Fot. Kamil Broszko/Teraz Polska
Fot. Kamil Broszko/Teraz Polska
Krzysztof Przybyl Krzysztof Przybyl
157
BLOG

Grono Wybitnych Polaków coraz większe!

Krzysztof Przybyl Krzysztof Przybyl Społeczeństwo Obserwuj notkę 0
Tydzień temu miałem przyjemność pisać o laureatach kolejnej, XXXIII Edycji Konkursu „Teraz Polska”. Ale w miniony poniedziałek poznaliśmy nie tylko nagrodzonych za najlepsze produkty i usługi. Po raz jedenasty Kapituła Konkursu przyznała tytuły „Wybitny Polak”. To grono tych, którzy rozsławiają Polskę na świecie, którzy są jej dumą i narodowym dobrem, którzy budują siłę Marki Polska. Tegoroczni laureaci to Iga Świątek i profesor Andrzej Krakowski.

Igi Świątek przedstawiać nie trzeba. Toteż ograniczę się jedynie do nadmienienia, że jest nie tylko jedną ze stu najbardziej wpływowych postaci na świecie wg rankingu magazynu „Time”, ale także osobą zaangażowaną w działalność charytatywną. Wybitna tenisistka wspiera działania na rzecz zdrowia psychicznego dzieci, angażuje się w akcje charytatywne Szlachetnej Paczki i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na turnieju tenisowym zorganizowanym z jej inicjatywy w Krakowie zebrano 2,5 mln złotych na pomoc dla dzieci dotkniętych wojną w Ukrainie.
Profesor Andrzej Krakowski, wykładowca City University of New York, doktor nauk filmowych, jest absolwentem łódzkiej Filmówki. Na fali haniebnych wydarzeń marcowych 1968 roku władze Polski Ludowej pozbawiły go obywatelstwa. Od ponad pół wieku Andrzej Krakowski mieszka i działa w Stanach Zjednoczonych, gdzie zrealizował ponad siedemdziesiąt filmów i seriali telewizyjnych. Jest producentem nominowanego do Oscara filmu „California Reich”, zdobywcą dwóch nagród Emmy . Nie zapomina o swoich żydowsko-polskich korzeniach, przypominając o polskim wkładzie w „Fabrykę Snów” w swoich książkach – m.in. w wydanej po polsku: „Pollywood: jak stworzyliśmy Hollywood” oraz  dwujęzycznym albumie: „Polish Oscars / Polskie Oscary”.
Nasza sportowa słowa i nasz człowiek w amerykańskiej branży filmowej dołączyli do grona laureatów dziesięciu poprzednich edycji. A są to m.in.: Krzysztof Zanussi, Marcin Gortat, Andrzej Pągowski, Wojciech Kilar, prof. Hilary Koprowski, prof. Maria Siemionow, Adam Małysz, prof. Wiesław L. Nowiński, prof. Henryk Skarżyński, Rafał Olbiński, Krzysztof Penderecki, Andrzej Wajda, Waldemar Dąbrowski, dr Irena Eris, dr Jan Kulczyk, Elżbieta Wysoczańska, prof. Krzysztof Matyjaszewski, Jan A.P. Kaczmarek, Krzysztof Pastor, prof. Michał Heller, Jerzy Skolimowski. Ludzie nauki, sportu, kultury, biznesu. Nazwiska, które za granicą budzą skojarzenia z Polską. Co istotne, a w ostatnich czasach wcale nie takie oczywiste – skojarzenia pozytywne, budujące sympatię i zaufanie do naszego kraju.
Ale nie jest tak, Szanowni Państwo, że moralny obowiązek budowy Marki Polska, budowy pozytywnego wizerunku Polski na świecie spoczywa tylko na luminarzach nauki, kultury czy sportu. To odpowiedzialność nas wszystkich. Obecna sytuacja geopolityczna, która spowodowała wzmocnienie roli naszego kraju w Europie jest i wielką szansą, i wielkim wyzwaniem. Żeby tę szansę wykorzystać, musimy wykazywać się odpowiedzialnością. Musimy przekonywać, że jesteśmy państwem odpowiedzialnym, stabilnym, że nie jesteśmy społeczeństwem wiecznie skłóconym, które daje się rozgrywać politykom. Tego żaden Wybitny Polak za nas nie załatwi. To spoczywa na naszych barkach.

Krzysztof Przybył jest prezesem Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego, znanej od ponad trzydziestu lat jako organizator konkursu „Teraz Polska”. W ramach tej inicjatywy wyróżniono setki polskich firm, oferujących najlepsze produkty i usługi, które dzięki swoim walorom jakościowym, technologicznym i użytkowym wyróżniają się na rynku oraz mogą być wzorem dla innych. Cel Fundacji to promocja dobrych, polskich marek, a jednocześnie przyczynianie się do wzmacniania marki Polska w Europie i na świecie.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo