78 obserwujących
310 notek
1343k odsłony
  5710   0

Lech Kaczyński miał rację - cytat

Kultura Liberalna:
Paweł Śpiewak w rozmowie z Tomaszem Sawczukiem
„Lech Kaczyński miał rację”

„Kaczyński był niedoceniony, uważany za polityka nieco szalonego, gdy wykonał tych kilka radykalnych posunięć w polityce wschodniej, jak zadeklarowanie poparcia dla prezydenta Gruzji w jego konfrontacji z Rosją. Obecnie okazuje się, że było to posunięcie całkowicie uzasadnione. Wydaje mi się, że Lech Kaczyński – inaczej niż pozostali politycy – myślał o sytuacji Polski w kategoriach geopolitycznych, a nie tylko w kategoriach wewnętrznej dynamiki polityki zagranicznej, niezależnej od położenia geograficznego. Donald Tusk, chcąc nie chcąc, musiał obecnie obrać postawę, którą stosował Lech Kaczyński.” -mówi polski socjolog i historyk idei.

W innym miejscu Paweł Śpiewak stwierdza:"Możemy docenić teraz także różne działania Antoniego Macierewicza. W opinii „Gazety Wyborczej” i środowisk liberalnych uchodził on za kompletnego wariata. Może to i prawda, ale jest też w jego działaniach coś bardzo świadomego i pozytywnego."

Na pytanie dziennikarza:

Kłopot w tym, że zachodnia opinia publiczna i część polityków, zamiast trzeźwo oceniać konflikt rosyjsko-ukraiński dają wiarę moskiewskiej propagandzie. Niektóre media powtarzają na przykład twierdzenia o dominacji grup faszystowskich na Majdanie.

Prof.Paweł Śpiewak odpowiada:

Nie spotkałem się z takimi opiniami. A nawet gdyby tak było, historia ukraińskiego faszyzmu to nie jest grzech niezmazywalny. Nie ulega jednak wątpliwości – i tutaj Lech Kaczyński pokazał ważne zadanie do wykonania – że to Ukrainie powinno zależeć na oczyszczeniu własnej przeszłości. Na budowaniu relacji z innymi krajami nie przez ukrycie swoich grzechów, ale poprzez pokazanie, że zdają sobie z nich sprawę i potrafią z nich wyjść. Ale nie powinniśmy oczekiwać od Ukraińców skruchy w momencie konfliktu."

Moje P.S. Wolałabym, aby różni posłowie PiS tak buńczucznie nie przypisywali sobie zasług Lecha Kaczyńskiego. Nie traktowali tego  jako instrument walki z Donaldem Tuskiem. Po pierwsze polska racja stanu dziś tej walki nie potrzebuje. Po drugie natrętnym  powtarzaniem zdania "Lech Kaczyński miał rację" wywołają następną falę ataków i złośliwości na osobę Prezydenta Kaczyńskiego. Wystarczy tego co doświadczył za życia.

 

Lubię to! Skomentuj224 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale