John Locke John Locke
401
BLOG

Smoleńsk - MON i Żandarmeria Wojskowa

John Locke John Locke Polityka Obserwuj notkę 2

Odpowiedź z Ministerstwa Obrony Narodowej o roli Żandaremerii Wojskowej w kontekście Katastrofy pod Smoleńskiem ( tożsama w treści z tą uzyskaną od Żandaremerii Wojskowej)   

 

 /cit/

wniosek bip bip.wniosek@mon.gov.pl do mnie
pokaż szczegóły 29.03
 
 
 
 

Szanowny Panie,

 

przesyłamy odpowiedzi na pytania zawarte we wniosku z dn. 27.02.2012 r.

 

1.         Czy pokład samolotu  wojskowego  (takiego jak uległ katastrofie pod Smoleńskiem) to teren jednostki wojskowej?

Pojęcie jednostki wojskowej definiuje Ustawa z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416 z późn. zm.) oraz Ustawa z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz.U. z 2010 r. Nr 90, poz. 593 z późn. zm.), a pojęcie terenu jednostki wojskowej zostało określone w rozporządzeniu ministra obrony narodowej z dnia 19 czerwca 1999 r. w sprawie ochrony przez specjalistyczne uzbrojone formacje ochronne terenów jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej (Dz.U. z 1999 r.Nr 60, poz. 647 z późn. zm.) oraz w rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia z dnia 2 czerwca 1999 r. w sprawie wewnętrznych służb ochrony działających na terenach jednostek organizacyjnych podległych, podporządkowanych lub nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. Nr 58, poz. 619, z późn. zm.) . Na podstawie ww. przepisów przez  jednostkę wojskową rozumie się jednostkę organizacyjną Sił Zbrojnych, funkcjonującą na podstawie nadanego przez Ministra Obrony Narodowej etatu określającego jej strukturę wewnętrzną, liczbę, rodzaje i rangę wszystkich stanowisk służbowych występujących w tej jednostce, jak również liczbę i rodzaje uzbrojenia, środków transportu i innego wyposażenia należnego jednostce, oraz posługującą się pieczęcią urzędową z godłem Rzeczypospolitej Polskiej i nazwą (numerem) jednostki. W kontekście powyższego, statek powietrzny należy uznać za szeroko rozumiane wyposażenie jednostki wojskowej, a nie  traktować jego pokładu jako jej terenu.

 

2.         Dlaczego Minister Obrony Narodowej uwzględniwszy treść  § 4  pkt. 2 (Dz. U 157 poz. 1863 z dnia 28 grudnia 2001 roku - Rozporządzenie Ministra MON w sprawie osób, w stosunku do których Żandarmeria Wojskowa wykonuje czynności ochronne, oraz zakresu i trybu współdziałania Żandarmerii Wojskowej z Biurem Ochrony Rządu)  nie określił zakresu i trybu współdziałania Żandarmerii Wojskowej z Biurem Ochrony Rządu ?

Z odpowiedzi na Pańskie pierwsze pytanie wynika jednoznacznie, że pokład samolotu nie jest „terenem jednostki wojskowej”, a Pańskie pytanie dotyczy przepisów tego dotyczących informujemy zatem, że stosownie do treści § 4 pkt. 2 Rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 28 grudnia 2001 roku w sprawie osób, w stosunku do których Żandarmeria Wojskowa wykonuje czynności ochronne, oraz zakresu i trybu współdziałania Żandarmerii Wojskowej z Biurem Ochrony Rządu (wg stanu prawnego na dzień 10 kwietnia 2010 r.) to Biuro Ochrony Rządu, a nie Minister Obrony Narodowej określa każdorazowo zakres czynności ochronnych wykonywanych przez Żandarmerię Wojskową w stosunku do osób, o których mowa w § 1 pkt. 2 i 5 wspomnianego rozporządzenia i tylko w przypadku, gdy dotyczy to terenu jednostki wojskowej.

 

3.         Czy lot do Smoleńska był lotem o charakterze wojskowym i dlaczego?

W sprawie katastrofy samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem toczy się postępowanie prokuratorskie, które obejmuje wszystkie aspekty tego lotu, z tym pytaniem proszę zwrócić się do organów je prowadzących (jednostek organizacyjnych prokuratury).

 

4.         Czy lot do Smoleńska uwzględniwszy zagrożenia, jakie stwarzał stan lotniska w tej miejscowości, gdzie miał lądować samolot z Prezydentem RP – nakazywał szczególne warunki bezpieczeństwa?

W sprawie katastrofy samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem toczy się postępowanie prokuratorskie, które obejmuje wszystkie aspekty tego lotu, z tym pytaniem proszę zwrócić się do organów je prowadzących (jednostek organizacyjnych prokuratury).

 

5.         Uwzględniwszy treść  §  4  pkt. 3 wskazanego rozporządzenia proszę o wskazanie zakresu czynności ochronnych określonych przez Biuro Ochrony Rządu w związku z lotem do Smoleńska.

W sprawie katastrofy samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem toczy się postępowanie prokuratorskie, które obejmuje wszystkie aspekty tego lotu, z tym pytaniem proszę zwrócić się do organów je prowadzących (jednostek organizacyjnych prokuratury).

 

6.         Czy zwrócono się do organizatora lotu z informacją, iż zgromadzenie na pokładzie samolotu tylu ważnych osób dla bezpieczeństwa Państwa Polskiego stanowi dla niego  zagrożenie?

W sprawie katastrofy samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem toczy się postępowanie prokuratorskie, które obejmuje wszystkie aspekty tego lotu, z tym pytaniem proszę zwrócić się do organów je prowadzących (jednostek organizacyjnych prokuratury).

 

7.         Czy  Żandarmeria Wojskowa opracowała plany zabezpieczeń ochronnych osób, o których mowa w § 1  pkt. 2 i 5 przedmiotowego Rozporządzenia, na podstawie danych przekazanych przez Biuro Ochrony Rządu  zgodnie z treścią § 7 tego rozporządzenia?

Z odpowiedzi na Pańskie pierwsze pytanie wynika jednoznacznie, że pokład samolotu nie jest „terenem jednostki wojskowej”, a Pańskie pytanie dotyczy przepisów tego dotyczących informujemy, że stosownie do treści § 1 pkt 2 i 5 Rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 28 grudnia 2001 roku w sprawie osób w stosunku, do których Żandarmeria Wojskowa wykonuje czynności ochronne, oraz zakresu i trybu współdziałania Żandarmerii Wojskowej z Biurem Ochrony Rządu (wg stanu prawnego na dzień 10 kwietnia 2010 r.) Żandarmeria Wojskowa wykonuje czynności ochronne wobec: Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałka Sejmu, Marszałka Senatu i Prezesa Rady Ministrów wyłącznie podczas ich pobytu na terenie jednostek wojskowych, a także osób oraz delegacji ochranianych przez Biuro Ochrony Rządu podczas ich pobytu na terenie jednostek wojskowych. Zgodnie z zapisem § 4 pkt 2 cytowanego rozporządzenia wg stanu prawnego na dzień 10 kwietnia 2010 r., w stosunku do osób, o których mowa w § 1 pkt 2 i 5, Żandarmeria Wojskowa wykonuje czynności ochronne, których zakres każdorazowo jest określany przez Biuro Ochrony Rządu.

 

8.         Czy miały miejsce nielegalne naciski na żołnierzy Żandarmerii Wojskowej ze strony Ministra Obrony Narodowej, członków Rządu, posłów 
i senatorów, członków Platformy Obywatelskiej w związku z katastrofą pod Smoleńskiem?

Nie wystąpiły nielegalne naciski na żołnierzy Żandarmerii Wojskowej ze strony Ministra Obrony Narodowej, członków Rządu, posłów i senatorów, członków Platformy Obywatelskiej w związku z katastrofą pod Smoleńskiem. Stosownie do treści art. 304 § 2 kodeksu postępowania karnego gdyby podmiot, jakim jest Żandarmeria Wojskowa, wszedł w posiadanie informacji o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić o tym prokuratora lub Policję oraz przedsięwziąć niezbędne czynności do czasu przybycia organu powołanego do ścigania przestępstw lub do czasu wydania przez ten organ stosownego zarządzenia, aby nie dopuścić do zatarcia śladów i dowodów przestępstwa. Jednocześnie informujemy, że w sprawie katastrofy samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem toczy się postępowanie prokuratorskie, które obejmuje wszystkie aspekty tego lotu, z tym pytaniem proszę zwrócić się do organów je prowadzących (jednostek organizacyjnych prokuratury).

 

9.         Czy uwzględniwszy treść § 8 przedmiotowego Rozporządzenia  miało miejsce współdziałanie Żandarmerii Wojskowej z Biurem Ochrony Rządu i czy organizował je w przypadku lotu do Smoleńska Komendant Główny i Komendant Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej?

Z odpowiedzi na Pańskie pierwsze pytanie wynika jednoznacznie, że pokład samolotu nie jest „terenem jednostki wojskowej”, a Pańskie pytanie dotyczy przepisów tego dotyczących informujemy, że zgodnie  treścią § 8 przywołanego przez Pana  Rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 28 grudnia 2001 roku w sprawie osób, w stosunku do których Żandarmeria Wojskowa wykonuje czynności ochronne, oraz zakresu i trybu współdziałania Żandarmerii Wojskowej z Biurem Ochrony Rządu (wg stanu prawnego na dzień 10 kwietnia 2010 r.) współdziałanie Żandarmerii Wojskowej z Biurem Ochrony Rządu organizują każdorazowo Komendant Główny i Komendant Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej tylko w przypadku, gdy dotyczy to terenu jednostki wojskowej.

 

10.     Uwzględniwszy treść  § 9 przedmiotowego Rozporządzenia proszę o udzielenie informacji czy został złożony  wniosek Szefa Biura Ochrony Rządu, w celu koordynacji działań ochronnych realizowanych na terenie jednostek wojskowych i czy powołano  zespół kierowania składający się z żołnierzy żandarmerii Wojskowej i funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu 
w związku z lotem do Smoleńska?

Z odpowiedzi na Pańskie pierwsze pytanie wynika jednoznacznie, że pokład samolotu nie jest „terenem jednostki wojskowej”, a Pańskie pytanie dotyczy przepisów tego dotyczących informujemy, że zgodnie  treścią § 9 Rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 28 grudnia 2001 roku w sprawie osób, w stosunku do których Żandarmeria Wojskowa wykonuje czynności ochronne, oraz zakresu 
i trybu współdziałania Żandarmerii Wojskowej z Biurem Ochrony Rządu (wg stanu prawnego na dzień 10 kwietnia 2010 r.) na wniosek Szefa Biura Ochrony Rządu, w celu koordynacji działań ochronnych realizowanych na terenie jednostek wojskowych, może być powołany zespół kierowania składający się z żołnierzy Żandarmerii Wojskowej i funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu, Szef BOR nie składał przedmiotowego wniosku.

11.     Uwzględniwszy treść § 10 Przedmiotowego Rozporządzenia czy  Zabezpieczeniem ochronnym na terenie jednostek wojskowych wobec osób, o których mowa w § 1  Pkt. 2 i 5 tego Rozporządzenia, kierowali  wspólnie:

1)    w fazie przygotowania i organizacji działań:

a)    dowódca grupy przygotowania działań Żandarmerii Wojskowej?

b)    dowódca grupy przygotowania działań Biura Ochrony Rządu?

Natomiast  w fazie realizacji działań:

c)    dowódca grupy ochronnej Biura Ochrony Rządu?

d)    dowódca grupy ochronnej Żandarmerii Wojskowej?

Czynności związane z zabezpieczeniem ochronnym, o którym mowa w § 10 Rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 28 grudnia 2001 roku w sprawie osób, w stosunku do których Żandarmeria Wojskowa wykonuje czynności ochronne, oraz zakresu i trybu współdziałania Żandarmerii Wojskowej z Biurem Ochrony Rządu (wg stanu prawnego na dzień 10 kwietnia 2010 r.) są uwarunkowane złożeniem przez Szefa Biura Ochrony Rządu wniosku, o którym mowa w § 9 przedmiotowego rozporządzenia. Odpowiedzi dotyczącej przedmiotowego wniosku udzielono powyżej (odpowiedź na pytanie 10), jeśli to dotyczy terenu jednostki wojskowej, a z odpowiedzi na Pańskie pierwsze pytanie wynika, że pokład samolotu nie jest „terenem jednostki wojskowej”.

 

12.     W jaki sposób przygotowano zabezpieczenie lotu do Smoleńska  ze strony Żandarmerii Wojskowej?

Żandarmeria Wojskowa nie jest właściwa do realizacji zabezpieczeń lotów.

 

13.     Proszę o wskazanie nazwisk osób (ze wskazaniem funkcji) odpowiedzialnych ze strony Żandarmerii Wojskowej?

Udzielenie precyzyjnej odpowiedzi na tak postawione pytanie nie jest możliwe z uwagi na fakt, iż w pytaniu nie sprecyzowano zakresu odpowiedzialności, którego dotyczy przedmiotowe pytanie.

 

14.     Proszę o wskazanie czynności zabezpieczających podjętych i przeprowadzonych  w związku z lotem do Smoleńska ze strony Żandarmerii Wojskowej?

Żandarmeria Wojskowa nie jest właściwa do realizacji czynności zabezpieczających w związku z realizacją lotów poza granice Państwa.

 

15.     Czy uwzględniwszy treść § 11 przedmiotowego Rozporządzenia Dowódcy, o których mowa w § 10 tegoż, dokonali  wymiany informacji o zagrożeniach i zdarzeniach mających istotne znaczenie dla bezpieczeństwa osób Ochranianych? Kiedy miało to miejsce?

W sprawie katastrofy samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem toczy się postępowanie prokuratorskie, które obejmuje wszystkie aspekty tego lotu, z tym pytaniem proszę zwrócić się do organów je prowadzących (jednostek organizacyjnych prokuratury). Jednocześnie informujemy, że wymiana informacji, o której mowa w § 11 Rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 28 grudnia 2001 roku w sprawie osób, w stosunku do których Żandarmeria Wojskowa wykonuje czynności ochronne, oraz zakresu i trybu współdziałania Żandarmerii Wojskowej z Biurem Ochrony Rządu (wg stanu prawnego na dzień 10 kwietnia 2010 r.) jest uwarunkowana realizacją czynności związanych z zabezpieczeniem ochronnym, o których mowa w § 10 przedmiotowego rozporządzenia. Odpowiedzi na pytanie dotyczące przedmiotowych czynności udzielono powyżej (odpowiedź na pytanie 11).

 

Z poważaniem

Beata Kozerawska

Szef Wydzaiłu Informacji Publicznej

Departament Prasowo-Informacyjny

MON/cit/

John Locke
O mnie John Locke

http://johnlocke.org/

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Polityka