Blog
Łańcuch Wolności
Komitet 39.09
Komitet 39.09 Kontakt: komitet3909@ymail.com,781-596-534 Nasze oświadczenie: http://www.petycje.pl/4326
0 obserwujących 15 notek 11077 odsłon
Komitet 39.09, 8 grudnia 2009 r.

TAK dla Pileckiego

 
Z niepokojem obserwujemy to, co się dzieje we Wrocławiu w sprawie nadania fragmentowi alei spacerowej nad staromiejską fosą we Wrocławiu imienia Rotmistrza Pileckiego. Po raz kolejny Rada Miejska przesunęła głosowanie nad stosowną uchwałą. Nie wiadomo więc, kiedy decyzja będzie podjęta - mówi się o końcu grudnia, mówi się o styczniu, a kto wie - być może jakiekolwiek decyzje zapadną jeszcze później.


Wszystkie argumenty przemawiają za tym, by właśnie to miejsce miało za patrona wielkiego bohatera. Z jednej strony mieściła się katownia Gestapo, z drugiej strony Urząd Bezpieczeństwa. W pobliżu Adolf Hitler odbierał defilady. Rotmistrz patronowałby miejscu, które symbolicznie tkwi pomiędzy dwoma totalitaryzmami. Nie ma lepszego miejsca na trasę edukacyjną, która umożliwiłaby poznanie jego postaci w pełnym wymiarze. Nie ma też powodu, dla którego Rotmistrz Pilecki nie mógłby zostać upamiętniony w tym właśnie miejscu - aleja nigdy nie doczekała się własnej nazwy nawet przed wojną, kiedy określaną ją jako Promenadę. Pojawiający się pomysł, by pomnikiem Rotmistrza stał się most lub fragment obwodnicy nie jest szczęśliwy - czy kawałek choćby najwspanialszej autostrady przemówi do czyjejś wyobraźni?


Zdumiewa także zaciętość, z jaką ideę Bulwaru imienia Rotmistrza Pileckiego zwalcza lokalna "Gazeta Wyborcza". Rotmistrz został uznany za jednego z sześciu najodważniejszych ludzi II Wojny Światowej. Ratował Polaków, Żydów, poświęcił wszystko dla dobra innych.Jest niezwykłym człowiekiem dla wszystkich, którzy przetrwali także dzięki niemu straszliwe piekło obozu w Auschwitz i którzy później mieli odwagę stawić czoła terrorowi komunizmu.


Kiedy powstawaliśmy, chcieliśmy walczyć o naszą godność i godność naszej historii. Wrocław zasłużył swoją historią na miejsce pamięci dla tego, który na pamięć zasłużył najbardziej. Ponieważ wrocławscy radni wciąż nie chcą podjąć decyzji, my - obywatele miasta Wrocławia - podejmujemy decyzję za nich. Dla nas bulwar już ma swojego patrona.


Spotkajmy się 13 grudnia nad staromiejską fosą przy placu Wolności, by w geście obywatelskiej aktywności nadać alei imię wielkiego Polaka, wielkiego Bohatera i wielkiego obrońcy tego, co najważniejsze - Rotmistrza Witolda Pileckiego.


Komitet 39.09

Paweł Rybicki

Ula "tatarstan1" Radziszewska

 

PS. Po happeningu zapraszamy na spacer po bulwarze i projektowanej trasie edukacyjnej. Spacer poprowadzi pomysłodawca ścieżki przewodnik miejski Andrzej Kofluk.

 

www.takdlapileckiego.pl

 

 

UPDATE

 

 Zapraszamy na obywatelskie wbicie słupka z nazwą Bulwaru Rotmistrza Witolda Pileckiego we Wrocławiu!

Startujemy 13 grudnia o godzinie 12 na rogu Podwala i ul. Świdnickiej.

Po happeningu przewodnik miejski Andrzej Kofluk poprowadzi wycieczkę

przez projektowaną trasę edukacyjną.

 

Przyjdź, poprzyj, podpisz się!

www.takdlapileckiego.pl

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

image

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • Do prokuratury! Art. 256. § 1. Kto publicznie propaguje faszystowską, komunistyczną lub inną...
  • > agul Zauważyliśmy, zauważyliśmy, jeno przerabianie listy trwa. Marcina Wolskiego też...
  • > stempski Koszty są minimalne, bo - jak pisałam - nie ma tam budynków. Pozdrawiam, Azjata

Tematy w dziale