Blog
ciąg dalszy nastąpi
Jan Kalemba
Jan Kalemba pseudonim z Tygodnika CDN
27 obserwujących 434 notki 327441 odsłon
Jan Kalemba, 26 sierpnia 2017 r.

Dla kogo reparacje wojenne

354 19 0 A A A

Uważam, że Polska występując o reparacje do Niemiec powinna pozyskać wpływowego sojusznika. Sama proporcja strat osobowych na takiego sojusznika wskazuje. W wyniku II wojny światowej i niemieckiej okupacji zabitych zostało blisko 6 milionów obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, w tym około połowę stanowili obywatele pochodzenia żydowskiego.

 

Uważam przeto, iż sprawiedliwym posunięciem byłoby przekazanie istotnej części (może nawet połowy) uzyskanych reparacji narodowi żydowskiemu, który po roku 1945 w dużej mierze postanowił żyć poza granicami Polski. Uważam to za rozsądne biorąc pod uwagę budowę własnego państwa w Ziemi Świętej oraz sowiecką okupację naszego kraju. Taka decyzja o podziale reparacji dałaby nam pewno poparcie kancelarii prawnych o renomie światowej i być może wpływowego lobby medialnego.

 

Politolog i dyplomata dr Grzegorz Kostrzewa-Zorbas ocenia nasze straty wojenne na 845 miliardów USD. Przeprowadził też kwerendę w archiwum ONZ i stwierdził, że żadne zrzeczenie się reparacji z 1953 r. nie zostało tam notyfikowane, co jest warunkiem mocy prawnej oświadczenia jednostronnego. Poza tym suwerenne państwo polskie wówczas nie istniało.

 

Warto też przypomnieć Uchwałę Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dn. 10.09.2004 r., w której zawarto postanowienie:

„Polska nie otrzymała dotychczas stosownej rekompensaty finansowej i reparacji wojennych za olbrzymie zniszczenia oraz straty materialne i niematerialne spowodowane przez niemiecką agresję, okupację, ludobójstwo i utratę niepodległości przez Polskę; Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wzywa Rząd Rzeczypospolitej Polskiej do podjęcia stosownych działań w tej materii wobec Rządu Republiki Federalne Niemiec”.

 

Ja postuluję też podjęcie stosownych działań wobec narodu, z którym spotkał nas wspólny los ofiar ludobójstwa niemieckiego.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

NARÓD TO CI KTÓRZY BYLI, SĄ I BĘDĄ

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Tomasz z Bobrowca Szanowny Panie Tomaszu Zgoda ale PiS musi wyjść poza żelazny elektorat....
  • @dworu cesarskiego No i przekorny lud może powtórzyć kazus z Łodzi
  • @marektomasz W rzeczy samej. Pozyskiwać, a nie odpychać. Tworzyć szeroki front tak, jak to...

Tematy w dziale Polityka