314 obserwujących
901 notek
3952k odsłony
  123   0

Salon24 pyta, Kaczyński odpowiada (cz.2)

Oto zapowiadana - druga - część Waszego wywiadu z Jarosławem Kaczyńskim

Basia.basia: Ilekroć pojawiał się Pan w Sejmie czy gdziekolwiek "w terenie" to zawsze w bardzo silnej obstawie a budynek Rady Ministrów zamierzał Pan potoczyć wysokim ogrodzeniem. Ciekawa jestem jak sobie Pan wyobrażał zagrożenie, czy np. obawiał się Pan o swoje życie? I kto mógłby się na Pana "zamachnąć"?

Jarosław Kaczyński: Moja ochrona była dokładnie taka sama, jak wszystkich poprzednich premierów i jak obecnego. W przypadku Tuska jest ta różnica, że jeden samochód jeździ troszkę z tyłu. Ostatnio jechałem do Gdańska i minąłem się z Tuskiem i miał dokładnie trzy wozy obstawy, z tym, że jeden jechał trochę z tyłu. To czysty chwyt propagandowy mający sugerować, że my jesteśmy daleko od społeczeństwa a oni blisko. Jest odwrotnie, PO jest partią wielkiego pieniądza, my partią zwykłych ludzi. Jedyna różnica jest taka, że PO miała w więzieniach przeszło 70% głosów, my 2%. To o czymś mówi.

Kruder: Dlaczego rząd PiS nie zrobił nic w sprawie reprywatyzacji? Czy Pana zdaniem wolna Polska nie powinna oddać (w miarę możliwości) zagrabionego przez komunistyczne państwo majątku?

JK: Najważniejsze jest to „w miarę możliwości”. Zasada jest ogólnie biorąc słuszna. Ale w praktyce to sprowadza się do tego, że potomkowie biedniejszych Polaków mają zapłacić potomkom bogatszych. To jedyna metoda. By oddawać własność bezpośrednio trzeba by podważyć cała strukturę własnościową w Polsce. Ja jestem akurat potomkiem tych bogatszych. Tylko, czy to daje mi prawo, by się czegoś domagać od tych, których rodzice, czy dziadkowie byli biedniejsi? W moim przekonaniu nie.  

chsh: "1. Nie będę premierem, gdy mój brat będzie
prezydentem" kiedy zasady zobowiazuja a kiedy nie?
"2. Nie będzie koalicji z Samoobrona" kiedy zasady zobowiazuja a kiedy nie?
"3. Cieszę się, ze będę na pierwszej linii
walki z Samoobroną." kiedy zasady zobowiazuja a kiedy nie?
"4. My w kolejnej kompromitacji i w otwieraniu
Samoobronie drogi do władzy w Polsce uczestniczyć
nie będziemy" kiedy zasady zobowiązują a kiedy nie?
"5. Nie poprzemy nikogo z wyrokiem sadu lub
przeciwko komu toczą się sprawy sadowe. To jest
sprzeczne z ideałami PIS" kiedy zasady zobowiązują a kiedy nie?
"6. V-ce minister sprawiedliwości nie ścigał i
nie osadzał w wiezieniu działaczy opozycji w
latach 70" kiedy zasady zobowiązują a kiedy nie?
"7. Wybudujemy trzy miliony mieszkań." kiedy zasady zobowiązują a kiedy nie?
"8. Wprowadzimy szybko niższe podatki." kiedy zasady zobowiązują a kiedy nie?
"9. Wycofamy wojsko polskie z Iraku." kiedy zasady zobowiązują a kiedy nie?
"10. Prawie 200 km autostrad w 2006, to nasza
zasługa." kiedy zasady zobowiązują a kiedy nie, czemu pan Polaczek nie został zdymisjonowany za skuteczne zablokowanie praktycznie startujących budów A2, co skończylo się kompromitacja w sadzie?
"11. Tylko 6 km autostrad w 2007, to wina SLD." kiedy zasady zobowiązują a kiedy nie?
"12. Marcinkiewicz, to premier na całą
kadencje." kiedy zasady zobowiązują a kiedy nie?
"13. Pomożemy Stoczni (UE chce zwrotu 4 mld)." kiedy zasady zobowiązują a kiedy nie?
"14. Zredukujemy administrację państwową" kiedy zasady zobowiązują a kiedy nie?
"15. W rządzie nie będzie byłych członków
PZPR." kiedy zasady zobowiązują a kiedy nie?

JK: To zbiór zdań, które po części wypowiedziałem, a po części, nie wypowiedziałem. Jeśli chodzi o Samoobronę to tłumaczyłem to wielokrotnie, jeśli chodzi o premiera – też to tłumaczyłem, jeśli chodzi o korupcję, to radziłbym przypomnieć z jakich powodów zakończył życie nasz rząd. To myśmy i to była moja osobista decyzja doprowadzili, że Andrzej Lepper znalazł się na celowniku. Ostatnio nawet Donald Tusk przyznał, że to była afera. Zasady żeśmy zachowali. Natomiast sytuacja polityczna nas zmusiła do tego, by zawrzeć taką a nie inną koalicję. Robiliśmy wszystko, by zawrzeć inną. Chcieliśmy oddać Platformie połowę resortów a ona tego nie przyjęła.

Potem ja nie chciałem być premierem i to mogę przysiąc na głowy najbliższej mojej rodziny, ale kiedy okazało się, że Kazimierz Marcinkiewicz maszeruje już zupełnie jednoznacznie w inną stronę niż my chcemy, no to nie mieliśmy wyjścia a nikt inny poza mną nie mógł objąć tej funkcji.

Marcinkiewicz, za pomocą Ryszarda Schnepfa, chciał realizować zupełnie inną politykę zagraniczną niż my chcieliśmy a w polityce wewnętrznej to były związki z panem Wiesławem Walendziakiem a z kim on jest związany to wszyscy wiemy. I mimo, że Marcinkiewicz przysięgał, że tych związków nie ma, to myśmy wiedzieli, że te związki trwają. 

Rufin: Czy zgadza się Pan z tezą ( postawioną m.in. przez Jarosława Rymkiewicza w książce zatytułowanej « Wieszanie »), że dzieje Polski potoczyłyby się znacznie pomyślniej gdyby w czasie insurekcji 1794 roku król Stanisław August Poniatowski został skazany i powieszony ? Czy nie uważa Pan, że Polacy mają szczególną, na tle innych narodów, skłonność wybaczania zdrajcom?

Lubię to! Skomentuj125 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale