Blog
Plusy i Minusy Jana Filipa Libickiego
Jan Filip Libicki
Jan Filip Libicki historyk lat 47 Senator RP
30 obserwujących 1692 notki 2179720 odsłon
Jan Filip Libicki, 9 grudnia 2012 r.

Kardynał Dziwisz. Reforma reformy już w Polsce?!

kard. Stanisław Dziwisz na Mszy trydenckiej, kościół Św. Krzyża, celebruje x. Wojciech Grygiel FSSp, Kraków, 11 listopada 2012.
kard. Stanisław Dziwisz na Mszy trydenckiej, kościół Św. Krzyża, celebruje x. Wojciech Grygiel FSSp, Kraków, 11 listopada 2012.

  

Były osobisty sekretarz Jana Pawła II stwierdził jasno, że posoborowe zmiany liturgiczne poszły za daleko. Że posoborowa rzeczywistość liturgiczna mocno odbiega od intencji soborowej reformy. Niby więc nic innego, ale zebrani byli zaskoczeni. Dlaczego? Bo po raz pierwszy polski hierarcha – i to tak znaczący kardynał – mówił w kontekście Mszy trydenckiej nie tylko o ubogacającym pluralizmie, ale także o niej, jako o narzędziu powrotu do liturgicznego sacrum.
 
Dziś niedziela. Piszę więc o wydarzeniu kościelnym. Nie piszę jednak o dzisiejszej próbie sprofanowania ikony – na szczęście nieudanej – Matki Bożej Częstochowskiej. Piszę o wydarzeniu nieco już odległym, ale wartym zauważenia. Co to za wydarzenie?
 
Otóż była to niecodzienna wizyta. Wizyta, w której przebiegu, także mnie dane było wziąć udział. Wizyta kardynała Stanisława Dziwisza w krakowskiej wspólnocie wiernych przywiązanych do Nadzwyczajnej Formy Rytu Rzymskiego czyli – popularnie mówiąc do Mszy trydenckiej. Wizyta z dnia 11 listopada tego roku.
 
Wspólnota ta funkcjonuje już 10 lat – od niedawna przy krakowskim kościele Świętego Krzyża – a od 8 lat służą jej członkowie Bractwa Kapłańskiego Świętego Piotra, na czele z księdzem dr Wojciechem Grygielem i wspierającym go księdzem Markiem Grabowskim.
 
Co więc było niezwykłego w tej wizycie? Otóż nie to, że wizytował ją ordynariusz (to jest już w Polsce coraz częstsze). Także nie to, że Czcigodny Gość – dzięki tej liturgii – wspominał swe pierwsze lata kapłaństwa w podhalańskim Makowie. I nawet nie to, że jasno podkreślił On, iż ci kapłani i ci wierni to nie żadni goście krakowskiego Kościoła, ale jego naturalna i pełnoprawna część. Najważniejsze było to, co kardynał powiedział o dzisiejszym stanie katolickiej liturgii.
 
Otóż  były osobisty sekretarz Jana Pawła II stwierdził jasno, że posoborowe zmiany liturgiczne poszły za daleko. Że posoborowa rzeczywistość liturgiczna mocno odbiega od intencji soborowej reformy. Niby więc nic innego, ale zebrani byli zaskoczeni. Dlaczego? Bo po raz pierwszy polski hierarcha – i to tak znaczący kardynał – mówił w kontekście Mszy trydenckiej nie tylko o ubogacającym pluralizmie, ale także o niej, jako o narzędziu powrotu do liturgicznego sacrum. A więc…  Reforma reformy już w Polsce?!
 
Tu polityka zaczyna swój dzień:www.300polityka.pl
 
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @COŚ WYMYŚLĘ Tak.... :-)
  • @Sowiniec coś Pan pisał o alfonsie i znikło? czyżby brak odwagi... :-) cóż środowisko...
  • @autor Bardzo dziękuję za życzenia i serdecznie pozdrawiam! Również sukcesów życzę... :-)

Tematy w dziale