W drugim obiegu każda pesymistyczna wiadomość na temat naszego kraju jest na wagę złota. Bez względu na to czego dotyczy szokująca prawicę informacja istotne jest, aby znaleźć w niej choćby ziarenko uszczypliwości wobec wszystkiego i wszystkich związanych z III RP. Nie inaczej stało się przy okazji opublikowanych ostatnio przez TNS wyników badańzatytułowanych Ćwierć wieku zmian - optymizm kontra pesymizm. Partyzanci wolnego słowa w mig rzucili się na smakowity kąsek w postaci statystyk, które mówią, że wysoki odsetek ankietowanych negatywnie ocenia zmiany jakie zaszły w przeciągu ostatnich 25 lat w naszym kraju w takich dziedzinach jak rynek pracy, służba zdrowia czy pomoc socjalna. Genetycznie obciążeni pesymizmem patrioci skwitowali badanie jednym zdaniem – Polacy kiepsko ocenili 25 lat III RP. Na dowód swojej tezy portal niezależny skrupulatnie przytoczył obszerne fragmenty raportu odnoszące się do tych spośród 24 obszarów, które Polacy ocenili negatywnie. Pewnie nie będzie dla nikogo żadnym zaskoczeniem, że w tekście zabrakło wzmianki o ogólnym bilansie badania, który jak na złość obozowi patriotycznemu okazał się być jednak pozytywny:
Powyższe zdanie nie pasuje jednak do prawicowego dogmatu o ogólnej beznadziei i kiepskości III RP. Wiadomo wszak, że na jakąkolwiek pozytywną ocenę zasługuje jedynie krótki epizod z cyfrą 4 przed Rzeczpospolitą, w którym to władzę w chwilowo wyzwolonym kondominium sprawował Prezes Kaczyński. Innym ciekawym, aczkolwiek również pozostawionym bez komentarza przez drugi obieg, zagadnieniem jest sam dobór próbki społeczeństwa poddanej badaniu:
Bardzo intryguje mnie co do powiedzenia na temat ostatnich 25 lat naszej Ojczyzny ma piętnastolatek. Wydaje mi się, że jego spojrzenie na rynek pracy i pomoc socjalną w ostatnim ćwierćwieczu może nie być do końca ugruntowane, biorąc pod uwagę, że niemal połowę tego okresu nie był nawet w planach swoich rodziców, a pozostały czas spędził w piaskownicy i podstawówce. Sam osobiście mając niewiele ponad 30 lat nie do końca czuję się uprawniony do kompetentnej oceny minionych 25 lat III RP, co dodatkowo, każe mi patrzeć na przytaczane badanie z lekkim przymrużeniem oka. Nie zmienia to jednak faktu, że o ile zwykle prawica sondażom nie ufa, to w takim przypadku okazja do pomarudzenia i wskazania winnych palcem jest doprawdy wyborna…


Komentarze
Pokaż komentarze (3)