fot. Paweł Kubacha
fot. Paweł Kubacha
Jan Filip Libicki Jan Filip Libicki
2769
BLOG

Po tragedii w Pszczynie

Jan Filip Libicki Jan Filip Libicki Aborcja Obserwuj temat Obserwuj notkę 58

Ponieważ swego czasu wyrażałem aprobatę dla decyzji Trybunału Konstytucyjnego o wyeliminowaniu przesłanki eugenicznej do aborcji, a dziś jestem - zwłaszcza na twitterze - pytany, co o tym sądzę, po tragedii w Pszczynie, to odpowiadam: 

Po pierwsze: z całą pewnością wydarzyła się wielka tragedia. Należą się wyrazy współczucia rodzinie zmarłej i otoczenie jej opieką i modlitwą, jeśli tej opieki będzie potrzebowała. 

Po drugie: sprawę trzeba gruntownie zbadać. Bo dziś nie znamy szczegółów. Opieramy się tylko na pohukiwaniach obu stron sporu. I kiedy będą znane fakty, przeprowadzić stosowne postępowanie, być może prokuratorskie.

Po trzecie: informuję że nadal istnieje przesłanka o zagrożeniu zdrowia i życia kobiety, która uprawnia do aborcji. Dlaczego lekarze nie skorzystali z tej przesłanki w Pszczynie wyjaśni śledztwo. 

Po czwarte: Efekt mrożący wywoływać może u lekarza każda obawa przed błędem w sztuce I przed odpowiedzialnością za ten błąd. Jeśli w Pszczynie popełniono błąd to taki sam efekt mrożący dotyczy - moim zdaniem – obawy przed popełnieniem każdego błędu lekarskiego i odpowiedzialności za niego. 

Po piąte: rozmawiamy o dramatycznym przypadku śmierci matki. Nie rozmawiamy natomiast czy, ile i jakie dzieci żyją właśnie dlatego, że rok temu zmieniły się w Polsce przepisy aborcyjne. Szkoda. Nadal uważam orzeczenie Trybunału w tej sprawie z ubiegłego roku za słuszne.


Tu polityka zaczyna swój dzień: www.300polityka.pl

Poznań 2.0 – najważniejsi w jednym miejscu – bo informacja nie musi być nudna

http://miastopoznaj.pl/ 

Wielkopolski Portal Osób Niepełnosprawnych – www.pion.pl  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo