44 obserwujących
1884 notki
2546k odsłon
  833   0

Co wynika ze wsparcia Bronisław Komorowskiego dla nowej Chadecji?

fot. Piotr Łysakowski
fot. Piotr Łysakowski

Dla tego projektu kluczowe będzie czy dołączą do niego na przykład konserwatyści z Platformy i Jarosław Gowin ze swoimi parlamentarzystami. Wtedy projekt nowej Chadecjii może się udać.

Dnia 2 maja, przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego i grupa konserwatywnych parlamentarzystów z Koalicji Obywatelskiej – na zaproszenie byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego – złożyła kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Fakt ten rozpoczął w mediach dyskusję o budowie nowej, centrowo – konserwatywna formacji z udziałem PSL i pod patronatem byłego prezydenta. Oto kilka refleksji na ten temat.

Po pierwsze: czy chciałbym aby w Polsce taka formacja centrowo – konserwatywna powstała? Oczywiście że bym chciał. I chociaż teoretycznie powinno być nią spore zainteresowanie społeczne, tak się nie dzieje. Pisałem o tym na tym blogu w tym wpisie, więc nie będę głębi uzasadniał dlaczego do tej pory tak się nie stało (https://www.salon24.pl/u/jflibicki/949490,psl-konserwatywna-kotwica).

Po drugie: jaka w budowie tej nowej formacji będzie rola byłego prezydenta? To oczywiście zależy od niego, mnie wydaje się jednak, że byli prezydenci raczej powinni przyjmować funkcje patronów, mędrców, niż aktywnych polityków, ale powtarzam – to zależy od byłego prezydenta.

Po trzecie: czy to się uda? To zależy oczywiście od tego na ile będziemy przeciągali nowe środowiska. I żeby było jasne, oczywiście że są ważne środowiska społeczne, ale nie oszukujmy się najważniejsze są środowiska polityczne, reprezentowany w parlamencie, bądź o odpowiednim ciężarze politycznym, chociaż poza parlamentem. Jedno złożenie kwiatów z Bronisławem Komorowskim, wzbudziło bowiem większą debatę publiczną o nowej formacji, niż kilkanaście podmiotów przyciągniętych do współpracy przez ostatnie 2 lata przez Koalicję Polską. W tym sensie – nie oszukujmy się – dla tego projektu kluczowe będzie czy dołączą do niego na przykład konserwatyści z Platformy i Jarosław Gowin ze swoimi parlamentarzystami. Wtedy projekt nowej Chadecjii może się udać.

Czy tak będzie? Zobaczymy. Ja nie prowadzę ewentualnych rozmów więc nie wiem.

Tu polityka zaczyna swój dzień: www.300polityka.pl
Poznań 2.0 – najważniejsi w jednym miejscu – bo informacja nie musi być nudna
http://miastopoznaj.pl/
Wielkopolski Portal Osób Niepełnosprawnych – www.pion.pl

Lubię to! Skomentuj35 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka