42 obserwujących
181 notek
598k odsłon
2090 odsłon

"Żyjesz skromnie?" wspomnienie Pawła Paliwody

Wykop Skomentuj9

 

Po długiej i ciężkiej chorobie odszedł Paweł Paliwoda, dziennikarz, historyk i niepokorny myśliciel.

na S24 pojawiły się już notki na temat jego śmierci, bo kiedyś pisał również i tu, ale jego nietuzinkowa zdolność nazywania rzeczy po imieniu nie wszystkim się podobała...

Dziś chciałbym przypomnieć kilka jego tekstów, które są ponadczasowe i dotykają najbardziej istotnych bolączek współczesnej trzeciej RP.

"Żyjesz skromnie? Jesteś śmieciem

Trzecią RP rządzi głównie progenitura ubeków, biznesmeni dziwnej proweniencji, chciwi i klakierscy dziennikarze oraz polityczni cwaniacy. Im jest dobrze. Z czasem polubili jedni drugich. Wyobrażają sobie siebie jako ponadnarodową elitę. Całą resztą Polaków gardzą...
O pogardzie dla uczciwych i skromnych
Pogarda i nienawiść do ludzi uczciwych, skromnych, religijnych, przechowujących pamięć o przodkach – oto postępowa ideologia „młodych, wykształconych z dużych miast”. (...)
Tak myślą pozerzy, którzy ze swoich czarnych terenówek (średnia cena 150 tys. zł) z pogardą patrzą na mojego starego Fiata Uno. Często jadą 15 cm za tylnym zderzakiem mojego auta, manifestując swoją złość. Jakby chcieli powiedzieć: „co się tak wleczesz, pier...ny nieudaczniku! ”. Im się udało – w Polsce bezprawia, oligarchicznych synekur, postkomunistycznych powiązań i stronniczości wielu sądów. Półinteligenci, którzy od niedawna wskakują we włoskie buty i w eleganckie garnitury, muszą się bardzo pilnować, aby na jotę nie wykroczyć poza prościutki kurs neomarksistowsko-quasi-liberalny. Słoma wystaje im jeszcze tu i ówdzie. Och! Jakby się chciało przybić piątkę z jakimś celebrytą! (...)
Najpierw pozbądźmy się „blokowisk” i „blokersów”. Chociaż warszawski Ursynów z wyrosłymi od czasów PRL lasami między budynkami wygląda dziś o niebo lepiej niż nowy betonowy kołchoz na Kabatach (który upodobało sobie wielu wykształciuchów-Nadludzi), któryś z ferajny udeckich reżyserów nazwał Ursynów gettem. Przyjęło się. „Gdzie mieszkasz?” – to jedno z pytań sprawdzających, czy Nad ma do czynienia z równym sobie. Żyjesz skromnie? Jesteś śmieciem. Że onych fortuny to bardzo często skutek nepotyzmu, korupcji, spapranego prawa itp.? Bzdura. Zawiść. Przejaw retoryki w „wojnie polsko-polskiej”, którą – jak wie każde dziecko – rozpętał i nasycił kłamstwem i agresją Jarosław Kaczyński..."

[...]

"Pod wpływem propagandy nowych elit większość Polaków uznała, że powinniśmy usytuować się kilka kroków za Zachodem, pilnie go obserwując i naśladując. Przyjęliśmy strategię papugi."

Naród polski istnieje, choć wykazuje cechy, które nie wzbudzają szczególnego podziwu. To tak, jakby pan zapytał, czy istnieje Kowalski. Istnieje, ale nie bardzo stara się rozwinąć potencjał, który w nim tkwi. Przez dziesięciolecia byliśmy poddawani nie tylko pałowaniu świadomości, jak wyraził się jeden ze znanych polityków, ale także przemocy w sensie dosłownym. W rezultacie z naszą narodową duszą nie jest najlepiej. Nie mamy mocnego poczucia ani kim byliśmy, ani kim jesteśmy, ani co powinniśmy robić w przyszłości.

Kim innym jest Kowalski, a kim innym Kowalski jako świadomy obywatel narodowej wspólnoty. Ten pierwszy istnieje. Co z tym drugim?

W książce napisałem, że jesteśmy narodem nowym. W ogromnej mierze nasza obecna tożsamość wytworzyła się w okresie powojennym. Byliśmy świadomie poddawani procesowi rekonstrukcji i zmiany świadomości indywidualnej i zbiorowej. Zmiany te szły w kierunku destrukcji obyczajów i symboli przeszłości.

Czy i w czym nowy naród jest gorszy od dawnego?

Obawiam się, że jest gorszy. Jesteśmy dzisiaj nijacy. To jest niezmiernie smutne, wydawało się bowiem po 1989 roku, że stanowimy wspaniałą, pełną energii nację, której tylko zły system nie pozwalał się rozwijać. Nadejście wolności miało spowodować u Polaków eksplozję twórczości we wszystkich dziedzinach. Ale tej eksplozji nie było. Przestraszyliśmy się wolności i samodzielności. Dała o sobie znać propaganda komunistów, którzy wmawiali nam, że możemy sprawnie i kreatywnie funkcjonować tylko w wielkiej socjalistycznej rodzinie - ze Związkiem Radzieckim na czele. Po 1989 roku miejsce ZSRR zajęły rozwinięte demokracje europejskie. Pod wpływem propagandy nowych elit większość Polaków uznała, że powinniśmy usytuować się kilka kroków za Zachodem, pilnie go obserwując i naśladując. Przyjęliśmy strategię papugi.

Na czym miałaby polegać wspomniana eksplozja polskości?

We współczesnym świecie narody walczą o dominację i o to, aby zostać zauważonym i docenionym. Polska nie osiągnęła podobnego sukcesu ani w kulturze wysokiej, ani w kulturze masowej, ani w polityce, ani w sporcie. Dominuje u nas miernota imitacyjna. Nie widać specyficznie polskiej inwencji, polskiego wkładu we współczesność.

Po co współczesnemu Polakowi wiedza o kulturze i obyczajach praojców? Czy może ona pomóc w budowaniu nowoczesnych systemów informatycznych? Czy ułatwi modernizację kraju?

Historia Polski i polskie doświadczenie zbiorowe nie zaczęło się w 1945 roku. Kiedyś dokonywaliśmy rzeczy wielkich - wystarczy dokładnie poznać dawne polskie Kresy, aby się o tym przekonać - a motywacje i inspiracje dla tamtych działań nie są sprawą ulotną i bez wartości. W istotnym zakresie mają znaczenie i dzisiaj. Kiedyś byliśmy krajem liczącym się. Przykład kultury kresowej ma znaczenie symboliczne. Dlaczego nie ma w Polsce muzeum Kresów Wschodnich? Dlaczego boimy się wracać do tamtych czasów i tego tematu? Dlaczego choćby w edukacji niemieckiej tak wielki nacisk kładzie się na przeszłe dokonania w kulturze czy nauce, a w Polsce przemilcza wstydliwie osiągnięcia naszych poprzedników? Gdy przed paru laty na wystawie Expo w polskim pawilonie przedstawiono wiele materiałów historycznych i folklorystycznych nawiązujących do naszej dawnej kultury, w polskiej prasie rozpętało się piekło. Zaścianek, horrendum, wstyd, skandal - grzmiały postępowe media. Tymczasem polska wystawa okazała się dużym sukcesem, a nasz pawilon należał do najczęściej odwiedzanych.

Wykop Skomentuj9
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale