Jan Bodakowski Jan Bodakowski
327
BLOG

Historia chrześcijaństwa. Od św. Piotra do św. Jana Pawła II

Jan Bodakowski Jan Bodakowski Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

 

Jan Bodakowski

Historia chrześcijaństwa. Od św. Piotra do św. Jana Pawła II

 

W walce o zachowanie wiary, będącej fundamentem zachodniej cywilizacji, niezwykle pomocną pozycją jest bogato ilustrowana „Historia chrześcijaństwa” wydawnictwa Jedność. Pierwsze wydanie „Historia chrześcijaństwa” zostało opublikowane jako 10 tomowa publikacja. Drugie wydanie zawiera teksty 10 tomów w jednym kodeksie.

 

Świadomość własnej przeszłości i tożsamości, jest tym bardziej ważna dla katolików, że żyjemy w czasach gdy wszystko co katolickie jest oczerniane, szkalowane, albo skazywane na zapomnienie. Katolicy by przetrwać muszą odkryć na nowo dziedzictwo cywilizacyjne kościoła. Poznać korzenie, dzieje, dokonania, cywilizacji łacińskiej.

 

Na kartach „Historia chrześcijaństwa” czytelnicy znajdą historie kościoła katolickiego od ewangelistów do dnia dzisiejszego. Informacje o najważniejszych wydarzeniach z dziejów kościoła. Historie najważniejszych postaci w kościele katolickim. Opis procesów społecznych które kształtowały kościół przez wieki. Opis życia codziennego wiernych na przestrzeni wieków. Wszystko zilustrowane najpiękniejszymi dziełami sztuki katolickiej.

 

„Historie chrześcijaństwa” rozpoczynają informacje o losach pierwszych chrześcijan do 180 roku. Wiadomości o początkach chrześcijaństwa. Życiu Jezusa, od zapowiedzi jego narodzin, poprzez życie i nauczanie, do męczeńskiej śmierci i zmartwychwstania. Dziej apostołów i ich następców. Losy pierwszych wspólnot chrześcijańskich i kościoła powszechnego.

 

Część druga publikacji obejmuje lata od 180 roku do 381. Losy kościoła w świecie dominacji politycznej Rzymu. Dynamiczny rozwój kościoła, jego organizacje, życie religijne, sztukę. A także herezje zagrażające jedności kościoła.

 

Losy kościoła w okresie schyłkowym Cesarstwa Rzymskiego są tematem części trzeciej. Czytelnicy poznają dramat schizmy wschodniej. Upadek cesarstwa. Rozwój Cesarstwa Bizantyjskiego. Kształtowanie się nauczania katolickiego. Działalność misyjną kościoła. Postacie wybitnych teologów wczesnego średniowiecza. Chrystianizacje Europy Zachodniej. Początki konfliktu z islamem. Obecność Żydów w katolickiej Europie.

 

Część czwarta opisuje zderzenie chrześcijańskiej zachodniej Europy z pogańskimi ludami północy, wschodu, i południa. Część piąta ukazuje czytelnikom kształtowanie się potęgi średniowiecznej Europy. Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Dążenia kościoła do niezależności od władzy świeckiej. Rozwój życia monastycznego. Misje katolickie. Wszystko to na tle przemian politycznych, naukowych i kulturowych.

 

Część szósta ukazuje XIV wieczne początki nowożytnej historii kościoła. Europę targaną wojnami, głodem i zarazami. Działalność zakonów franciszkanów i dominikanów. Niewolę awiniońską. Upadek Bizancjum. Rozwój herezji w Europie, i reakcje kościoła na nie. Narodziny i rozwój kultury renesansu, epokę odkryć geograficznych i rozwoju nauki. Część siódma dotyczy dramatu reformacji i sukcesów kontrreformacji.

 

Ósma część „Historia Chrześcijaństwa” zawiera informacje o sytuacji kościoła w oświeceniu. Epoce rozwoju nienawiści do katolicyzmu, władzy absolutnej. Podjęciu przez kościół walki o przetrwanie.

 

W przedostatniej części opisane zostały losy kościoła na przełomie XIX i XX wieku. W czasach wzmożonej ateizacji, objawień maryjnych, pierwszego soboru watykańskiego. Aktywnej postawie kościoła wobec wyzwań społeczeństwa industrialnego, rozwoju katolickiej nauki społecznej. Wybitnych papieży Leona XIII i Piusa X. Walki z modernizmem w kościele.

 

Ostatnia część „Historii chrześcijaństwa” opisuje czasy po I wojnie światowej. Pontyfikat papieża Piusa XI i Piusa XII. Sprzeciw kościoła wobec komunizmu i nazizmu. Cierpienia kościoła podczas II wojny światowej. Posoborowe zmiany w kościele. Pontyfikat Jana Pawła II i Bendyka XVI.

 

Jan Bodakowski

 

Brzydki. Biedny. Niedoceniony. Nielubiany.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura