0 obserwujących
9 notek
3747 odsłon
350 odsłon

Kawa dla mas

Wykop Skomentuj7

Jak jest produkowana kawa rozpuszczalna? Zgodnie z jedną z najbardziej znanych metod1, ziarna kawowców, pozbawia się łupin i praży, a następnie miele i ekstrahuje ciśnieniowo wodą w temperaturze 175°C. Otrzymany ekstrakt jest zagęszczany przez odparowanie lub częściową liofilizację. Klasyczna obróbka zakłada dalsze suszenie koncentratu przez jego rozpylanie w strumieniu powietrza o temperaturze 200-300°C. Powstają w ten sposób łatwo rozpuszczalne granulki przypominające strukturą pumeks. Ta metoda jest używana obecnie przede wszystkim do produkcji kawy wykorzystywanej w kolejnych procesach przygotowywania żywności, np. w cukiernictwie. Koncentrat wstępny jest też sprzedawany w postaci płynnej do rozcieńczania.

Kawa rozpuszczalna do bezpośredniego spożycia przygotowywana jest w inny sposób. Koncentrat powstały po pierwszym zagęszczeniu jest w dalszym ciągu liofilizowany i granulowany, co pozwala zachować niemal pełen aromat kawy, jako że większość związków odpowiedzialnych za aromat nie ulega utlenieniu w niskiej temperaturze procesu. Po sortowaniu otrzymuje się dobrze nam znane kawy w postaci charakterystycznych kryształków.

Wszystko już wiemy? OK, a co się dzieje z fusami? Czy są zużywane jako biomasa do produkcji ciepła wykorzystywanego w procesie produkcyjnym? Czy też sprzedawane miłośnikom stokrotek jako specjalistyczny nawóz?

Nie.

Wysuszone fusy są mieszane ze zmieloną „zwykłą” kawą w różnych stosunkach i sprzedawane, w zależności od proporcji jako kawa o łagodnym (z większą ilością fusów) lub bardziej intensywnym smaku.

Wszystko to, co pozostanie oraz resztki i śmieci pozostałe po obróbce owoców (np. wyschnięte łupiny) są sprzedawane jako kawa „no name” – ta najtańsza, w której płaci się właściwie tylko za opakowanie.

Zaskoczeni? Nie wierzący?

Wobec tego proszę się zastanowić i odpowiedzieć sobie na następujące pytanie: Dlaczego dla tej samej firmy, kawa mielona jest tańsza od ziarnistej? Przecież mielenie i pakowanie próżniowe to procesy technologiczne, które powinny podrażać końcowy produkt, a nie zmniejszać jego cenę…

__________

  1. Mussatto S.I, Machado E.M.S., Martins S., Teixeira J.A.: Production, Composition, and Application of Coffee and Its Industrial Residues.
Wykop Skomentuj7
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości