2 obserwujących
49 notek
96k odsłon
1442 odsłony

Lewica podkłada PiS-owi nogę

Wykop Skomentuj31

Platforma Obywatelska nie liczy już na wygraną w wyborach, ale nadal może liczyć na powrót do władzy (w koalicji z innymi partiami). Jeszcze w lipcu nic nie wskazywało na to, że los znów się uśmiechnie się do Platformy, tymczasem w sierpniu PKW zarejestrowała Komitet Wyborczy Lewicy i od tej chwili wszystko stało się możliwe, nawet posłanie Kaczyńskiego na wcześniejszą emeryturę.

Lekceważona z początku Lewica Czarzastego, Biedronia i Zandberga sprawiła Koalicji Obywatelskiej miłą niespodziankę uzyskując w sondażach dwucyfrowe wyniki, co automatycznie zachwiało nadziejami PiS na większość konstytucyjną i nawet zagroziło jego szansom na kontynuację samodzielnych rządów.

Według portalu wnp.pl poparcie dla pięciu czołowych partii kształtowało się w ciągu trzech ostatnich tygodni następująco:

PiS  40 - 48%

KO  21 - 31%

Lewica  11 - 14%

PSL  4 - 8%

Konfederacja  2 - 6%

Przy założeniu, że PSL i Konfederacja nie przekroczą progu wyborczego, wystarczy, że PiS dostanie w wyborach tylko 40% głosów, a KO i Lewica, odpowiednio, 32% i 14%, by marzenia opozycji się spełniły. Według kalkulatora d’Hondta dałoby to PiS-owi zaledwie 222 mandaty, podczas gdy koalicja KO z Lewicą dostałaby 238 mandatów otwierających jej drogę do utworzenia nowego rządu. Użyty tutaj kalkulator jest uproszczonym kalkulatorem, ale chodzi tylko o wykazanie, jak niewiele brakuje, żeby PiS dzięki Lewicy został odsunięty od władzy.

Opozycję zapewne zmroził trochę ostatni sondaż CBOS dający Lewicy zaledwie 5% poparcia, ale na 15 sondaży uwzględnionych w powyższym zestawieniu był to jedyny taki wynik – dlatego został on usunięty z zestawienia. Drugim dołującym czynnikiem mogły być doniesienia o nieprzychylnym przyjęciu, z jakim spotkały się żartobliwe happeningi LGBT i filmiki aktorów. Na szczęście wybory dopiero za trzy tygodnie. Do tego czasu nieprzychylne nastawienie może minąć, zwłaszcza gdy zdarzy się coś, co rzuci złe światło na rząd. Bo „łamanie prawa i konstytucji” już dawno przestało działać.


Wykop Skomentuj31
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka