Blog
KalkulatorPolityczny.pl
KalkulatorPolityczny.pl
KalkulatorPolityczny.pl KalkulatorPolityczny.pl - sondaże, analizy, opinie.
0 obserwujących 55 notek 74566 odsłon
KalkulatorPolityczny.pl, 20 kwietnia 2012 r.

Ostatnie sondaże - analiza

KalkulatorPolityczny.pl

 W dniu dzisiejszym zostały opublikowane dwa ważne sondaże, wykonane przez TNS Polska (dawniej TNS OBOP) w dniach 13-18 kwietnia oraz CBOS wykonany w dniach 12-18 kwietnia. Co ciekawe, oba sondaże zostały przeprowadzone tą samą metodą face-to-face, zaś ich wyniki są dość zbieżne.

Poniżej tabela z wynikami obu sondaży:
Partia
TNS Polska
CBOS
Platforma Obywatelska
30%
29%
Prawo i Sprawiedliwość
25%
22%
Ruch Palikota
9%
6%
Sojusz Lewicy Demokratycznej
7%
9%
Polskie Stronnictwo Ludowe
3%
5%
Solidarna Polska
4%
4%
Niezdecydowani
20%
21%
*Dane nie sumują się do 100%, nie pokazano poparcia wszystkich partii biorących udział w badaniu.
 
Główne różnice między sondażami dotyczy poziomu poparcia Prawa i Sprawiedliwości oraz Ruchu Palikota, wynoszą one 3% i mieszczą się w dopuszczalnym poziomie błędu oszacowania przy zastosowanej próbie.
 
Warto zwrócić uwagę na różnicę w poziomie poparcia Polskiego Stronnictwa Ludowego, według TNS Polska PSL nie przekroczyłoby wymaganego poziomu 5% poparcia w całym kraju. Należy przy tym pamiętać, że Polskie Stronnictwo Ludowe jest zwykle „dyskryminowane” przez sondaże i w wyborach osiąga znacznie lepszy wynik niż przewidują Instytuty.
 
Oba sondaże wskazują na ustabilizowanie się poparcia dla Platformy Obywatelskiej oraz na lekki spadek poparcia Prawa i Sprawiedliwości. Sytuacja ta może wynikać z mocniejszych wypowiedzi polityków PiS, które zwykle aktywują uśpiony elektorat PO. Zwykle efekt ten nie utrzymuje się długo w czasie i po wyciszeniu nastrojów część elektoratu PO ponownie deklaruje brak chęci udziału w wyborach lub swoje niezdecydowanie.
 
Ostatnimi czasy widać również spadek poparcia dla Ruchu Palikota, który może wynikać z tej samej przyczyny co wzrost notowań Platformy Obywatelskiej – wyborcy nie zgadzający się z tezami Prawa i Sprawiedliwości przenoszą swoje poparcie na PO jako gwaranta niedopuszczenia do władzy PiS. To właśnie Ruch Palikota może być największą „ofiarą” aktualnego konfliktu politycznego, zwłaszcza jeżeli spadek w sondażach będzie trwał dalej i wśród wyborców narodzi się przeświadczenie o „straconym głosie”.
 
Dużą niespodzianką jest wysoki wynik Solidarnej Polski, potwierdzony przez oba Instytuty, 4% w skali kraju. Wbrew pozorom 4% w sondażu oraz wysoka liczba niezdecydowanych wyborców oznacza, że
najprawdopodobniej Solidarna Polska znalazłaby się w Sejmie, przekraczając prób 5%. Jest to niewątpliwy sukces Zbigniewa Ziobry.
 
Jak wyglądałby Sejm według obu sondaży? Na podstawie symulacji KalkulatoraPolitycznego.pl, gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedziele, nowy Sejm wyglądałby następująco:
 
Partia
TNS Polska
CBOS
Platforma Obywatelska
196
196
Prawo i Sprawiedliwość
175
155
Ruch Palikota
49
28
Sojusz Lewicy Demokratycznej
31
50
Polskie Stronnictwo Ludowe
0
21
Solidarna Polska
8
9
   *Jeden mandat dla Mniejszości Niemieckiej.
 
W obu sondażach możliwa jest dwupartyjna koalicja – zgodnie z TNS Polska PO-RP, zaś zgodnie z CBOS PO-SLD. Oczywiście w obu wypadkach możliwa jest, przynajmniej teoretycznie, koalicja POPiS, jednak zaostrzający się konflikt polityczny raczej wyklucza takie rozwiązanie.
 
Słowem podsumowania, można postawić tezę, że po raz kolejny mocna retoryka Prawa i Sprawiedliwości przynosi odwrotny skutek od zamierzonego – główny konkurent polityczny, PO oraz Solidarna Polska zyskują. Głównym przegranym wydaje się być Ruch Palikota, który uzyskiwał już w sondażach dużo lepsze wyniki niż obecnie.
 
 
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

KalkulatorPolityczny.pl jest prywatnym, niezależnym przedsięwzięciem, którego celem jest gromadzenie informacji oraz upowszechnianie wiedzy na temat funkcjonowania polityki w społeczeństwie demokratycznym. W szczególności zajmujemy się wyborami jako rozwiązaniem instytucjonalnym, dzięki któremu jednostki uzyskują moc wpływania na kształt polityki w wyniku konkurencyjnej walki politycznej o ich głosy. Wierzymy, że przygotowując i publikując w przystępnej dla szerokiej publiczności formie możliwie bezstronne analizy na temat socjologicznych aspektów polityki wzbogacimy debatę publiczną i sprawimy, że stanie się ona bardziej racjonalna.

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • @mleczaj Również zgadzamy się, że byłoby to niezwykle interesujące, jednak uzyskanie...
  • @Comisarex Dziękujemy za zwrócenie uwagi, dodaliśmy już sondaż do naszej bazy.
  • @ewaursula Badanie obejmowało osoby w wieku 15 lat i więcej, z czego osoby w wieku 15-18...

Tematy w dziale