Smoleńsk i niedopełnienie obowiązków przez Klicha
Publikacja artykułu w Gazecie Polskiej z dnia 22 lutego 2012 roku ( pt : „ Dlaczego w Smoleńsku nie było Żandarmerii Wojskowej”) , wskazuje na popełnienie przestępstwa, w drodze niedopełnienia obowiązków służbowych przez obecnie Senatora RP Pana Bogdana Adama Klicha ( wówczas Ministra Obrony Narodowej) w związku z niewydaniem polecenia służbowego związanego z zapewnieniem ochrony najwyższym osobom w Państwie w trakcie lotu do Smoleńska zakończonego katastrofą. O jego odpowiedzialności w tym zakresie stanowi treść Rozporządzenia Ministra MON z 28 grudnia 2001 roku.
W tym kontekście warto rozważyć następujące kwestie :
- czy pokład samolotu wojskowego ( takiego jak uległ katastrofie pod Smoleńskiem) to teren jednostki wojskowej ?
- dlaczego Minister Obrony Narodowej uwzględniwszy treść § 4 pkt. 2 (Dz. U 157 poz. 1863 z dnia 28 grudnia 2001 roku- Rozporządzenie Ministra MON w sprawie osób, w stosunku do których Żandarmeria Wojskowa wykonuje czynności ochronne, oraz zakresu i trybu współdziałania Żandarmerii Wojskowej z Biurem Ochrony Rządu ) nie określił zakresu i trybu współdziałania Żandarmerii Wojskowej z Biurem Ochrony Rządu ?
- Czy lot do Smoleńska był lotem o charakterze wojskowym i dlaczego ?
- Czy lot do Smoleńska uwzględniwszy zagrożenia jakie stwarzał stan lotniska w tej miejscowości, gdzie miał lądować samolot z Prezydentem RP – nakazywał szczególne warunki bezpieczeństwa ?
- uwzględniwszy treść § 4 pkt. 3 wskazanego rozporządzenia proszę o wskazanie zakresu czynności ochronnych określonych przez Biuro Ochrony Rządu w związku z lotem do Smoleńska.
- Czy zwrócono się do organizatora lotu z informacją, iż zgromadzenie na pokładzie samolotu tylu ważnych osób dla bezpieczeństwa Państwa Polskiego stanowi dla niego zagrożenie ?
- Czy Żandarmeria Wojskowa opracowała plany zabezpieczeń ochronnych osób, o których mowa w § 1 Pkt. 2 i 5 przedmiotowego Rozporządzenia , na podstawie danych przekazanych przez Biuro Ochrony Rządu zgodnie z treścią § 7 tego rozporządzenia ?
- Czy miały miejsce nielegalne naciski na żołnierzy Żandarmerii Wojskowej ze strony Ministra Obrony Narodowej , członków Rządu, posłów i senatorów, członków Platformy Obywatelskiej w związku z katastrofą pod Smoleńskiem ?
- Czy uwzględniwszy treść § 8. przedmiotowego Rozporządzenia miało miejsce współdziałanie Żandarmerii Wojskowej z Biurem Ochrony Rządu i czy organizował je w przypadku lotu do Smoleńska Komendant Główny i Komendant Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej ?.
-Czy uwzględniwszy treść § 9. przedmiotowego Rozporządzenia proszę o udzielenie informacji czy został złożony wniosek Szefa Biura Ochrony Rządu, w celu koordynacji działań ochronnych realizowanych na terenie jednostek wojskowych i czy powołano zespół kierowania składający się z żołnierzy żandarmerii Wojskowej i funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu w związku z lotem do Smoleńska ?
- Dlaczego Rzecznik Żandarmerii Wojskowej nie udzielił dziennikarzom gazety Polskiej pełnej informacji i „przemilczał” kwestię odpowiedzialności swego byłego cywilnego przełożonego Ministra Klicha. - Czy uwzględniwszy treść § 10. Przedmiotowego Rozporządzenia czy Zabezpieczeniem ochronnym na terenie jednostek wojskowych wobec osób, o których mowa w § 1 Pkt. 2 i 5 tego Rozporządzenia , kierowali wspólnie:
1) w fazie przygotowania i organizacji działań:
a) dowódca grupy przygotowania działań Żandarmerii Wojskowej,?
b) dowódca grupy przygotowania działań Biura Ochrony Rządu;?
Natomiast w fazie realizacji działań:
a) dowódca grupy ochronnej Biura Ochrony Rządu,?
b) dowódca grupy ochronnej Żandarmerii Wojskowej.?
- W jaki sposób przygotowano zabezpieczenie lotu do Smoleńska ze strony Żandarmerii Wojskowej ?
- Warto wskazać nazwisk osób ( ze wskazaniem funkcji ) odpowiedzialnych ze strony Żandarmerii Wojskowej ?
- Warto wskazać czynności zabezpieczające podjęte i przeprowadzone w związku z lotem do Smoleńska ze strony Żandarmerii Wojskowej ?
- Czy uwzględniwszy treść § 11. przedmiotowego Rozporządzenia Dowódcy, o których mowa w § 10 tegoż , dokonali wymiany informacji o zagrożeniach i zdarzeniach mających istotne znaczenie dla bezpieczeństwa osób Ochranianych ? Kiedy miało to miejsce ?
Jeżeli dziennikarze Gazety Polskiej dobrze wykonali swoją pracę, a wszystko na to wskazuje – to należy obecnie Senatora Klicha „postawić „ przed Trybunał Stanu.
Należy zastanowić się dlaczego Premier Tusk tak długo obejmował Ministra Klicha parasolem ochronnym i jaki miał w tym interes ? Lub raczej czy w ten sposób odsuwał zarzuty, które jemu winny być postawione. Wszak Pan Klich to Minister Premiera Tuska, nie na odwrót.
Inne tematy w dziale Polityka