208 obserwujących
3086 notek
6033k odsłony
4691 odsłon

Orkiestra vs. Caritas

Wykop Skomentuj90

Jak napisałem nad ranem, za Owsiakiem nie przepadam, co nie znaczy, że odmawiam mu prawa do corocznego show. Lubi taki styl, chce latać w eskorcie F-16, umie namówić media i samorządy do współpracy - jego sprawa, jego chwała. Nie żałuję nawet kasy publicznej - z takiej przyczyny nie odwoływałbym Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Zawsze zastanawiałem się, jak Owsiak wypada na tle Caritas. W końcu pogrzebałem w sprawozdaniach finansowych - tych za 2008, bo na 2009 za wcześnie. Trochę to skomplikowane i cieszyłaby mnie opinia, bardziej biegłych w księgowości. Ale trudno wątpić, że Caritas robi wielokrotnie więcej.

Oto raport WOŚP. Przychody w 2008 r. - 41.8 mln zł, w tym wpłaty - 34.5 mln, "inne przychody statutowe" - 7.3 mln. Ponadto odsetki z lokat przyniosły 1.1 mln, ale inwestycje w fundusze - strate 1.6 mln zł. Na działalność statutową poszło 37 mln, na administrację 2 mln (w tym wynagrodzenia 789 tys. zł), nadwyżka przeszła na rok następny.

Oto skrót raportu Caritas. Łączne przychody gotówkowe i rzeczowe wyniosły w 2008 r. 452.4 mln zł, z czego na Caritas Polska przypada 121 mln, na Caritas diecezjalne - niemal trzykrotnie więcej. To wstępnie obrazuje skalę działalności Caritas i jej przewagę nad WOŚP. Wstępnie, bo znaczna część przychodów pochodzi ze źródeł innych niż darowizny prywatne.

Caritas Polska - teraz opieram się na jej sprawozdaniu dla rządowego rejestru OPP - zebrała, w formie gotówkowej i rzeczowej, datki warte 43 mln zł, zaś 17 mln dostała od różnych instytucji państwowych (PFRON, Senat, MPiPS). Dalsze 60 mln zł to wartość żywności rozprowadzonej w ramach programu PEAD. Nie czuję się na siłach, by szukać i analizować raporty Caritas z każdej diecezji. Sądzę, że i one "przerabiają" pieniądze i dobra otrzymane np. od samorządów.

Ale co z tego? Wartość organizacji charytatywnej nie tkwi tylko w środkach, które sama zdołała zebrać. Rozprowadzenie darów zebranych przez innych jest równie pożyteczne. Można więc zaryzykować tezę, że działalność Caritas jest o rząd wielkości większa niż WOŚP. A że cichsza, bardziej codzienna, mniej spektakularna - to już zupełnie inna historia. Piszę o tym dziś, w "dniu WOŚP", bo "dnia Caritas" w kalendarzu nie ma.

Wykop Skomentuj90
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale