eMTeWu eMTeWu
158
BLOG

Spółka Akcyjna „Trzebinia” Fabryka Maszyn i Narzędzi Rolniczych, Odlewnia Żelaza i Stali w

eMTeWu eMTeWu Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

   W dniu 23 lipca 1919 r. został zatwierdzony statut Spółki Akcyjnej „Trzebinia” Fabryka Maszyn i Narzędzi Rolniczych, Odlewnia Żelaza i Stali w Krakowie. Celem Spółki było prowadzenie fabryki maszyn rolniczych, wszelkiego rodzaju odlewów oraz wyrobów z metali i żelaza, części składowych i środków pomocniczych potrzebnych do tej produkcji, jak również prowadzenie handlu produktami swojego wyrobu i artykułami przemysłu maszynowego. Spółka miała prawo posiadać zakłady przemysłowe, handlowe, fabryki, a także otwierać biura, oddziały i ajentury.

   Założycielami Spółki byli: Jan Armułowicz (dyrektor Banku Krajowego w Krakowie), dr Rudolf Beres (sekretarz Izby Handlowej i Przemysłowej w Krakowie), inż. Zenon Jędrkiewicz (dyrektor hut w Komatce), Adam Kaczorowski (dyrektor Spółki Fakturowej w Krakowie), Edward hr. Mycielski (właściciel dóbr w Chrzanowie), Bernard Machauf (dyrektor fabryki w Krakowie) i Rudolf Petersheim (przemysłowiec z Krakowa).  

   Kapitał zakładowy Spółki wynosił 700 000 koron i był podzielony na 3500 sztuk akcji na okaziciela, każda o wartości nominalnej 200 koron. Kapitał ten w kolejnych latach był systematycznie podnoszony. W marcu 1923 r. wynosił 28 000 000 mkp. W tym czasie prezesem Rady Nadzorczej był Edward hr. Mycielski.

image

 Akcja na okaziciela Spółki Akcyjnej „Trzebinia” Fabryka Maszyn i Narzędzi Rolniczych, Odlewnia Żelaza i Stali o wartości nominalnej 50 zł z dnia 10 grudnia 1924 r.


Źródła:

Dziennik Urzędowy RP „Monitor Polski” z 5.09.1919, nr 200.

Dziennik Urzędowy RP „Monitor Polski” z 27.03.1923, nr 71.

Wilczek M.T.: Papiery wartościowe przemysłowych spółek akcyjnych dwudziestolecia międzywojennego. Wybór, UE Katowice 2016.


eMTeWu
O mnie eMTeWu

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka