4 obserwujących
84 notki
35k odsłon
  134   0

Rosja reaktywowała GUŁAG

"Nowaja Gazeta"
"Nowaja Gazeta"
Pilne!

   Jak informuje rosyjski tygodnik „Nowaja Gazieta” 1)  w Federacji Rosyjskiej reaktywowano GUŁAG.

   28 grudnia 2021 r. Ministerstwo Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej podało oficjalnie do publicznej wiadomości, że zamierza na północy Kraju Permskiego w Biereznikach i Solikamsku utworzyć obozy pracy przymusowej (GUŁAG).

 Obozy powstaną na bazie zakładów „Uralchemu” i „Uralkali”.

  „Prace przymusowe – »nowość« rosyjskiego systemu penitencjarnego, została wprowadzona w 2017 r. Zamiast do kolonii sąd może, wg własnego uznania, skierować człowieka do centrum resocjalizacyjnego w którym warunki będą lepsze niż w więzieniu, ale praca będzie obowiązkowa.  

   […] Podstawową wadą tego rozwiązania – zauważają obrońcy praw człowieka – jest to, że skazany nie może odmówić pracy nawet w przypadku, kiedy jest ona ponad jego siły” – informuje „Nowaja Gazieta”.

    Zekowie będą zatrudnieni w konglomeracie „Uralchem – Uralkali” należącym do Dymitra Mazepina (Dmitry Arkadievich Mazepin). Zakłady te zarobiły w 2020 r. – nie posiłkując się jeszcze pracą niewolnicza - 85,3 mld RUB.

   Tylko w 1960 roku w USOLAGU (Усольский исправительно-трудовой лагерь) nalężącym do archipelagu obozów koncentracyjnych działających w ZSRR od 1919 r. do 1960 - a faktycznie do 1987 r. - umarło w następstwie niewolniczej pracy, mrozu, głodu, chorób oraz zostało zabitych przez nadzorców 12 998 osób.  

Wg bardzo przybliżonych szacunków przez cały archipelag GUŁAG przeszło 28 - 32 mln osób a 2,7 mln było w nim eksterminowane.  

  W tym samym czasie rosyjskie media informowały o torturach (mających postać systemową) i zabójstwach w rosyjskich więzieniach i koloniach karnych. W Rosnecie (rosyjskim Internecie) istnieje specjalny portal poświęcony więziennym patologiom2) https://gulagu-net.ru  

Dlaczego dzisiaj – ramy prawne dla reaktywowania GUŁAGU powstały w 2017 r. – idea rosyjskich obozów koncentracyjnych stanęła nagle na porządku dziennym? Można przypuszczać, że jest to kolejny element przygotowań Rosji do wojny.  

Co na to Rada Europy?

Co na to sojusznik Rosji – warto sprawę postawić otwarcie – Niemcy? Czy taka forma naruszenia praworządności leży poza zainteresowaniami Strasburga i Brukseli?

 Dlaczego reaktywowanie GUŁAGU (dosłownie, nie w przenośni) nie znalazło się w centrum uwagi światowych mediów?


1) https://novayagazeta.ru/articles/2022/01/20/trudovaia-armiia-milliardera-mazepina

2)https://www.youtube.com/watch?v=EX_sNqY9UIE oraz 

https://ptoday.ru/blog/kto-stanovilsya-zaklyuchennymi-gulaga-kak-oni-byli-vynuzhdeny-lechitsya/


Zobacz galerię zdjęć:

"Nowaja Gazieta"
"Nowaja Gazieta"
Współczesny GUŁAG
Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale