Blog
Księga Honoru
Momotoro
Momotoro Różnomyślni, ale jednogłośni.
17 obserwujących 458 notek 192593 odsłony
Momotoro, 4 grudnia 2014 r.

Ludwika Nałęcz-Morawska - Służebnica Boża

340 0 0 A A A
http://www.franciszkanie.pl/news.php?id=4412
http://www.franciszkanie.pl/news.php?id=4412

26 stycznia, przypada setna rocznica śmierci służebnicy Bożej Matki Marii od Krzyża Morawskiej. Postać tej lwowskiej zakonnicy staje się w Polsce coraz bardziej znana, a modlitwy za przyczyną Matki Marii od Krzyża zanoszone są już w wielu zakątkach świata.

Dzieje się tak dzięki jej duchowym córkom - Siostrom Klaryskom od Wieczystej Adoracji, których klasztory rozsiane są w wielu krajach (Polska, Francja, Niemcy, Austria, Stany Zjednoczone, Indie, Bangladesz).

Główne uroczystości jubileuszowe z racji setnej rocznicy śmierci Matki Marii odbędą się 29 stycznia br. w katedrze lwowskiej pod przewodnictwem kardynała Mariana Jaworskiego.

Kult Służebnicy Bożej szerzy się także wśród osób świeckich, które za wstawiennictwem Matki Marii od Krzyża otrzymują od Boga wiele łask: zdrowie, nawrócenie, nadzieję w trudnych sytuacjach.

W procesie beatyfikacyjnym, który rozpoczął się we Lwowie w 2002 r., badany jest, niewytłumaczalny w sposób medyczny, całkowity powrót do zdrowia 11-letniego Mateusza, który po wypadku samochodowym znajdował się w niebezpieczeństwie utraty życia i trwałego kalectwa. O jego zdrowie modliła się, za przyczyną Matki Morawskiej, cała rodzina i siostry klaryski w swoich klasztorach.

Matka Maria od Krzyża, Ludwika Nałęcz-Morawska urodziła się 22 sierpnia 1842 roku w Rokoszu, na terenie zaboru rosyjskiego. Życie zakonne rozpoczęła jeszcze w Polsce, ale w wyniku prześladowań ze strony zaborcy udała się do Francji i stamtąd przeszczepiła Zakon Klarysek od Wieczystej Adoracji do Lwowa. Z polskiej gałęzi klaryski rozprzestrzeniły się na trzy kontynenty.

Postać Matki Marii od Krzyża zadziwia swą żarliwą wiarą, pokorą, głębokim życiem wewnętrznym i miłością do Jezusa w Najświętszym Sakramencie, już za życia otaczała ją sława świętości. Siostry Klaryski od Wieczystej Adoracji wyrażają nadzieję, że jubileusz setnej rocznicy jej śmierci stanie się okazją, "by w sercu każdego chrześcijanina na nowo rozpaliła się miłość ku Bogu ukrytemu w małej białej Hostii".

Siostry Klaryski od Wieczystej Adoracji zwano początkowo Franciszkankami Najświętszego Sakramentu. Zakon powstał w XIX w. (1854) we Francji, a jego założycielami są: o. Bonawentura Heurlaut OFMCap (1816-1887) oraz M. Maria Klara Bouilleveaux (1820-1871).

Rozprzestrzenienie się zakonu poza granice Francji, najpierw do Polski (1871), a następnie na inne kraje było dziełem Matki Marii od Krzyża Morawskiej. W 1873 r. siostry przybyły do Lwowa. Wybudowano tam, przy ulicy Kurkowej, klasztor i kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie mniszki kontynuowały nieustanną adorację do roku 1946.

Matka Morawska dokonała również reformy Konstytucji zakonu, w których zawarła główny cel - nieustającą adorację Przenajświętszego Sakramentu w imieniu Kościoła. Od 1912 r. zakon uzyskał przywilej klauzury papieskiej i ślubów uroczystych - stał się zakonem ścisłym.

Dzisiaj istnieją 24 autonomiczne domy Klarysek od Wieczystej Adoracji, rozsiane po całym świecie. W Polsce siostry mają klasztory w: Bydgoszczy, Elblągu, Kętach, Kłodzku, Pniewach, Słupsku, Ząbkowicach i Hajnówce (od 2003 r.). W Indiach znajduje się obecnie 11 domów Klarysek od Wieczystej Adoracji.

s. Maria Agnieszka* / red.

za: http://www.franciszkanie.pl/news.php?id=4412

Opublikowano: 04.12.2014 08:39.
Autor: Momotoro
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Najcześciej mówią mi Wodek. Nie jest to błąd, że nie napisałem "ł". Trudno inaczej zdrobnić imię Wodzisław:). Urodziłem się kilka dni przed zakończeniem stanu wojennego. Z lat 80' nic szczególnego nie pamiętam, a z 90' szkołę podstawową i kawałek technikum. Dojrzewanie i studia to już poprzednia dekada. Po 10 kwietnia 2010 roku zmieniło się bardzo wiele nie tylko do okoła mnie, ale także i we mnie.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Chodzi o to, żeby ten tekst mógł pójść w świat:)
  • @cisza Co właśnie czynię, pisząc takie notatki:)
  • A czy dzisiaj w świecie uprzejmość jest w cenie?

Tematy w dziale Społeczeństwo