Blog
Janke Post
Igor Janke
Igor Janke były dziennikarz
313 obserwujących 885 notek 3811510 odsłon
Igor Janke, 17 stycznia 2017 r.

Polska jest dziś jednym z najbardziej stabilnych miejsc w Europie

2636 79 0 A A A

Pani Theresa May opowiadała dziś jak Wielka Brytania chce się rozstawać z Unią.  Prezydent-elekt Donald Trump wieszczył wczoraj jak Unia będzie się stopniowo rozpadać.  We Francji Marie le Pen ma poważne szanse, by wygrać wybory prezydenckie, w Niemczech rośnie bardzo niechętna  Unii AFD, w Holandii coraz bardziej popularna jest jeszcze bardziej wroga UE partia WIldersa. Siły radykalne rosną w Skandynawii i Austrii. We Włoszech coraz ważniejszy staje się  komik Beppe Grillo a na Węgrzech Fidesz Orbana podgryza radykalny Jobbik.

Jaka będzie Europa za 3-5 lat? Nie jesteśmy sobie w stanie tego wyobrazić. Napięcia społeczne rosną. Imigranci maszerują na północ, zamieszki wybuchają Calais, na wielu paryskich przedmieściach regularnie płoną samochody. Zamachy terrorystyczne nie omijają Paryża i Berlina.  Grecja jest nadal w kryzysie finansowym, który wstrząsa całą strefą euro . Różnice społeczne między biednymi i bogatymi pogłębiały się i bez fali imigrantów, a teraz przybierają jeszcze bardziej na sile.  Narasta napięcie i niezrozumienie między dużą częścią społeczeństw europejskich państw a eurokratami z Brukseli, którzy bronią za wszelką cenę status quo i powtarzają, że potrzeba nam dalszej centralizacji i unifikacji.  Putin nie zaprzestał zagrażać wschodnim granicom Unii i NATO.

Tak wygląda współczesna Europa. A jaka będzie po serii wyborów w poszczególnych wyborach?  Fala dużo większych wstrząsów może naprawdę rozwalić Unię.

Jak na tym tle wygląda tak potępiana w czołowych europejskich media Polska? Czy nie jesteśmy społecznie i politycznie jednym z najbardziej stabilnych punktów na mapie Europy?

Partia rządząca ma większość i nic nie wskazuje, by miała ja utracić. Mamy bardzo ostry konflikt polityczny, ale ogranicza się on do centrum Warszawy i głównych redakcji prasowych. Skutków tych wielkich emocji dla Europu i stabilności Unii nie ma żadnych. 

W przeciwieństwie do Francji, Niemiec, Austrii, Włoch, Holandii czy Danii żadne z kluczowych ugrupowań politycznych nie jest przeciwne UE. Rządzące PiS chcę Unię Europejską reformować. Nikt nie ma pomysłu, by organizować Polexit - ani rządzący ani opozycja. Ze strony Polski Unii Europejskiej nic nie grozi. Nie mamy ani rosnących napięć społecznych, ani dużych nierówności  (500+ znacząco ten problem zmniejszyło). Na ulicach demonstrują ludzi nielubiący PiS ale nie ma buntu głodnych i wściekłych. Nic  groźnego tu się nie zdarzy, poza grami i zabawami polityków i celebrytów z obu stron.

Kto może zmienić Europę i odbudować Unię Europejską? Liberalne elity zachodniej Europy rozjeżdżające się coraz bardziej ze społecznymi odczuciami? Radykałowie z Niemiec i Francji, którzy chcą europejski projekt rozwalić? Czy może takie środowiska polityczne, które chcą Unię zmienić, zdecentralizować, ale utrzymać ją i wzmocnić?

Polski rząd – mimo fatalnej dziś opinii w świecie - może w tym procesie odegrać ważną rolę. Pod warunkiem, że podejmie się roli realnego koordynatora państw szeroko rozumianej Europy Środkowej (nie tylko Grupy Wyszehradzkiej) i podejmie poważny dialog z Niemcami, które dziś także potrzebują realistycznie patrzącego na europejski projekt partnera. To wymaga przełamania uprzedzeń po obu stronach, ale jest jakąś szansą dla Polski w tym bardzo trudnym czasie.  Wymaga odważnego działania na zewnątrz i uspokojenia nastrojów wewnątrz.  Nie jest to w interesie opozycji, ale rząd powinien dziś zrobić wszystko, by nawet za cenę kompromisu pokazać światu spokojną twarz i odważny program zmian, do którego da się przekonać innych europejskich partnerów.  Ten kryzys może być dla nas szansą.  

Opublikowano: 17.01.2017 19:16.
Autor: Igor Janke
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

prezes niezależnego think tanku Instytut Wolności, www.instytutwolnosci.pl, partner w firmie doradczej Bridge

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • Dzięki za ten tekst. Bardzo boli mnie, kiedy wielu moich kolegów czy ludzi o zbliżonych...
  • Droga Janko, bardzo mi przykro z powodu tych komentarzy. To podłe, ale nie warto tym się...
  • @INTAQ Na naszych zasadach - jesli coś będzie nie tak - będzie reagować. Na żadne...

Tematy w dziale Polityka