52 obserwujących
2102 notki
2881k odsłon
  1646   1

Jak Jacek Bartosiak przestraszył mnie Rosją. Trzeba przyjąć euro!

Fot. Paweł Kubacha
Fot. Paweł Kubacha

W dniu 18 grudnia, dr Jacek Bartosiak przedstawił opracowaną przez swój zespół koncepcję Armii Nowego Wzoru. 

Są to trwające 12 godzin wykłady różnych specjalistów o trudnej sytuacji międzynarodowej Polski - w kontekście zagrożenia rosyjskiego – i jak temu przeciwdziałać. 

Z tymi 12 godzinami wykładów można się zapoznać tutaj: (https://www.youtube.com/watch?v=1fyuDCGtjxo ). 

Oglądam to narazie partiami. I co tu mówić, Jacek Bartosiak na serio mnie przestraszył. Szczerze mówiąc tym, co najbardziej zaniepokoiło mnie w wykładzie Bartosiaka, było stwierdzenie, że nie jesteśmy jeszcze tak zintegrowani z gospodarką unijną – czytaj niemiecką – by Unia, pod szantażem Rosji, z nas nie zrezygnowała. 

Jeśli Bartosiak ma rację – a nie jest to byle kto, gdy idzie o geopolitykę – to jest naprawdę groźnie. W tym kontekście naprawdę warto pomyśleć o jeszcze intensywniejszej integracji z Zachodem, zamiast wchodzić z nim w permanentne awantury. Choćby poprzez przyjęcie waluty euro, kierując się tu przede wszystkim względami geopolitycznymi i politycznymi a nie ekonomicznymi. Tak jak zrobiły to kraje bałtyckie. 

Myślę, że decydenci z PiS powinni to zobaczyć – jeśli oczywiście nie są nieprzemakalni na argumenty, co moim zdaniem nie jest wykluczone. 

Tak. Wiem, że euro nie przyjmiemy od razu, ale jeśli Bartosiak ma rację, to trzeba robić wszystko, żeby przyjąć je jak najszybciej. 

I kwestia druga. Bartosiak i jego eksperci mówią wprost o nieprzygotowaniu polskiej armii na tę sytuację. O tym, że nie widać racjonalnych efektów naszych wydatków zbrojeniowych. Że pieniądze się gdzieś rozpływają. 

Pada w tym kontekście jeszcze jedno ważne zdanie: nie zrobiliśmy tego na polecenie decydentów. Zrobiliśmy to społecznie. Dla Polski. Zbierając na to fundusze ze zbiórek społecznych. 

I to jest tych niewesołych refleksji konkluzja druga. Choćby nie wiem jak mocno PiS się napinał i opowiadał dyrdymały, że zbudował silne państwo to go po prostu nie zbudował. I nie zbuduje. Nie tylko dlatego, że robi to nieporadnie i przy pomocy osób, których jedyną kwalifikacją – w miejsce wiedzy i umiejętności – jest absolutna lojalność wobec Jarosława Kaczyńskiego. Także z innego powodu. Także z powodu takiego, że moim zdaniem Polacy mają historycznie zakorzenioną skłonność do działania wbrew państwu i obok państwa. 

To, że Bartosiak zrobił swoje imponujące – chociaż i zatrważające dzieło – właśnie ze zbiórek społecznych, jest tego najlepszym dowodem. 

Oby w tym wszystkim nie miał racji. Chociaż obawiam się że niestety ją ma… 

Warto więc jak najszybciej z jego opracowania skorzystać. Chociaż wiem. Dla obecnie rządzących ma on jedną wadę. Nie jest absolutnie posłuszny prezesowi…


Tu polityka zaczyna swój dzień: www.300polityka.pl

Poznań 2.0 – najważniejsi w jednym miejscu – bo informacja nie musi być nudna

http://miastopoznaj.pl/ 

Wielkopolski Portal Osób Niepełnosprawnych – www.pion.pl  

Lubię to! Skomentuj48 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka