5 obserwujących
564 notki
122k odsłony
363 odsłony

Przesadzili w jedną stronę

Wykop Skomentuj11

Któż z nas nie ekscytuje się dawnymi wspaniałymi budowlami – czy to piramidami w Egipcie, albo też średniowiecznymi katedrami i zamkami. Cywilizacje które je wzniosły osiągnęły niebywały kunszt architektoniczny. I tu dochodzimy do sedna, bowiem gnając ku perfekcji w budownictwie, poniekąd zaniedbały inne dziedziny nauki i techniki.

Odruchowo przychodzą mi na myśl Majowie w pierwszymi rzędzie – wybudowali okazałe i piękne piramidy, a zarazem nie znali ani koła, ani metali. Tak jakby w odległych czasach pozostałe wynalazki traktowano po macoszemu.

Najlepszym tego przykładem jest transport – aż do rewolucji przemysłowej jedynym środkiem transportu był koń. Dopiero ta wiekopomna epoka wprowadziła samochód, balon, parowóz, motocykl, tworząc też zalążki telekomunikacji czyli telegraf i telefon. Moim zdaniem rewolucja przemysłowa postawiła właśnie główny nacisk na innowacje technologiczne. A XX wiek to już właściwie apogeum techniki.

To moja osobista opinia, ale uważam, że każdy okres dziejów stawia na inny rodzaj nauki. Jak już wspomniałem antyk i wieki średnie to postawienie na budownictwo, rewolucja przemysłowa to rozmaite urządzenia, także później aż do połowy XX wieku, gdyż później skupiono się na eksploracji kosmosu, by w jego końcówce i po dziś dzień zająć się w głównej mierze na elektronice i informatyce. Wieszczy się, że lata dwudzieste nowego millenium przyniosą ogromny krok naprzód w penetracja wszechświata.

Innymi słowy, chyba nie da się jednocześnie zająć na wielu aspektach badań jednocześnie, i z całego gąszcza zagadnień wybrać jedno, i najbardziej jak to możliwe je rozwijać.


Wykop Skomentuj11
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie