Józef Brynkus
Wasze sprawy są moimi!
6 obserwujących
271 notek
209k odsłon
278 odsłon

Rewelacyjny Koncert Noworoczny orkiestry OSP w Kleczy

Wykop Skomentuj2

Wspaniałe wydarzenie artystyczne przygotowała z okazji Nowego Roku orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Kleczy. Noworoczny Koncert zaprezentowany został w niedzielę 30 grudnia w miejscowym kościele pod wezwaniem św. Wawrzyńca. Świątynię licznie wypełnili miłośnicy muzyki i fani oraz członkowie rodzin kleczańskiej orkiestry. Specjalny adres z podziękowaniem od posła na Sejm RP dra hab. Józefa Brynkusa za wspaniałą pracę artystyczna oraz piękną inicjatywę Koncertów Noworocznych, odczytał i przekazał na ręce kapelmistrza Jarosława Mitoraja asystent posła Michał Siwiec-Cielebon.

Bo rzeczywiście warto było pofatygować się do kleczańskiej świątyni w niedzielne popołudnie 30 grudnia, by w sympatycznej atmosferze posłuchać wspaniałego wykonania kilkunastu utworów muzycznych, nie zawsze napisanych na zespół orkiestry dętej, ale świetnie opracowanych i zagranych przez miejscową orkiestrę. Koncert Noworoczny przygotowany został nie tylko z myślą o oddaniu radosnej atmosfery Bożego Narodzenia i rozpoczynającego się karnawału, ale także dla uczczenia mijającej rocznicy stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Dlatego oprócz kolęd i przebojów muzyki rozrywkowej w repertuarze nie zabrakło pieśni patriotycznych i wojskowych marszów. Całość świetnie i ze swadą poprowadził kapelmistrz Jarosław Mitoraj, który prócz dyrygentury zaprezentował słuchaczom także dowody swojego talentu wokalnego. Oprócz kapelmistrza jako soliści wystąpili także Marek Badura z Bielska, Paweł Kolarczyk z Bier oraz Krystian Świątek z Kleczy, a wirtuozerią na skrzypcach popisała się mieszkanka Kleczy, Ania Załuska.

Koncert rozpoczął się marszowo i patriotycznie, rzeczywiście brawurowo wykonanym marszem Bravura (Brawura) amerykańskiego kompozytora Charlesa E. Duble’a, a zaraz po nim zabrzmiał jeden z najpiękniejszych utworów polskiej muzyki marszowej, marsz POS czyli Państwowej Odznaki Sportowej, autorstwa polskiego „Króla marszów” Edwarda Maja z Krakowa, którego utwory wykonywała m.in. orkiestra 12 pułku piechoty Ziemi Wadowickiej. W czasach komunistycznych z powodu zakazu oficjalnego wykonywania Marsz POS ukrywany był w partyturach orkiestr – głównie strażackich, ale później także wojskowych – pod nazwą Marsza Romantycznego. Z kolei Krystian Świątek, syn szefa orkiestry Tomasza Świątka, ubrany w mundur grupy rekonstrukcyjnej 21 pułku ułanów Nadwiślańskich działającej przy stadninie „Hucuł” w Sułkowicach koło Andrychowa, pięknie zaśpiewał przy akompaniamencie orkiestry piosenkę marszową „Piechota” znaną także od pierwszych słów tekstu jako „Nie noszą lampasów, lecz szary ich strój”. Marsz ten jest praktycznie rówieśnikiem polskiej niepodległości, powstał bowiem w latach 1917-1918 a jego słowa napisał płk Leon Łuskino, choć fragmenty utworu przypisywane są także legioniście, por. Bolesławowi Fastowicz-Zahorskiemu „Lubiczowi”.

Po tym niepodległościowo-wojskowym wstępie utwory zaczęły się przeplatać i pomiędzy kolejnymi marszami zabrzmiały kolędy oraz utwory muzyki rozrywkowej. Rewelacyjnie zagrane „Omens of Love” Hirotaki Izumi’ego, niegdyś klawiszowca zespołu T-Square orkiestra zaprezentowała obiecując publiczności, że zgłosi ten utwór jako konkursowy na jeden z najbliższych festiwali orkiestrowych. Trzymamy za słowo, bo wykonanie było naprawdę świetne. Ponadto muzycy wykonali znane i lubiane „Zacznij od Bacha” niedawno zmarłego Zbigniewa Wodeckiego, przy czym jako soliści wokaliści wystąpili w duecie Paweł Kolarczyk i Jarosław Mitoraj. Orkiestra zagrała również wiązankę utworów znanego przed laty i nadal chętnie słuchanego szwedzkiego zespołu ABBA z albumu „Abba Gold” oraz przebój „Last Christmas” George’a Michaela, znany także z nowszych wykonań Taylor Swift czy Ariany Grande.

Wśród kolęd znalazły się „Gdy się Chrystus rodzi”, „Cicha noc” oraz „Przybieżeli do Betlejem”, a jako wokaliści wystąpili Marek Badura i Jarosław Mitoraj, zaś na skrzypcach akompaniowała im Ania Załuska. Nie sposób nie docenić jej talentu, ale także świetnego ustawienia akustyki, pozwalającej dobrze słyszeć melodię skrzypiec – nie tylko podczas kolęd zresztą – nie tłumioną potęgą muzyki orkiestrowej.

A kolejnymi zagranymi marszami i utworami dedykowanymi Niepodległej były: marsz „Polskim Kombatantom” napisany w Kanadzie przez niegdysiejszego muzyka II Korpusu Polskiego Henryka Rzepusa, melodia z filmu „Jak rozpętałem II wojnę światową”, autorstwa Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza, i marsz „Generał Maczek” napisany przez J. Faesa na cześć jednego z najwybitniejszych polskich dowódców w II wojnie światowej. Gen. Stanisław Maczek, dowodzący w 1939 i 1940 r. 10 Brygadą Kawalerii Zmotoryzowanej, zaś od 1942 r. 1 Polską Dywizją Pancerną, przeszedł na jej czele zwycięski szlak bojowy od Caen w północnej Francji do bazy niemieckiej marynarki wojennej Kriegsmarine w Wilhelmshaven.

Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura