Sirius Sirius
126
BLOG

Czy neutrina naprawdę mają masę ?

Sirius Sirius Rozmaitości Obserwuj notkę 10

W 2015 Szwedzka Akademia Nauk przyznała nobla w dziedzinie fizyki Japończykowi Takakiemu Kajicie i Kanadyjczykowi Arthurowi B. McDonaldowi.  Za  odkrycie masy neutrin.  Każdy trochę kumaty,  kto nie jest w strukturach naukowej hierarchii, łatwo zauważy jednak, że żadnej takiej masy nie odkryto.

W rzeczywistości jedyne co doświadczalnie udowodniono, to 2 fakty.

1. Pomiar neutrin słonecznych wykazuje, że dociera do nas tylko 1/3 neutrin elektronowych, a reszta w innych zapachach.

2. Pomiar neutrin atmosferycznych wykazuje, że neutrina mionowe z góry (z atmosfery) występują w ilości przewidywanej przez teorię, a z dołu (przechodząc kulę ziemską na wylot) o połowę rzadziej, tak jak po prawej stronie na rysunku poniżej.

image

ze strony: https://www.fuw.edu.pl/~neutrina/zagadka_atmosfery.html

Dlaczego więc mają masę ? Ano dlatego, że naukowcy tę niezgodność z teorią wytłumaczyli  inną teorią, że neutrina oscylują. A oscylacje według nich dowodzą, że neutrina mają masę. W ten sposób uhonorowali wątpliwej renomy człowieka jakim był  Bruno Pontecorvo. Człowiek ten, włoch z sympatią do komunizmu, po uczestniczeniu w amerykańskim projekcie "Manhattan" w dziwnych okolicznościach uciekł do ZSRR.  Akurat przypadkiem wtedy ZSRR pochwalił się własną bombą atomową, chociaż większość uważała, że nie posiada wystarczających zasobów naukowych by taką samodzielnie opracować.

Bruno Pontecorvo miał obsesję na punkcie różnych oscylacji.  Na początku wierzył, że oscylacje neutralnych kaon - anty-kaon wynikają z oscylacji neutrino-antyneutrino, co było oczywiście bzdurą.

Potem jak odkryto neutrino mionowe, to oczywiście też je wciągnął do swojej teorii oscylacji.  I oczywiście warunkiem było by neutrina miały masę. Bo inaczej nie zgadzałoby się to z innymi uhonorowanymi teoriami, które mówią, że jak coś oscyluje, to znaczy że ma masę.

Jak w końcu odkryto, że neutrino występuję w różnych postaciach, to postanowiono na szybko rozdać nagrody, uhonorować kogoś, chociaż to był drań, przez którego teraz Putin grozi bronią atomową.

A przecież z doświadczeń wcale nie tak nie wynika. Bo po pierwsze:

1. Trzeba zwrócić uwagę, że za każdym razem zmiany w stosunku do przewidywań były związane z przechodzeniem neutrin przez materię.  Neutrino, choć bardzo, bardzo rzadko,  może oddziaływać w ramach oddziaływać słabych   z materią na trzy sposoby: nieelastycznie lub quasi elastycznie doprowadzając do zmiany postaci cząstki, oraz elastycznie przez bozon Z,  w którym może jedynie delikatnie poruszyć cząstkę.   Ten ostatni rodzaj oddziaływań jest najmniej poznany, aczkolwiek udowodniony, że może występować.  Aby wykluczyć możliwość oddziaływania  neutrina z materią trzeba by przeprowadzić eksperymenty, w których neutrina nie przechodzą przez materię. Na przykład wybudować  emitor na księżycu albo na orbicie ziemi  i badać statystyki na powierzchni ziemi po przelocie neutrina przez próżnię kosmiczną. Jakież byłoby to zaskoczenie, jakby okazało się, że w próżni neutrina jednak nie oscylują ...

2. Nie wiadomo czy neutrina w ogóle oscylują. Wiadomo jedynie że część  z nich przekształciła się z neutrina elektronowego do mionowego i neutrina- tau. Ale czy oscylują? A kto to wie?  Może po prostu raz się przekształciły  i już ?

3. Nawet jeśli neutrina  oscylują,  to ich oscylację dotyczą tak mało poznanej dziedziny, jak zapachy, czyli trzy generację w jakich mogą występować cząstki o spinie 1/2.  Leptony naładowane jak elektron, mion i taon różnią się ze sobą jedynie masą. Kwarki mają jeszcze zapachy i izospiny, które są odwrócone w odpowiadającym im antycząstkach.  I tak naprawdę nikt nie wie czym one właściwie są, dlaczego takie zapachy występują i dlaczego są ich trzy, a nie dwa, cztery czy dziesięć.    Wszystkie pozostałe cząstki o spinie 1/2 mają masę, ale nie  oscylują pomiędzy stanami zapachowymi.   Skoro więc neutrina  miałyby mieć masę dlatego, że oscylują, to dlaczego inne masowe cząstki nie oscylują pomiędzy zapachami ? Może to właśnie te oscylacje pomiędzy zapachami dowodzą braku masy, a nie jej istnienie ? Dlaczego nie?

4. W teorii względności foton jest kwantem niezmiennym,  w którym nie ma upływu czasu. Jeżeli coś się porusza z prędkością światła, to czas dla niego nie istnieje. To jest  przekonujący argument.  Ale to czym jest naprawdę próżnia i przestrzeń to wciąż jest zagadką.  Nie możemy wykluczyć że propagacja neutrina przez próżnię   miała by mieć inny mechanizm  dla światła. Zwłaszcza, że neutrino ze światłem  nie reaguje, więc może po prostu potrzebuje oscylować pomiędzy zapachami by być nieważką cząstką?








Sirius
O mnie Sirius

Manicheizm był formą antysymetryczną.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości