Szpargały
Świat przedwojenny przeobraża się na naszych oczach w legendę, dla jednych przetkaną światłem i barwą, dla innych – wrażliwych na propagandę – pełną cieni. Edward hrabia Raczyński, 1991
12 obserwujących
183 notki
45k odsłon
84 odsłony

Papiernia „Soczewka” SA w Warszawie

Wykop Skomentuj4

    W 1823 r. w Soczewce koło Płocka powstała czerpalnia papieru. W 1842 r. jej właścicielem został Jan Epstein, który dwa lata później uruchomił tam wyrób papieru na maszynie papierniczej. W drugiej połowie XIX w. fabryka wytwarzała papier listowy, rejestracyjny, kancelaryjny, rysunkowy, litograficzny, okładkowy, albumowy i kopertowy. Produkowała ponadto brystol i bibułki do papierosów oraz papiery dokumentowe i obligacje ze znakami wodnymi, a pod koniec XIX w. – również papier fotograficzny.

    W dniu 24 grudnia 1884 r. Jan Epstein sprzedał fabrykę Towarzystwu Papierni „Soczewka”, której był jednym z udziałowców.

    W 1894 r. kapitał zakładowy Towarzystwa wynosił 600 000 rubli, a w 1904 r. wzrósł do 1 000 000 rubli. W wyniku istotnego zadłużenia w 1913 r. papiernię wykupił jej wierzyciel, Warszawski Bank Handlowy. Po kilku miesiącach bank sprzedał ją Piotrowi Kasztelanowi, właścicielowi papierni na Ukrainie.

    W czasie I wojny światowej zakłady były nieczynne. W 1924 r. zakład najpierw wydzierżawiono, a następnie sprzedano Papierni „Soczewka” SA. W 1932 r. Spółkę wystawioną na licytację nabyła Polsko-Szwedzka Fabryka Papieru „Papirus”. Rok później aktywa Spółki przejęła Mirkowska Fabryka Papieru SA, a wszystkie urządzenia fabryczne zostały zdemontowane i wywiezione do papierni w Jeziornie.

image

50 akcji na okaziciela Papierni „Soczewka” SA o nominale 20 zł każda, emisji z 1928 r.


Źródła:

Chudzyński M: Historia Fabryki Papieru w Soczewce, Płock 1964.

Wilczek M.T.: Papiery wartościowe przemysłowych spółek akcyjnych dwudziestolecia międzywojennego. Wybór, UE Katowice 2016.


Wykop Skomentuj4
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka