Blog
Jan.Bodakowski
Jan Bodakowski
Jan Bodakowski Katolik. Polak. Publikuje arty
35 obserwujących 1865 notek 992312 odsłon
Jan Bodakowski, 25 czerwca 2011 r.

Komiks o obronie Poczty Polskiej w Gdańsku 1939

1812 49 0 A A A

Jan Bodakowski

Komiks o obronie Poczty Polskiej w Gdańsku 1939

 

Wydawnictwo Zin Zin Press ma w swojej ofercie kilka komiksów historycznych, jednym z nich wydanym w serii „Kroniki epizodów wojennych” album „Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku”.

 

Autorem scenariusza jest Mariusz Wójtowicz-Podhorski (młody historyk zajmujący się historią Westerplatte), rysunków Jacek Przybylski (a okładki Krzysztof Wyrzykowski znany z komiksów wydawanych przez IPN).

 

W ostatnich dniach lata 1939 Polacy przygotowywali się do konfrontacji zbrojnej z Niemcami. W Gdańsku nieuchronną wojnę zapowiadał terror motywowany etnicznie Niemców wobec polskiej mniejszości. Jednym z punktów oporu miała być Poczta Polska, Historie jej obrony czytelnik komiksu poznaje godzina po godziny.

 

1 września 1939 od godzin rannych Niemcy dokonywali masowych aresztowań Polaków, i z niezwykłą zaciętością zaatakowali Pocztę Polską i po kilku minutach Westerplatte. Pocztowcy toczyli przez wiele godzin krwawy bój z przeważającymi siłami niemieckimi. Polacy bronili się bronią palną i granatami przed oddziałami niemieckimi wyposażonymi w artylerie i miotacze ognia. Po poddaniu się polscy pocztowcy zostali przez Niemców poddani torturom i zamordowani.

 

Komiks uzupełnia wkładka historyczna o dziejach Poczty Polskiej w Gdańsku ilustrowana archiwalnymi zdjęciami z ataku niemieckiego na Pocztę.

 

Jan Bodakowski

okładka

plansze

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Brzydki. Biedny. Niedoceniony. Nielubiany.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @ARTATAMA koszulki są szyte w Polsce
  • @MAKACZ nie daje wiary nie uznawanym przez kościół, nawet uznanym katolik nie musi dawać wiary
  • @DAANI jeden pewnie leniwy i dla tego nie wiesza, a drugi się obraził i dla tego nie wiesza,...

Tematy w dziale Kultura