3 obserwujących
270 notek
75k odsłon
72 odsłony

Złogi polskie.

Wykop Skomentuj1

Policzyć można łatwo, ilu polityków jest takich, co tak zwaną komunę przeżywali świadomie. Byli albo za mali lub nie było ich wcale jeszcze na świecie. Mowa oczywiście o tych z pierwszego rzędu politycznego. Z racji, że obycie polityczne było niskie lub zerowe, ich światopogląd obecny jest nacechowany  małym relatywizmem i brakiem swoistego doświadczenia. Maja oczywiście wyraziste i jasne poglądy i przekonania, lecz tak naprawdę są jeszcze dziećmi bawiącymi się w politycznej piaskownicy. To, że pokazują się i głośno manifestują swoje rację, to tak czy inaczej są nic nieznaczącą masą polityczną.

Inaczej się ma z ludzmi, którzy komunę przeżyli bardziej intensywnie. Czy w opozycji czy też będąc na piedestale komunistycznej władzy. Może nie, aż z pierwszego szeregu, ale będący funkcjonariuszami i strażnikami komunizmu. Jedni i drudzy po 1989 przeszli swoiste przemiany. Jedni stali się socjalistami wierzącymi w lud władzy, drudzy stali się fanatykami prawicy, oddanymi apostołami. Wszyscy zaś stali się aktywem współczesnej Polski, ich solą i powietrzem.

 Weterani komunizmu i obecnej Polski, z jednej i z drugiej barykady, mają swoistą przypadłość. Zalegają w nich pokłady frustracji, chęci zaistnieją, wszystko wiedzący i narzucający swój rytm życiowy, roszczeniowy, kumulując się w obronie swoich racji. Byli anty i komuniści pozamieniali swoje atrybuty i przekonania. Swoje życie odwrócili o 180 stopni. Wierzący stał się ateistą, komunista klęczy pod krzyżem. Wiara dla jednych stała się wybiórcza, dla drugich jest sensem życia. Co bardziej istotne w ich głowach jednak tkwią złogi przeszłości. Bo ten co teraz całuję księdza po rękach, tak naprawdę ma chęć podporządkowania sobie innych jak to robił za komuny. Ten zaś co latał z kamieniami na czołgi, teraz też ma chęć walki wszelkimi metodami, chociaż przyobleczony w białą flagę w obecnym czasie mam podstawę całkiem inna. Złogi komunistyczne tkwią cały czas w ich głowach i nic się nie zanosi, żeby coś się zmieniło, przecież komuna nie wróci. Chyba, że taką komunę stworzą ci którzy z nią walczyli.

Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo