Andrzej Tadeusz Kijowski Andrzej Tadeusz Kijowski
573
BLOG

Rada Ocalenia Narodowego

Andrzej Tadeusz Kijowski Andrzej Tadeusz Kijowski Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 12

Piszą tu ówdzie, że 36 lat temu 22 lipca 1983 roku zniesiono Stan Wojenny, wprowadzony 13 grudnia 1981 roku. 

Stan wojenny trwał 585 dni.

Badania przeprowadzone przez CBOS w 2016 roku, wskazują, że 41 proc. Polaków uważa, że wprowadzenie stanu wojennego było słuszną decyzją, a jedna trzecia (35 proc.) jest przeciwnego zdania, zaś 24 % nie ma zdania. O słuszności decyzji o wprowadzeniu stanu wojennego częściej przekonani byli starsi badani, zwłaszcza osoby w wieku 45-64 lata, osoby mniej wykształcone (na poziomie szkoły podstawowej, gimnazjum lub szkoły zawodowej), osoby o najniższych dochodach per capita, a także wyborcy lewicy. Spośród grup zawodowych największą przychylność wobec wprowadzenia stanu wojennego zadeklarowali rolnicy (53 proc.)”.

To oczywiście fałsz i nieporozumienie. Dla mnie, jak dla większości Rodaków,  Wojenny Stan skończył się, czy też precyzyjniej rzecz ujmując, został raczej zawieszony po 4 czerwca 1989.

Jednak ... gdy, bardzo krótko, pracowałem w TVP ludzie (scil.agenci) zatrudniani w latach 1983-1988) i pracujący tam do dziś - mówili mi: „Skądże ! Mnie przyjęto dopiero po stanie wojennym”. Faryzejstwo!

Przerwa trwała zatem 15 lat mojego „Opisu Obyczajów w XV - leciu Międzysojuszniczym 1989-2004.”.

Potem wraz ze wstąpieniem do Eurolandu nacisk wrócił i trwa do dziś. 

Ci starsi, ubodzy respondenci, którzy nie potępiają dziś Stanu Wojennego w czambuł to pewnie w znacznej mierze elektorat PiS, do którego i ja obecnie  należę. (No cóż PO nie dało mi ani Polsce żadnych szans). Osobiście uważam, że PO terrorze epoki Tuska gorzej być nie może i ... jako gość już 65 letni nie miałbym nic przeciwko powołaniu jakiejś „Rady Ocalenia Narodowego”, która przede wszystkim winna przywrócić kontrolę na granicach ! 

Dalsza cześć programu to ... początek III aktu „Ślubu” Gombrowicza: „Panuje spokój. Wszystkie elementy buntownicze zaaresztowano. Parlament także został aresztowany. Poza tym sfery wojskowe i cywilne także obłożone zostały bezwzględnym aresztem, a szerokie koła ludności też siedzą. Sąd najwyższy, Sztab Generalny, Dyrekcje i Departamenty, władze publiczne i prywatne, prasa, szpitale, ochronki, wszystko siedzi. Zaaresztowano też wszystkie Ministeria, a także wszystko i w ogóle wszystko. Policja też została aresztowana. Spokój. Spokojnie. Wilgoć.”.

Kawaler Krzyża Komandorskiego Polonia Restituta     Moje poglądy polityczne są - gramatyczne.      Nie głoszę takich, które źle brzmią po polsku.            „Opis obyczajów w 15-leciu międzysojuszniczym 1989-2004”  „Organizacja kultury w społeczeństwie obywatelskim na tle gospodarki rynkowej. Czasy kultury 1789-1989”.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura