Gorące tematy:

76 obserwujących
2110 notek
1871k odsłon
820 odsłon

Monopolistyczne ceny hurtowe paliw w PKN Orlen pod okiem uOKiK

Wykop Skomentuj1

Prezes UOKiK powiedziała "Parkietowi", że urząd otrzymuje sygnały, że hurtowe ceny PKN Orlen dla niezależnych stacji paliw uniemożliwiły im konkurowanie ze stajami paliw należącymi do koncernu.

Według Stowarzyszenia Niezależnych Operatorów Stacji Paliw, po obniżkach cen detalicznych na stacjach PKN Orlen okrazało się, że ceny hurtowe były w zasadzie na takim samym poziomie. To uniemożliwiało jakąkolwiek konkurencję. - Podobne praktyki stosuje zresztą Grupa Lotos - powiedział "Parkietowi" Marek Pietrzak, prezes stowarzyszenia.

Parkiet/WNP.pl

Praktyki monopolistyczne

Postępowanie antymonopolowe przeciwko koncernowi i dwóm patronackim stacjom paliw – w Krasnymstawie i Lechowie, zostało wszczęte w 2008 roku, po badaniu rynku paliw przeprowadzonym przez UOKiK, w ramach którego Urząd pozyskał od PKN Orlen wzorce umów podpisywanych ze swoimi kontrahentami. Jedna ze znajdujących się w nich klauzul brzmiała: organizator sieci zastrzega sobie prawo do ustalania ceny sprzedaży paliw na stacji.

Prezes UOKiK uznała, że PKN Orlen i stacja paliw z Krasnegostawu naruszyły prawo antymonopolowe zawierając umowę z tego rodzaju postanowieniem. Zgodnie z przepisami zakazane są bowiem porozumienia, których celem lub skutkiem jest m.in. wyeliminowanie lub ograniczenie konkurencji, polegające w szczególności na ustalaniu cen. Nie jest przy tym istotne, czy planowany cel lub skutek został osiągnięty i czy porozumienie było faktycznie realizowane. Negatywne konsekwencje niedozwolonych porozumień zawieranych przez przedsiębiorców mają wpływ na zachowania konkurentów oraz sytuację konsumentów – utratę dostępu do zróżnicowanych pod względem cen oraz jakości ofert.

Na uczestników porozumienia Prezes UOKiK nałożyła kary finansowe – 52 736 994,19 zł na PKN Orlen i 27 347,65 zł na stację paliw z Krasnegostawu. Należy dodać, że od lipca 2007 roku przedsiębiorcy ci współpracują na podstawie nowej umowy, która nie zawiera zakwestionowanego przez UOKiK postanowienia. W przypadku stacji z Lechowa postępowanie zostało umorzone.

UOKiK

BP sie skarży do UOKiK

Rzecznik prasowy BP w Polsce Magdalena Kandefer wyjaśniła, iż w zawiadomieniu do UOKiK firma BP „wyraża obawę, że dochodzi do stosowania przez PKN Orlen na polskim rynku praktyk ograniczających konkurencję poprzez nadużywanie pozycji dominującej przez kształtowanie cen sprzedaży dla klientów detalicznych swojej sieci stacji paliw oraz cen hurtowych PKN SPOT w taki sposób i na takim poziomie, który skutkuje niemożnością jakiekolwiek konkurowania”.

Praktyka ta wymusza na innych konkurentach, w tym BP, sprzedaż paliw swoim odbiorcom poniżej ich kosztów zakupu od PKN Orlen, a jeśli ta praktyka będzie miała miejsce jeszcze przez jakiś czas, to istnieje realne zagrożenie wyeliminowania konkurencji z rynku - podkreśliła rzecznik.

Stanowisko Orlenu

Przypomniano w nim, że "w wyniku spadającego popytu na benzyny znacznie wzrasta presja konkurencyjna na rynku paliwowym", a taka sytuacja prowadzi do tego, że "zwykle podmioty działające na danym rynku obniżają ceny w celu utrzymania lub powiększenia swojego w nim udziału". - Jednocześnie żaden operator tej branży nie ma gwarancji marży i okresowo może być ona niska - przykładem są rozwinięte rynki Niemiec, czy USA. W sytuacji niskich marż paliwowych konieczne jest budowanie konkurencyjności stacji polegającej na uatrakcyjnianiu oferty innej niż paliwa (sklep, gastronomia), optymalizacji kosztów oraz budowaniu lojalności klientów poprzez utrzymywanie najwyższych standardów obsługi - brzmi stanowisko PKN Orlen

Treść decyzji UOKiK na 64 stronach na portalu internetowym UOKiK pod nr, DOK1–410/1/08/PG

Podsumowanie

Praktyki monopolistyczne w PKN Orlen sa znane od samego początku w róznych płaszczyznach prawa antymonopolowego. Szczególnie bolacym jest przykład umów franczyzowych który reguluje zobowiazania wobec ajentów a koncernem. W czasach kryzysu należy jeszcze bardziej przygladać się zmowom cenowym monopolistów.

 

Kejow.

Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale