36 obserwujących
1964 notki
1059k odsłon
162 odsłony

5 Brygada Wileńska AK na Pomorzu, Warmii i Mazurach 1945–1947

Wykop Skomentuj1

Jan Bodakowski

5 Brygada Wileńska AK na Pomorzu, Warmii i Mazurach 1945–1947


Nakładem warszawskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej ukazała się 496 stronicowa praca Tomasza Łabuszewskiego „5 Brygada Wileńska AK na Pomorzu, Warmii i Mazurach 1945–1947”.


Jak informuje IPN „publikacja opisuje najbardziej spektakularny i widowiskowy etap w działalności 5 Brygady Wileńskiej AK, kiedy to po wygaszeniu działań na Białostocczyźnie przeniosła się ona na teren północnej Polski. To historia nieuchwytnych lotnych patroli, przemierzających dziennie setki kilometrów, to szlak bojowy znaczony 27 rozbitymi posterunkami MO i placówkami UB. To wreszcie historia niezwykłej zbiorowości żołnierzy 5 Brygady – młodych ludzi z Kresów, dla których walka o wolną Polskę była sprawą najważniejszą”.


Jak można przeczytać w recenzji książki „5 Brygada Wileńska AK na Pomorzu, Warmii i Mazurach 1945–1947” opublikowanej na portalu Dzieje pl, autorstwa Michała Szukały, „5. Brygada Wileńska wiosną 1945 r., po wycofaniu się z Wileńszczyzny, podlegała Komendzie Białostockiego Okręgu AKO (Armia Krajowa Obywatelska). Licząca w połowie tego roku około 250 żołnierzy Brygada przeprowadziła kilkadziesiąt akcji przeciwko NKWD, UBP, MO i KBW. We wrześniu 1945 r., na rozkaz Komendy Białostockiego Okręgu AKO, mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” rozformował 5. Brygadę Wileńską. Na jesieni tego roku wyjechał na Pomorze, gdzie po nawiązaniu kontaktu z konspiracyjnymi strukturami podporządkował się komendantowi eksterytorialnego Wileńskiego Okręgu AK ppłk. Antoniemu Olechnowiczowi "Pohoreckiemu". W 1946 r. wrócił do walki, rozpoczynając działalność dywersyjną. W kwietniu tego roku odtworzył w Borach Tucholskich 5. Brygadę Wileńską i stanął na jej czele. Jej liczebność wynosiła w tym czasie około 70 ludzi. Mimo tak niewielkiej liczebności Brygada działała niezwykle aktywnie na terenie województwa zachodniopomorskiego, gdańskiego i olsztyńskiego”.


Taktyka walk partyzanckich „Łupaszki” opierała się na mobilności, żołnierze „Łupaszki” wykorzystując ciężarówki przemieszczali się po kilkaset kilometrów dziennie i szkoleni byli niczym oddziały specjalne.


Jak przypomina w swojej recenzji Michał Szukała cytując prof. Kazimieraz Krajewskiego „na uwagę zasługuje również wysoki poziom wykształcenia żołnierzy Brygady. „Podczas działań na Pomorzu miała ona charakter elitarny, ponieważ liczba żołnierzy posiadających wykształcenie maturalne była nieporównywalnie większa niż w innych oddziałach partyzanckich”. Wspieracie miejscowej ludności Brygada zyskała uczciwością i gorliwą religijnością.


IPNtv: Promocja książki Tomasza Łabuszewskiego.


Contra Mundum Pieśń V Brygady Wileńskiej AK


Jan Bodakowski

image

Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura