Józef Brynkus
Wasze sprawy są moimi!
7 obserwujących
327 notek
225k odsłon
547 odsłon

Co zrobi Prezydent Duda wobec ruchu Gersdorf?

Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP
Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP
Wykop Skomentuj12

Maciej Mitera, rzecznik nowej Krajowej Rady Sądownictwa, skomentował uchwałę Sądu Najwyższego, według której sędziowie mianowani przez członków neo-KRS nie mogą orzekać. – Jako sędzia i legalista mogę powiedzieć jasno. Uchwała SN jest wiążąca, to jest zasada prawna – przyznał. To wyjątkowo zaskakujące i odważne stwierdzenie, bo przecież zupełnie co innego mówi Zbigniew Ziobro.

Przeczytałem oświadczenie sędziego Macieja Mitery, rzecznika nowej KRS. Zawsze mi się wydawało, że jest to człowiek Ziobry. Jednak jego kunktatorskie oświadczenie, że będąc powołanym przez nową KRS nie pchałby się do orzekania, może świadczyć o wyczuwaniu pewnego ducha w środowisku sędziowskim i utracie wpływów ministra Ziobry ze Sprawiedliwej Polski będącej koalicjantem Prawa i Sprawiedliwości. Myślę, że można to odczytać jako zachętę z jego strony do intensyfikacji sprzeciwu przez gersdorfowców.

Teraz istotne będzie postępowanie Prezydenta Andrzeja Dudy. Jeśli bez zwłoki, a przede wszystkim bez tzw. konsultacji i przemyśleń podpisze ustawę dyscyplinującą sędziów, to nada nowy impuls środowisku wprowadzającemu tę niby reformę sądownictwa. A przede wszystkim opowie się przeciw patologii sędziowskiej kasty. To byłby ważny sygnał przed wyborami. Dałoby to również Prezydentowi okazję do zaprezentowania własnej wizji reformy sądownictwa, na które czeka całe polskie społeczeństwo, mające dość sędziowskiej patologii. Mógłby wreszcie skorzystać z propozycji środowiska Pawła Kukiza i rzeczywiście wprowadzić za pośrednictwem własnej inicjatywy ustawodawczej takie rozwiązania. Myślę, że zyskałby przychylność tego środowiska, a także przychylność Prezesa Kaczyńskiego, który chyba już dostrzega słabość intelektualną propozycji ziobrystów.

Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

Wykop Skomentuj12
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka