6 obserwujących
630 notek
131k odsłon
  165   0

''Starzy umrą, a młodzi zapomną''

Zdanie to padło z ust Goldy Meir, byłej premier Izraela, i z tego co mi wiadomo dotyczyło holokaustu.

Trzeba przyznać, że to gorzkie i pesymistyczne stwierdzenie, natomiast zawiera ono w sobie dużo prawdy. Już nie chodzi tylko o samą zagładę Żydów, ale o ogół gehenny ludzkości spowodowanej II wojną światową. Odchodzą ostatni świadkowie tego globalnego konfliktu, a wraz z nimi pamięć o nim.

O ile moje pokolenie miało jeszcze jako takie z nim rozeznanie – z uwagi na opowieści dziadków z wojny – to już dla obecnej młodzieży to raczej będzie w głównej mierze zbiór suchych faktów, dat i liczb, wyzbytych z aspektu czysto ludzkiego.

Stanie się identycznie, jak my postrzegamy I wojnę światową czy wojny napoleońskie – wydarzenia z odległej historii, do których już dawno przeszliśmy do porządku dziennego.

I zapewne historia zatoczy kiedyś znów koło – brak świadomości społeczeństwa o totalitaryzmach, ruchach skrajnych, i tym, do czego są zdolne, zaowocuje ich ponownym dojściem do władzy, gdy nadarzy się ku temu odpowiednia okazja i korzystny dla nich zbieg okoliczności.

Przesadzam? W żadnych razie – już teraz rosną w siłę ugrupowania skrajne, populistyczne. A wiadomo, historia ma to do siebie, że ludzie nie uczą się na jej błędach.


Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale