julll julll
44
BLOG

o posłuszeństwie

julll julll Kultura Obserwuj notkę 9
"Wielki Książę miał faworyta, którego kochał jak użyteczny mebel, do którego przyzwyczaił się od dzieciństwa; to był generał Kuruta."

Jutro rocznica wybuchu Powstania Listopadowego. A dziś historyjka o Wielkim Księciu Konstantym. "Wielki Książę miał faworyta, którego kochał jak użyteczny mebel, do którego przyzwyczaił się od dzieciństwa; był to generał Kuruta. Katarzyna II, zawsze mająca wielkie idee, dała wnukowi imię Konstantyna, z nadzieją że się stanie, może, twórcą nowego cesarstwa. Żeby łatwiej mówił jego językiem, otoczyła go młodymi Grekami, a na wychowawcę dała mu pana Kurutę. Ten wkrótce stał się uniżonym sługą swego ucznia, który mu się odwdzięczał na swój sposób. Kuruta, niezbyt bystry, chytry jak słaby zwierz zmuszony do walki z większą siłą, unikał niebezpieczeństwa uległością, czy to prawdziwą, czy to udawaną. Do Wielkiego Księcia nie docierały kpiny z posłuszeństwa. Pewnego dnia rozkazał władczo Kurucie, aby powiedział generałowi Małachowskiemu, że jest starym osłem. Kuruta chwilę zastanawiał się nad tym, co robić. Powtórzenie rozkazu i straszne spojrzenie, które mu towarzyszyło, nie pozostawiło wątpliwości co do konieczności posłuszeństwa. Kuruta skierował się do Małachowskiego, który był w innym salonie, powitał go przyjacielsko. "Eh, bonzour, mój droki panie, powiedział, jak dzisjaj pięknie. To boski czas dla ludzi i zwierząt, nieprawdaż? A, zwierzęta, to mi przypomina coś smieszneko. Widzisz pan, nieprawdaż, jestem Kuruta... zenerał... jak byłem wzoraj... a jednak... Wielki Książę powiedział mi wzoraj "Kuruta, jesteś krową", a jednak, widzisz pan dobze, ze jestem wciąz zenerałem Kuruta, a nie krową. Eh bien, mój droki hrabio (przyspieszył swoje słowa), eh bien, wiesz pan i jesteś pan wciąz panem hrabią... nawet jeśli Wielki Książę kazał panu powiedzieć, że jesteś pan starym osłem...". Później go pożegnał, wrócił do swojego księcia zdać mu sprawę ze swojego zadania, i otrzymać przyjemne podziękowania.

Comtesse Rosalie Rzewuska, Mémoires, t. I, Rome 1939, s. 542. tłumaczenie - wasza pokorna sługa julll
julll
O mnie julll

czasem coś mi wpada w łapki i mam ochotę się tym podzielić. czasem coś wpada do głowy, ale tym dzielę się mniej chętnie Indeks 55. Letnio - dla Yassy 54. Nie-dzień 53. Noc na pustyni 52. weekendowo - dla Hildegardy 51. Łazienki okiem kuzynki 50. Łazienki - wiosna 49. Miesiąc 48. cytat 1 47. Wieczór. Nowy Rok 46. Boże Narodzenie w czasach wojny - salonowym bojownikom 45. o małżeństwie 44. W poszukiwaniu przeszłości - Nadar 43. O Pani B. - c.d. 42. O Pani B. 41. O podróżach - część druga 40. O podróżach 39. Wydział Niedoręczalnych Przesyłek - kontynuacja 38. O kazaniach 37. Nicolas Sarkozy, czemu twój ojciec uciekł z Węgier? 36. Nie potrzebna to-poli-tyka 35. o nieszczęśliwie zakochanej 34. Nauka w służbie człowieka 33. ku przestrodze 32. O poetach, gazetach i szczerości 31. Wydział Niedoręczalnych Przesyłek 30. Baśń na dobry początek tygodnia 29. "Pani Łyżeczka będzie jak laleczka..." czyli spisek po warszawsku 28. o słowach 27. o zimie 26. o posłuszeństwie 25. Cała prawda o Kameralnym Babskim Zjeździe 24. Noc opowieści 23. Nasredin i wojna 22. 11 listopada - po spacerze po Warszawie II 21. 11 listopada - po spacerze po Warszawie I 20. 11 listopada - na spacer po Warszawie 19. jesień w górach 18. policja na Krakowskim 17. o słabym wzroku 16. Idir z Kabylii 15. kto następny? 14. o politykach 13. bajka o walecznym guziku 12. o języku w Galicji 11. iPhone musical 10. Żona poety 9. chrabąszcza hekatomba 8. lot tam 7. o krytyce ze wszech stron 6. o odbiorze sztuki - Norwid 5. druga kategoria 4. o przygotowaniach do balu 3. o doktrynie 2. o wychowaniu 1. Teletubisie po raz tysiąc sto pięćdziesiąty ósmy

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura