36 obserwujących
1772 notki
2298k odsłon
1746 odsłon

O Wyklętych. Dobre rady marszałka Terleckiego dla ojca braci Kaczyńskich

fot. P. Beym
fot. P. Beym
Wykop Skomentuj70

Jak dziś wyglądałaby Polska, gdyby wszyscy ci ludzie - Karol Wojtyła, Rajmund Kaczyński, czy Jan Olszewski – kierując się wypowiadanymi ex post opiniami marszałka Terleckiego, poszli do lasu i zginęli? 

"Po 1945 najlepsi szli do lasu lub zostawali w konspiracji. Dzisiejsze szmaciarstwo kwestionuje ich odwagę, bo chce wykoślawić naszą historię. Ale wolni będziemy tylko wtedy, gdy zachowamy wierną pamięć" - powiedział wczoraj wicemarszałek Sejmu, Ryszard Terlecki. 

Być może te słowa były odpowiedzią na próbę zablokowania marszu ku ich czci ze strony Obywateli RP. Niezależnie jednak od tego, czym były one spowodowane, doszło do sytuacji, przed którą – w swoim wpisie na tym blogu 3 lata temu -przestrzegałem. Przestrzegałem przed tym, żeby słuszna chęć upamiętnienia zasłużonych Wyklętych, nie przemieniła się w ich bezmyślny kult. W kult, na którego końcu będziemy mieli konstatację, że kto nie poszedł do lasu, ten był zdrajcą. A ku takiemu postawieniu sprawy niestety idzie. Odsyłam do swojego wpisu na tym blogu sprzed trzech lat (https://www.salon24.pl/u/jflibicki/699736,wykleci-mikolajczyk-i-prymas-wyszynski ).

No więc jeszcze raz napiszę, marszałkowi Terleckiemu ku pamięci. Czy Jan Olszewski, który namawiał swojego przyjaciela Józefa Łukaszewicza, aby nie szedł do lasu tylko próbował – tak jak on później, jako adwokat – walczyć o wolną Polskę, nie należy do tych najlepszych po 1945 roku? A jednak nie poszedł do lasu. Wybrał drogę inną. I nawet przez rok pracował w ministerstwie sprawiedliwości. 

Czy Karol Wojtyła, który w trakcie wojny chyba nie angażował się w konspirację, tylko próbował zachować polską kulturę tworząc Teatr Rapsodyczny, jest tym najlepszym, o którym mówi Ryszard Terlecki czy nie? 

Czy prymas Wyszyński, który w ugodzie z komunistami, z 1950 roku zobowiązał się do stosowania kar kościelnych wobec duchownych pomagających Wyklętym znów nie jest najlepszym synem narodu? 

A wreszcie – argument dla PiSu i jego wicemarszałka najmocniejszy. Co by było, gdyby do lasu, tak jak przyjaciel Jana Olszewskiego, Józef Łukaszewicz, poszedł ojciec braci Kaczyńskich? Przecież to musiał być człowiek z tego pokolenia. A jednak wybrał inną drogę. Pracę inżyniera, ojca dwóch synów, z których po latach jeden został prezydentem, a drugi premierem Rzeczpospolitej. On też nie należał do tych najlepszych?

A Stanisław Mikołajczyk, który próbował dogadać się z komunistami, wracając z emigracji też nim nie był? Jak dziś wyglądałaby Polska, gdyby wszyscy ci ludzie - Karol Wojtyła, Rajmund Kaczyński, czy Jan Olszewski – kierując się wypowiadanymi ex post opiniami marszałka Terleckiego, poszli do lasu i zginęli? 

To dobrze, że dziś Wyklętych czcimy. Bo przez lata robiono wszystko, żeby o nich zapomnieć. Ale nie twórzmy przesadnego kultu, że kto wybrał inną drogę ten jest zły. Nie twórzmy tego kultu także dlatego, że jednak powstała książka Piotra Zychowicza także o czarnych kartach legendy Wyklętych. Tak. To był pewnie margines ich działalności, ale margines, który był. Nie twórzmy więc ich całkowicie idealnego obrazu. Bo to jest po prostu obraz fałszywe. 

I rzecz ostatnia. Żołnierze Wyklęci byli wychowankami II Rzeczpospolitej. Atmosfery, którą tworzyły ówczesne, sanacyjne władze. Sanacyjne władze, które w sporej mierze, kiedy wybuchła wojna, ewakuowały się za granicę, zostawiając w kraju do walki tych, których przez lata patriotycznie edukowały. Bardzo bym nie chciał, żeby Polska znalazła się po raz kolejny w takiej sytuacji. I tylko tak sobie czasami myślę, czy gdyby nie - daj Boże - do tego doszło, to czy ci najwięksi dzisiejsi piewcy Wyklętych, nie przewidzieli by dla siebie jednak jakieś formy ewakuacji?

Tu polityka zaczyna swój dzień: www.300polityka.pl

Poznań 2.0 – najważniejsi w jednym miejscu – bo informacja nie musi być nudna

http://miastopoznaj.pl/

Wielkopolski Portal Osób Niepełnosprawnych – www.pion.pl

www.facebook.com/flibicki

Wykop Skomentuj70
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka