23 obserwujących
55 notek
61k odsłon
  1568   0

Protestuje spadkobierczyni testamentu Karskiego

Ewa Kurek (Artur Szczepanski/REPORTER / REPORTER)
Ewa Kurek (Artur Szczepanski/REPORTER / REPORTER)

Skandal czy prowokacja. Autorka antysemickich publikacji dr Ewa Kurek dostanie nagrodę za dialog polsko-żydowski.

Dr Ewa Kurek, autorka licznych antysemickich wypowiedzi, otrzyma “Humanitarną Nagrodę im. Jana Karskiego”. Pisała m.in., że Żydzi w getcie warszawskim się bawili - a Polacy poza gettem cierpieli.

Nagroda zostanie wręczona 18 kwietnia. Nadaje ją instytucja związana z Kongresem Polonii Amerykańskiej.

Protestuje spadkobierczyni testamentu Karskiego

 „Ja, Kaja Mirecka Ploss, wyrażam swoje ogromne oburzenie, ale przede wszystkim niezgodę na przyznawanie Humanitarnej Nagrody im. Jana Karskiego dla Pani Ewy Kurek.

Jestem – zgodnie z ostatnią wolą Jana Karskiego jedyną wykonawczynią testamentu Jana Karskiego i jedyną właścicielką wszelkich dóbr intelektualnych po Nim. Z ogromnym bólem w sercu” – napisała Kaja Ploss 10 kwietnia 2018.

Z ostatniej chwili: Kilka godzin po jej oświadczeniu konsulat odwołał imprezę.

Informacja o nagrodzie dla dr Ewy Kurek znalazła się w zaproszeniu na uroczystą galę, rozsyłanym mailowo przez konsulat RP w Nowym Jorku 9 kwietnia 2018. Nie jest to więc prima aprilis. (Zaproszenie reprodukujemy poniżej.) Laureaci nie zostali jeszcze oficjalnie ogłoszeni, ale według zaproszenia będą nimi również: konsul RP w Nowym Jorku Maciej Gołubiewski i publicysta Matthew Tyrmand. OKO.press dostało o tym informację równocześnie z trzech różnych źródeł – dzwoniły i pisały do nas oburzone osoby zaangażowane w dialog polsko-żydowski.

https://oko.press/skandal-czy-prowokacja-autorka-antysemickich-publikacji-dr-ewa-kurek-dostanie-nagrode-za-dialog-polsko-zydowski/


W środę w kinie Wisła na Żoliborzu swoją premierę będzie miał film dokumentalny "Powrót do Jedwabnego", którego twórcą jest Wojciech Sumliński, dziennikarz o skrajnie prawicowych poglądach. Swoje dzieło reklamuje plakatami z hasłem: "Żydowski rozbiór Polski". Wojciech Sumliński jest dziennikarzem śledczym niezmordowanym w tropieniu "żydowskich spisków" przeciwko Polsce i podważającym winę Polaków za zbrodnię w Jedwabnem.

Współfinasowała ten film m.in. dr Ewa Kurek.

Zobacz galerię zdjęć:

Jedwabne (Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta)
Jedwabne (Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta) ADAM LESZCZYŃSKI 10 KWIETNIA 2018
Lubię to! Skomentuj57 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale