43 obserwujących
2191 notek
1192k odsłony
  950   0

Fotorelacja Marsz Żołnierzy Wyklętych Warszawa 01.03.2012

 

Jan Bodakowski

Fotorelacja Marsz Żołnierzy Wyklętych Warszawa 01.03.2012

 

Ukoronowaniem warszawskich obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych był marsz ku czci podziemia antykomunistycznego zorganizowany przez nacjonalistów i kibiców Legii. W marszu który wyruszył o 19.30 sprzed pomnika Romana Dmowskiego, i dotarł o 21.00 na Rakowiecką, wzięło kilka tysięcy młodych osób (głównie dwudziestoparoletnich mężczyzn, liczne też były kobiety, dostrzec można było dzieci). Z transparentami przyszli działacze Narodowego Odrodzenia Polski, Młodzieży Wszechpolskiej, Niklota, Autonomiczni Nacjonaliści, kibice Legii. Rocznicowe koszulki przygotowali działacze Solidarności Walczącej i Legioniści. Podczas przemarszu Warszawy rozświetlały pochodnie, flary i petardy. Hasła ku czci Żołnierzom Wyklętym, Narodowym Siłom Zbrojnym, ku czci Witolda Pileckiego, grzmiały między kamienicami i rządowymi budynkami (a nawet po manifestacji na stacjach warszawskiego metra). W tym samym czasie co marsz młodych nacjonalistów odbywał się też inny marsz ku czci Żołnierzy Wyklętych.

 

Część bohaterom podziemia antykomunistycznego oddawana była w kilkunastu miejscach męczeństwa narodowego. O 17.00 pod siedzibą Ministerstwa Sprawiedliwości, w budynku którego była po II wojnie światowej katownia bezpieki, działacze Obozu Narodowo Radykalnego, Grupy Rekonstrukcyjnej Narodowych Sił Zbrojnych, Związku Żołnierzy NSZ, oraz Prawicy, oddali cześć bohaterom podziemia antykomunistycznego. Biorący udział w uroczystości rekonstruktorzy mieli doskonałe mundury i broń z epoki.

 

W warszawskim centrum edukacyjnym IPN przez cały dzień odbywały się spotkania, prezentacje książek i pokazy filmów o Żołnierzach Wyklętych. Obchody zakończył koncert Gintrowskiego.

 

Na Dworcu Centralnym Studenci dla Rzeczpospolitej rozdawali ulotki informujące o Dniu Żołnierzy Wyklętych.

 

Jan Bodakowski

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura