Janusz Wojciechowski Janusz Wojciechowski
861
BLOG

Kaczyński pisze do Barroso o wyrównanie dopłat rolniczych

Janusz Wojciechowski Janusz Wojciechowski Polityka Obserwuj notkę 18

1. Jarosław Kaczyński skierował list do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso w sprawie wyrównania dopłat rolniczych.

Na konferencji prasowej prezes Prawa i Sprawiedliwości dopowiedział to, czego w liście z przyczyn dyplomatycznych nie zawarł, a mianowicie, że nierównośc dopłat jest niezgodna z prawem europejskim, a konkretnie z artykułami 12 i 33 Traktatu o ustanowieniu Unii Europejskiej, które to przepisy zabraniają dyskryminacji kogokolwiek z uwagi na przynależność państwowo, a nadto w polityce rolnej pozwalają na różnice między regionami rolniczymi, ale nie między państwami.

Kaczyński zapowiedział jednoznacznie, że jeśli będzie rządził po wyborach, jego rząd będzie walczył o pełne wyrównanie dopłat rolniczych, a jeśli Unia nie ustąpi, to jego rząd skieruje sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, gdyz dyskryminacja polskich rolników jest niezgodna z prawem europejskim.

To pierwsza tak stanowcza i jednoznaczna deklaracja walki o wyrównanie dopłat rolniczych. Walki, z której już zrezygnowało PSL, godząc się na stopniowe wyrównanie dopłat, nie wiadomo tylko kiedy, za dziesięć, za dwadzieścia, czy za sto lat.

Poza tym owo "stopniowe" wyrównywanie dopłat jest ewidentnie sprzeczne z unijnym prawem traktatowym, w szczególności z zakazem dyskryminacji ze względu na przynależność państwową..

Stanowisko PiS jest jednoznaczne - po 2013 roku dopłaty maja być ustalone na równych prawach dla wszystkich krajów c złonkowskich, bez dyskryminacji kogokolwiek.

 

A oto treść listu Kaczyńskiego do Przewodniczącego Barroso.


Warszawa,28 sierpnia 2011 roku,

 

PanJose Manuel Barroso

Przewodniczący Komisji Europejskiej

 

Szanowny Panie Przewodniczący,

 

Zwracam się do Pana jako lider partii „Prawo i Sprawiedliwość” największej partii opozycyjnej w Polsce, w sprawie budzącej wielki niepokój opinii publicznej w moim kraju, ale chyba także w wielu innych krajach członkowskich Unii Europejskiej.

Chodzio problem nierówności w systemie dopłat bezpośrednich dla rolników.

Jak Panu Przewodniczącemu wiadomo, dopłaty te są obecnie bardzo zróżnicowane, od ponad 500 euro na hektar do mniej niż 100 euro na hektar w różnych krajach członkowskich. Wśród krajów mających zaniżone dopłaty znajdują się głównie, choć nie tylko, nowe kraje członkowskie.

Rażąca nierówność dopłat budzi uzasadniony sprzeciw rolników, organizacji społecznych, i szerokiej opinii społecznej, zwłaszcza w krajach członkowskich, których rolnicy są dyskryminowani nierównością dopłat.

Pragnęteż podkreślić, że Parlament Europejski dostrzegł problem nierówności dopłat i w swoich rezolucjach wyraził pogląd, że jest to sytuacja niesprawiedliwa i powinna ulec zmianie, takie stanowisko zawierał m. in. raport Lyona, przyjęty w lipcu 2010 roku..

W czerwcu 2011 roku Komisja Europejska przedstawiła komunikat zatytułowany: „Budżet z perspektywy Europy 2020 – Część II:poszczególne dziedziny polityki”.

Zawarte w tym komunikacie propozycje Komisji dotyczące Wspólnej Polityki Rolnej nie dają niestety podstaw do optymizmu w kluczowej sprawie wyrównania dopłat bezpośrednich. Zmierzają one jedynie do niewielkiego, „kosmetycznego” zmniejszenia skrajnych różnic, ale co do zasady zachowują niesprawiedliwy i nie mające obecnie żadnego uzasadnienia system, w którym na wysokość dopłat w największym stopniu zależy od przynależności państwowej rolnika.

Z przykrością muszę stwierdzić, ze propozycja, aby zmniejszenie różnic między krajami członkowskimi ograniczyć do jednej trzeciej różnicy między obecnym poziomem wsparcia, a kwota stanowiąca 90 procent średniej unijnej, zmierza w istocie do zachowania dyskryminacji tych krajów członkowskich, zwłaszcza nowych, które dotychczas były dyskryminowane.

Panie Przewodniczący, zdaję sobie sprawę z trudnej sytuacji gospodarczejw Europie i napięć budżetowych z tym związanych, ale nie mogą one uzasadniać niesprawiedliwości w traktowaniu rolników. Nie może być zgody na utrwalanie dyskryminacji milionów rolnikóweuropejskich tylko dlatego, ze pochodzą oni z nowych krajów członkowskich. Ci rolnicy nie mogą czekać w nieskończoność na przyznanie im równych praw.

Niesposób też zgodzić się na przedłużanie w nieskończoność i tak już bardzo długich okresów przejściowych dla nowych państw członkowskich. Ten przejściowy etap powinien się skończyć definitywnie w 2013 roku.

Po 2013 roku nie może być dalszych okresów przejściowych dla nowych państw członkowskich, nie może być „Europy dwóch równości”i nie może być Europy niesprawiedliwości, polegającej na tym, że bogatsze kraje dostają na wsparcie rolników więcej pieniędzy, a biedniejsze mniej. Jest to sprzeczne z fundamentalnymi zasadami, na których oparta jest Unia Europejska.

Mam świadomość, że dopłaty bezpośrednie nie mogą być w całej Unii jednakowe, bo warunki prowadzenia działalności rolniczej nie są jednakowe. Zróżnicowanie wysokości dopłat jest konieczne, ale z uwagi na różne warunki gospodarowania, a nie w oparciu historycznie ukształtowany system dystrybucji dopłat między państwami członkowskimi.

Uważam, że dopłaty rolnicze w zasadniczej części powinny być przyznawane według jednolitej stawki powierzchniowej, równej dla wszystkich rolników, natomiast pozostała część powinna być różnicowana z uwagi na warunki gospodarowania oraz przestrzeganie określonych wymogów środowiskowych.

Bardzo proszę Pana Przewodniczącego o zrozumienie dla tej sprawy i podjęcie rzeczywistych prac nad systemem sprawiedliwego podziału środków na dopłaty bezpośrednie między państwa członkowskie i między rolników.

Jestem głęboko przekonany, ze wyrównanie dopłat bezpośrednich i wyrównanie szans wszystkich rolników, leży w interesie całej Unii Europejskiej, która przecież tak ceni równość konkurencji i równość szans wszystkich obywateli Unii.

Chodzi również o rozwój rolnictwa europejskiego od którego zależy bezpieczeństwo żywnościowe przyszłych pokoleń. Utrzymywanie dyskryminacji spowoduje zapaść rolnictwa w znacznej części Europy. W dobrze pojętym interesie całej Unii Europejskiej powinniśmy zatem zapewnić dla wszystkich rolników europejskich równe prawa.

 

Z wyrazami poważania

 

Jarosław Kaczyński

Prezes Prawa i Sprawiedliwości

Premier Rządu RP w latach 2006-2007.

 

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (18)

Inne tematy w dziale Polityka