NYC, Poland and beyond
Znajdą tu Państwo sporo o Nowym Jorku, w którym spędziłem ponad 20 lat życia oraz o tym, co ważne dla mnie pomiędzy Big Apple i Bugiem.
2 obserwujących
14 notek
10k odsłon
  144   0

NYC wprowadza obowiązek szczepień przeciw Covid-19 dla pracowników prywatnych firm

Wejście do szpitala Mount Sinai w dzielnicy Queens- Konrad Lata
Wejście do szpitala Mount Sinai w dzielnicy Queens- Konrad Lata
Nowy Jork staje się pierwszym miastem w USA wymagającym, by pracownicy prywatnych firm zostali zaszczepieni przeciwko Covid-19. Dotychczas taki obowiązek miały osoby zatrudniane przez miasto m. in. nauczyciele czy policjanci. Nowością będzie także konieczność przedstawienia dowodu szczepienia dzieci w wieku 5 lat oraz starszych, by mogły one wejść np. do nowojorskiej restauracji.

Administracja miasta Nowy Jork oczekuje, iż prywatni przedsiębiorcy wyegzekwują obowiązek zaszczepienia się przeciwko Covid-19 od swoich pracowników. Na przygotowanie się do tego biznesmeni oraz osoby zatrudnione na terenie NYC mają czas do 27 grudnia. Po tym terminie każdy nowojorczyk będzie musiał przedstawić pracodawcy dowód przyjęcia dwóch dawek szczepionki, za wyjątkiem tych, którzy przyjęli jednodawkową wersję J&J. Burmistrz Nowego Jorku, Bill de Blasio, zapowiedział w poniedziałek, że nie obawia się batalii sądowej po wprowadzeniu nowych zarządzeń.

Demokratyczny mayor NYC z dumą ogłosił, że jest to pierwsza tego typu regulacja w Stanach Zjednoczonych. Motywem do podjęcia tego kroku jest, zdaniem burmistrza, konieczność podjęcia działań w celu zahamowania rozprzestrzeniania się wirusa, który zyskuje szczególne ku temu warunki w okresie świątecznym oraz podczas chłodniejszych miesięcy. Alternatywą do szczepień ma być wykonywanie testów u pracowników raz w tygodniu. 

Pomysł władz miasta już wzbudził spore kontrowersje na twitterze oraz w mediach. Komentatorzy przypominają, że podobna inicjatywa, zaproponowana przez administrację Joe Bidena, została zaskarżona w sądzie i z pewnościa tak stanie się również z decyzją miasta Nowy Jork.

Jeszcze większą debatę wywołała zapowiedź wymogu przedstawienia dowodu zaszczepienia dziecka przy wejściu do nowojorskiej restauracji, na basen czy do klubu fitness. Obowiązek taki ma dotyczyć dzieci w wieku 5 lat i starszych. Karol Markowicz, dziennikarka New York Post i Fox News zauważa, że wprowadzenie takich regulacji w okresie przedświątecznym, bez wcześniejszego przygotowania, zburzy plany wielu rodzin, które właśnie w tym szczególnym czasie licznie odwiedzają Big Apple wraz ze swoimi pociechami. 


Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale