0 obserwujących
4 notki
18k odsłon
1185 odsłon

Terlikowski, Rose, Kucharczyk. Mocne książki o Kościele

Tomasz Terlikowski wziął niedawno udział w najnowszym filmie dokumentalnym braci Tomasza i Marka Sekielskich, „Zabawa w chowanego”. Fot. PAP/Andrzej Rybczyński
Tomasz Terlikowski wziął niedawno udział w najnowszym filmie dokumentalnym braci Tomasza i Marka Sekielskich, „Zabawa w chowanego”. Fot. PAP/Andrzej Rybczyński
Wykop Skomentuj86

„Tylko prawda nas wyzwoli” Tomasza Terlikowskiego, „Żegnajcie, dobrzy ludzie” Michaela S. Rose, „Chrystofobię” Grzegorza Kucharczyka - warto przeczytać. 

Opinie na temat kryzysu w Kościele rzymskokatolickim pojawiają się coraz częściej w debacie publicznej. Przestępstwa seksualne związane z molestowaniem osób nieletnich długo wydawały się nie być problemem wśród polskich duchownych. 

Ale coraz częściej również Kościół w Polsce musi zmagać się z tym bolesnym wyzwaniem. Tomasz Terlikowski, katolicki dziennikarz i prawicowy publicysta wydał niedawno książkę „Tylko prawda nas wyzwoli”. To dziesięć mocnych i pogłębionych rozmów o kondycji Kościoła katolickiego i jego przyszłości w Polsce.  

Rozmówcami Tomasza Terlikowskiego są ks. Isakowicz-Zaleski, red. Zbigniew Nosowski z „Więzi”, red. Tomasz Rowiński z „Christianitas”, dr Bogdan Stelmach, dr Sebastian Duda, dr Sabina Zalewska, ks. prof. Andrzej Kobyliński, dr Cezary Kościelniak, dr Justyna Melonowska oraz osoba skrzywdzona seksualnie przez księdza. 

Rozmowy nie dotyczą jedynie problemu pedofilii i homoseksualnego lobby w Kościele (lawendowa mafia). Autor wraz ze swoimi rozmówcami zastanawia się nad kryzysem formacji kleryków w seminariach, relacjami między duchownymi i świeckimi, konformizmem w kościelnych strukturach, różnymi aspektami nauczania Jana Pawła II. 

Tomasz Terlikowski wziął udział w najnowszym filmie dokumentalnym braci Tomasza i Marka Sekielskich, „Zabawa w chowanego”. „Tylko prawda nas wyzwoli” pozwala lepiej zrozumieć motywację redaktora Terlikowskiego. 

„Żegnajcie, dobrzy ludzie. Jak ateiści i homoseksualiści opanowali amerykańskie seminaria” Michaela S. Rose to bestseller pokazujący kulisy opanowywania amerykańskich seminariów duchownych przez postępowych i liberalnych katolików. To książka o tym, dlaczego możliwe było wzmocnienie wpływów lawendowej mafii w Kościele amerykańskim po Soborze Watykańskim II. 

USA, kościół, Kościół katolicki
„Żegnajcie, dobrzy ludzie” Michaela S. Rose to bestseller pokazujący kulisy opanowywania amerykańskich seminariów duchownych przez postępowych i liberalnych katolików.

Michael S. Rose pokazuje od środka, jak wyglądały realia w amerykańskich seminariach przez kolejne dekady XX wieku.  

Na podstawie rozmów z duchownymi i świeckimi pokazuje jak działały „systemowe sita”, które nie przepuszczały nie tylko bardziej konserwatywnych kandydatów do kapłaństwa, ale wręcz promowały kandydatów o bardzo liberalnym podejściu do nauczania i obyczajowości w Kościele, nierzadko niepewnych swojej seksualności, albo wprost homoseksualnych.  

Niemal cały system był ustawiony tak aby młodzi ludzie niechętni kontrkulturze lat 60. i progresywistycznej posoborowej teologii, coraz mocniej przenikniętej wpływami psychologicznej humanistyki XX wieku., nie znaleźli dla siebie miejsca w żadnym amerykańskim seminarium – twierdzi Rose. 

Autor pokazał celową dyskryminację tradycyjnych, ortodoksyjnie i głęboko wierzących mężczyzn. Dyskryminację inspirowaną i wdrażaną w życie w amerykańskim Kościele przez coraz bardziej wpływowych ideologów, kapłanów, teologów, psychologów, zakonnice o mocno feministycznym spojrzeniu na teologię. Oni wszyscy, korzystając z zamieszania i niepewności w posoborowym Kościele, otrzymali niezwykłą szansę dostosowania jego struktur do własnych ambicji, potrzeb i wizji. 

„Żegnajcie, dobrzy ludzie” to w opinii części czytelników mocno kontrowersyjna publikacja – ale pokazuje jak wielu zmian w Kościele rzymskokatolickim w drugiej połowie XX i na początku XXI wieku dokonano pod hasłami konieczności dostosowania doktryny i instytucji kościelnych do potrzeb współczesnego świata.

„Chrystofobia. 500 lat nienawiści do Jezusa i Kościoła” dr hab. Grzegorza Kucharczyka to książka z pogranicza historii idei i historii Kościoła. Autor kreśli szeroką panoramę dziejową, starając się pokazać, jak często ofiarami „miłośników ludu” padał lud Boży – nie tylko szeregowi księża i możni hierarchowie, ale zwykli świeccy wierni, którzy chcieli bronić Kościoła, wiary i wartości w których wyrośli.  

Tak było w Wandei w czasach francuskiej rewolucji i tak było w Meksyku pod koniec lat 20. XX wieku, w trakcie powstania Cristeros, gdy świeccy katolicy walczyli przeciw rządowi, który chciał wprowadzić w życie niezrealizowane ustawy antyklerykalne konstytucji z 1917 roku.  

Dr Grzegorz Kucharczyk stawia niepoprawne politycznie pytania. Czy nazizm, komunizm i faszyzm są przyrodnim rodzeństwem liberalizmu? Czy korzenie XX-wiecznych obozów zagłady można wyprowadzać z francuskiej rewolucyjnej Wandei? Kto upomni się o ofiary rewolucji i religijnych prześladowań, wyciągnie na światło dzienne prawdę o katach i ich katolickich ofiarach? 

„Chrystofobia” przedstawia mało znaną z podręczników historii prześladowania Kościoła w Europie i na świecie. Od reformacji przez rewolucję francuską i XIX–wieczny liberalizm po faszyzm, nazizm i komunizm. Pokazuje też męczeństwo chrześcijan w krajach islamskich w XX wieku i naszym stuleciu. 


Książki można kupić w Księgarni Salon24.pl. Zapraszamy.

KW 

Wykop Skomentuj86
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura