Blog
Zanim zwyciężymy
Krytyka Polityczna
Krytyka Polityczna www.krytykapolityczna.pl
53 obserwujących 230 notek 313019 odsłon
Krytyka Polityczna, 15 grudnia 2009 r.

Machalica: Starym rokiem, starym krokiem

Jedna książka, dwa filmy, pięć reportaży na łamach najpoczytniejszego polskiego dziennika. Jasełka z okazji 20-lecia planu Balcerowicza dopiero się rozkręcają. Pod ich wrażeniem jest redaktor Jacek Pałasiński z TVN24, który znalazł sposób na polskie problemy gospodarcze. Jest nim wynajmowanie „za grube pieniądze” prof. Balcerowicza do krajów, które „sobie nie radzą” np. do rządzonej przez socjalistów Grecji. Ja osobiście do Greków nic nie mam. Zresztą Balcerowicza i jego terapii szokowej nie życzyłbym najgorszym wrogom.

Nienajgorszym pomysłem byłoby natomiast wyeksportowanie naszych strażników konstytucji. Najlepiej do jakiejś miłej teokracji, może do… Iranu? Strażnicy konstytucji po raz kolejny pokazali, że Polska krajem neutralnym światopoglądowo na pewno nie jest. Tym razem uznając za bezzasadny wniosek posłów SLD w sprawie finansowania z budżetu państwa uczelni kształcących katolickich duchownych i katolickich świeckich z karteczką od katolickiego proboszcza. Gdy prof. Łętowska zauważyła, że państwo jakoś nie daje grosza na uczelnie, gdzie można kształcić się po okazaniu karteczki od prawosławnego proboszcza, wytłumaczono jej, że w Polsce nie można mylić równouprawnienia z równością. Czyli mniej więcej jak w II RP.

Gdy już jesteśmy przy II RP… Piotr Semka na łamach „Rzepy” przestrzegą, że „żarty lewicowców mają swoje konsekwencję”. Chodzi mu o premiera Berlusconiego, który dostał w łeb katedrą. (Czego oczywiście nie pochwalamy). Semka pisze, że za zamach odpowiedzialność ponosi twórczość filmowa ludzi lewicy, ot chociażby film o zabójstwie pana ˈdʌbəjuː Busha. Panie redaktorze, różnica między nami polega na tym, że „my” prezydenta uśmierciliśmy co najwyżej na taśmie filmowej, a „wy” w rzeczywistości. To znaczy w Zachęcie. Akurat w czwartek będzie rocznica.

A propos, dlaczego IPN nie robi obchodów, jakiejś rekonstrukcji, inscenizacji, wieczornicy, czuwania, koncertu zespołów młodzieżowych i kwartetów smyczkowych? A, rozumiem… zabrakło kasy po obchodach 13 grudnia.

Bartosz Machalica

Tekst ukazał się na www.krytykapolityczna.pl.
 

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • @Mirosław Kraszewski Dobry pomysł. Dodałem tag zgodnie z Pańską wskazówką. Pozdrawiam, A.O.
  • @Vader Zachęcam do wizyty w kinie :) Być może zmieni Pan perspektywę.
  • @ Jakub Biernat Zamieścimy Pański apel na witrynie KP. Od siebie dodam: cieszę się, że w...

Tematy w dziale