julll julll
60
BLOG

o przygotowaniach do balu

julll julll Kultura Obserwuj notkę 2

Kobiety nadal się stroją i przygotowują, nadal w końcu pojawia się poddenerwowany mężczyzna, że spóźnieni, że korki, że iść trzeba...


Przygotowania oczami pięcioletniej Róży z Potockich I-o voto Krasińskiej, II-voto Raczyńskiej z 1854 roku (spisane przez nią w wieku lat 81):

"Jest noc, a przynajmniej mnie się zdaje, że noc, bo od dawna nie śpię, ale koło mnie głośno mówią. Budzę się i przez drzwi otwarte widzę, jak mama moja [Katarzyna z Branickich Potocka] siedzi przy tualecie i jakiś pan (fryzjer) czesze jej przecudne długie włosy i upina je na głowie zupełnie inaczej niż zwykle. Koło mamy stoi Zarańska i jeszcze jakaś Francuzka, a na niskim parawaniku wisi błyszcząca suknia, dwa łuki, jeden niby srebrny, zaś drugi szafirowy a na nim ponaklejane gwiazdki srebrne. Wyciągam ręce do mamy prosząc, żeby mi pozwoliła wstać i ubrać się, bo muszę się na taką dziwną mamę patrzeć. Fryzjer odchodzi, mama mi wstać pozwala i patrzę się, jak mama pomału przekształca się na tę samą piękną boginię, która u nas od kilku dni leży na stole w dużym albumie. Zarańska mi szepce, że mama będzie "Dianą" i że Diana zawsze nosiła łuk na plecach, więc i mama pójdzie na bal z łukiem, ale nie wie jeszcze z którym, bo powiedziała, że się namyśli. Mniejsza o łuki, kiedy ja naprawdę oczu od mojej mamy nie mogę oderwać, jakaż jest piękna, jakąż ma główkę małą i składną w tym nowym uczesaniu i jakby podniesioną do góry, a szyję dłuższą niż zazwyczaj, bo na szyi nie ma pereł ani żadnych świecideł.
Srebrzysta suknia mamy jest nieco podniesiona z boku, również srebrzystym sznurem podwiązana i widać nóżki mamusi w sandałach. Jeszcze tam coś upinano i poprawiano na tej srebrnej sukni, gdy się zjawił wuj Ksawery [Branicki, brat Katarzyny] i głośno zaczął krzyczeć, że się trzeba spieszyć, bo późno, a do Tuilerii [siedziba Napoleona III w Paryżu] dla ścisku pomału będą jechać. Wuj stał przy nas, trochę się niecierpliwił, mama więc bez namysłu wzięła łuk srebrny, otuliła się płaszczem niebieskim, pocałowała mnie w czoło i odeszła, a ja pamiętam, że się spytałam Zarańskiej, czy jest na świecie jakaś piękniejsza od mamy pani, bo ja piękniejszej nie widziałam. Na to mi odpowiedziała, że może jest, ale że ona piękniejszej nie widziała. Słyszałam później, że na tym balu w Tuileriach dużo osób było tego samego dania."

E. Raczyński, Pani Róża z domu Potocka. Synowa Zygmunta Krasińskiego potem Edwardowa Raczyńska, Warszawa 1997, s.46-47.

matka i córka malowane przez Franza Xavera Winterhaltera (źródło):

Róża PotockaKatarzyna Potocka




julll
O mnie julll

czasem coś mi wpada w łapki i mam ochotę się tym podzielić. czasem coś wpada do głowy, ale tym dzielę się mniej chętnie Indeks 55. Letnio - dla Yassy 54. Nie-dzień 53. Noc na pustyni 52. weekendowo - dla Hildegardy 51. Łazienki okiem kuzynki 50. Łazienki - wiosna 49. Miesiąc 48. cytat 1 47. Wieczór. Nowy Rok 46. Boże Narodzenie w czasach wojny - salonowym bojownikom 45. o małżeństwie 44. W poszukiwaniu przeszłości - Nadar 43. O Pani B. - c.d. 42. O Pani B. 41. O podróżach - część druga 40. O podróżach 39. Wydział Niedoręczalnych Przesyłek - kontynuacja 38. O kazaniach 37. Nicolas Sarkozy, czemu twój ojciec uciekł z Węgier? 36. Nie potrzebna to-poli-tyka 35. o nieszczęśliwie zakochanej 34. Nauka w służbie człowieka 33. ku przestrodze 32. O poetach, gazetach i szczerości 31. Wydział Niedoręczalnych Przesyłek 30. Baśń na dobry początek tygodnia 29. "Pani Łyżeczka będzie jak laleczka..." czyli spisek po warszawsku 28. o słowach 27. o zimie 26. o posłuszeństwie 25. Cała prawda o Kameralnym Babskim Zjeździe 24. Noc opowieści 23. Nasredin i wojna 22. 11 listopada - po spacerze po Warszawie II 21. 11 listopada - po spacerze po Warszawie I 20. 11 listopada - na spacer po Warszawie 19. jesień w górach 18. policja na Krakowskim 17. o słabym wzroku 16. Idir z Kabylii 15. kto następny? 14. o politykach 13. bajka o walecznym guziku 12. o języku w Galicji 11. iPhone musical 10. Żona poety 9. chrabąszcza hekatomba 8. lot tam 7. o krytyce ze wszech stron 6. o odbiorze sztuki - Norwid 5. druga kategoria 4. o przygotowaniach do balu 3. o doktrynie 2. o wychowaniu 1. Teletubisie po raz tysiąc sto pięćdziesiąty ósmy

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Kultura