3 obserwujących
30 notek
8015 odsłon
271 odsłon

Nie ma ucieczki

Wykop Skomentuj13

Wszyscy dzielnie walczą, a wirus się rozwija. Teraz powiem wam, dlaczego tak się dzieje.

Informacje są przestarzałe

Źródłem wiedzy o wirusie nie są objawienia Prezesa, tylko materiały, jakie nam dostarcza WHO. Jest to instytucja silnie zbiurokratyzowana i obowiązuje w niej zasada dupokrycia. Dlatego też w pierwszej kolejności są dostarczane informacje sprawdzone w innych przypadkach. Nowe procedury, które wynikałyby z nowych danych, dostarczanych przez najnowsze odkrycia naukowe, wydają się być podejrzane przede wszystkim dlatego, że nikt ich nie sprawdził. Więc się ich nie wprowadza, czyli nie sprawdza, czyli kółko się zamyka.

Nowe informacje

To nieprawda, że nie ma żadnych nowych informacji o tym, jak ludzie reagują na zarazę, jak długo może przetrwać wirus poza ustrojem, czy też jakie są inne środki dezynfekujące. To, co teraz napiszę, to nie są informacje sprawdzone. To raczej informacje do sprawdzenia.

Incydent zepsutej krwi

Gracze World of Warcraft wiedzą o co chodzi. Była to trwająca około tygodnia epidemia w świecie gry, która wynikła z błędu programistycznego[1]. Dzięki zrzutom z gry naukowcy mogą obserwować ludzkie działania, które teraz widzimy w realnym świecie COVID-19. 

Liczba reprodukcyjna choroby wynosiła ponad 1, co oznaczało, że począwszy od pierwszej zarażonej osoby, wraz ze wzrostem poziomu drzewa kontaktowego tej osoby, wzrosła liczba zarażonych osób. Aby zwalczyć infekcję, gracze izolowali zainfekowanych graczy na obszary mniej zaludnione. Gracze, którzy mieli zdolność leczenia innych graczy, próbowali tymczasowo wyleczyć innych graczy, a czasem sami się zarażali. Niektórzy zainfekowani gracze mieli „pracę”, do której się udawali, na przykład na rynek lub do banku (tak, gra miała własną ekonomię) i zwykle infekowali innych graczy. Oszuści sprzedawali fałszywe leki zdesperowanym graczom i wielu graczy zarażało siebie lub innych ludzi „dla zabawy” [2].

Dane te mogłyby posłużyć do stworzenia realistycznych modeli powstawania pandemii, problemem jest jednak wszechwładne dupokrycie, skutkiem czego odpowiedzialne instytucje używają wypieszczonych modeli matematycznych, powstałych w symulowanych środowiskach wojen rdzeniowych. Modele te jednak nie uwzględniają ludzkich irracjonalizmów i dlatego mało przystają do tego co się naprawdę dzieje. Czemu? Bo przecież „poważni” biurokraci z WHO nie będą korzystali z jakichś tam gier komputerowych!

Kaszel rozpyla wirusa nawet na 300 metrów

Pisałem już o tym i nie ma potrzeby powtarzać. Jeden ze znajomych powiedział mi, że nawet jeśli to prawda, nie powinienem o tym mówić, bo to zbyt straszne i może doprowadzić do powszechnej paniki.

Niebezpieczeństwo zniknie, kiedy zamkniesz oczy?!

Okres przetrwania wirusa poza ustrojem

Poza ustrojem wirus przetrwa nawet do 9 godzin na gładkich powierzchniach i do 3 godzin w powietrzu[3]. Przeprowadzono odpowiednie badania, stwierdzając, że 62-71% etanol, 0,5% nadtlenek wodoru lub 0,1% podchloryn sodu dezaktywują wirusa w ciągu 1 minuty. Inne środki biobójcze, takie jak 0,05-0,2% chlorek benzalkoniowy lub 0,02% diglukonian chlorheksydyny, są mniej skuteczne.

Inne środki biobójcze

Przeprowadzono badania, w jaki sposób 19 substancji znajdujących się w lekach dostępnych na terenie USA (ale w Polsce też) oddziałują z osłonką wirusa. Wyniki znajdują się w dwóch schludnych tabelach, które warto sobie przyswoić.

W ogóle warto sobie poczytać dostępne dane, oczywiście te, które mają wartość naukową, a nie wyłącznie sensacyjną, bo gdy w końcu trafią do publicznej wiadomości via WHO & gov.pl, przydadzą się głównie przyszłym pokoleniom.

Chaos informacyjny

Zalecenia publikowane przez oficjalne źródła informacji podają nieco chaotyczne informacje. Dowiadujemy się, że zwierzęta nie przenoszą wirusa, chyba że przenoszą[4]. Wirusa możemy znaleźć w sierści zwierząt, ale już nie na ludzkich włosach. Te wydają się dziwnie odporne i dlatego uważa się obcinanie owłosienia za zbędne. Może należałoby opatentować zmielone ludzkie włosy jak środek dezynfekujący? A może wirus osadza się tylko na wysokości charakterystycznej dla zwierząt. W takim razie pamiętajcie państwo, aby nie biegać po ulicy na czworakach, tym bardziej że nadmierne spożywanie środków dezynfekujących i tak nie uchroni was przed wirusem.

Wnioski

Nie ustrzeżesz się przed chorobą. Możesz od razu założyć, że na pewno zachorujesz. Chodzi tylko o to, aby nie obciążać służby zdrowia nawałą zarażonych. Stosując się do tych zaleceń, możesz liczyć na hospitalizację, kiedy będzie ci potrzebna.

Maseczka zawsze

Jeżeli dbasz o innych, to noś zawsze maseczkę ochronną, gdy wychodzisz z domu. Nie wiesz, czy nie jesteś już chory, bo objawy pojawiają się dopiero po pewnym czasie od zakażenia. Możesz także być nosicielem (niemal)bezobjawowym i zakażać innych sam o tym nie wiedząc.

Wykop Skomentuj13
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości