Kielcz Blog
Życzę Polsce jak najlepiej
1 obserwujący
13 notek
8011 odsłon
233 odsłony

Rosja - cień dawnego mocarstwa. Dlaczego Putin szkaluje Polskę? Cz.2

Wykop Skomentuj6

Cz.2 

W poprzednim tekście naświetliłem cele rosyjskiej polityki, a także motywy ataku historycznego na Polskę. W komentarzach do pierwszej części zauważyłem zarzuty wobec świata zachodniego, głównie USA. Nie twierdzę, że do zachodu trzeba podchodzić bezkrytycznie. Zachód także może sobie wiele zarzucić jeśli chodzi o przeszłość i teraźniejszość. 

Tematem jednak jest tutaj jawnie antypolska propaganda rosyjskich władz i mediów. Do wszystkich krytyków pytanie. Czy zgodnie z Rosyjska wersją historii czujecie się członkami narodu, który rzekomo popierał Hitlera, działał z nim w cichym sojuszu i wspołkreował na poziomie administracji państwowej plan represji wobec ludności Żydowskiej? Pośrednio oskarża się Polskę także o duży udział w holokauście. 

Taka narracja Rosji, to ścisły nawrót do tej stalinowskiej, gdzie mówiono o przedwojennej Polsce jako faszyzującej, czy wręcz faszystowskiej dyktaturze gnębiącej ludność ukraińską, białoruską i żydowską. Jednak to w Polsce, a nie w ZSRR przetrwały na kresach języki białoruski i ukraiński, wielu Żydów znajdowało się w administracji państwowej, a bieda spowodowana zniszczeniem kraju przez działania I Wojny i potem wojny polsko - bolszewickiej była w latach 30 ślamazarnie, ale jednak ograniczana. II RP zbudowała sprawny aparat państwowy, port w Gdyni, Centralny Okręg Przemysłowy i wiele innych inwestycji. Jako kraj produkowaliśmy własne samoloty, co jak na warunki nowo odrodzonego państwa było dużym osiągnięciem. Wreszcie to myśmy pierwsi stawili opór niemieckim najeźdźcom. Krytycy powiedzą o zdradzie sojuszniczej Anglii i Francji. Jednak czy cios w plecy od Sowietów 17 września nie był czymś zdehumanizowanym i strasznym wobec broczącego we własnej krwi, broniącego się narodu?  Ktoś powie o zajęciu Zaolzia w 1938 roku. Czesi zwrócili nam je sami, bez arbitrażu na konferencji monachijskiej.  A zajęli je w niezbyt honorowy sposób w 1920 roku, podczas trwającej wojny polsko - bolszewickiej, gdy armia czerwona stała pod Warszawą. Tak więc Czesi dokonali podobnie barbarzyńskiego czynu jak Sowieci w 1939. Wreszcie czym wytłumaczyć deportacje, zsyłki, morderstwa i egzekucje dokonywane przez ZSRR wobec Polaków. Czy Katyń to była według krytyków zachodu zbrodnia Niemiec?

Wykop Skomentuj6
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka