b-Lech-blo-G.
Jestem, więc myślę. Myślę, by poznać. Poznaję, aby zrozumieć. Jestem.
8 obserwujących
424 notki
128k odsłon
175 odsłon

Berek, czyli sekstet amoroso

Nicolas Lancret - Berek w czasach Rokoko -Berek w czasach Rokoko  Nicolas Lancret - www.smk.dk and soeg.smk.dk
Nicolas Lancret - Berek w czasach Rokoko -Berek w czasach Rokoko Nicolas Lancret - www.smk.dk and soeg.smk.dk
Wykop Skomentuj1

Lech Galicki

1. W dzwiękach ja zakochany, wiatru tchnieniem rozwiany, a nuty spadają z nieba wysokości. Jak piórka ze skrzydeł aniołów puszyste szaleństwa od w berka zabawy.

2. A muzyka która łzy wyciska z oczu i chociaż nie widzisz jej twarzy tak pozwól mi myśleć i pamiętać mi pozwól o tobie i piano pomarzyć.

3. Muzyka ty barwna i tak poetyczna jak trenu powłóczyste fale. W niej amour fou śliczna skra metafizyczna, nut pięciolinijne korale.

4. Ty akord kobieta, femme fatale maczeta, w paso doble z tobą rycerze. Cichy w ciszy ja stoję, dysonansu się boję, w harmonii marzenia ja wierzę.

5. Tak myślę o tobie w romantycznym mym grobie, tu ja jestem i tam w moim niebie.

6. Wiatru tchnieniem rozwiany, w dzwiękach ja zakochany w wiolinowy klucz zmieniam  ciebie. Bym czuł tu na ziemi , wiedział przed innymi, gdzie są piękna najwyższe przejawy. Tak, nuty z nieba wysokości jak deszcz geniuszu spadają. Jak piórka ze skrzydeł aniołów puszyste hop hop  w  sekstecie amoroso berka zabawy.

***

Berek lub ganiany, goniany – dziecięca / (także w odmianie dla dorosłych 18+ - przyp.LG) gra ruchowa, polegająca na tym, że jedna osoba (nazywana berkiem) musi dotknąć dowolną z pozostałych osób biorących udział w zabawie. Dotknięta osoba staje się berkiem, a poprzedni berek staje się zwykłym uczestnikiem zabawy. W grze może brać udział dowolna liczba osób. Kiedy jest dużo uczestników, mogą być dwa berki. Zabawa nie jest ograniczona w czasie, jednak zazwyczaj kończy się, gdy większość uczestników poczuje się zmęczona. Klasyczną odmianą berka jest berek ganiany (sama gra może być tak również nazywana). Można również ułatwić grę uciekającym. Popularną odmianą jest berek kucany. Gracz może kucnąć i wtedy jest bezpieczny, nie może zostać berkiem. Istnieje też odmiana, która poprzez ułatwienie uciekającemu gry wymaga dotknięcia odpowiedniego surowca (np. żelaza, drewna, szkła). W klasycznym berku można również wyznaczyć konkretną bazę. Jeżeli gracze chcą, mogą ograniczyć grę czasowo i wtedy gra będzie bardziej rywalizacyjna niż towarzyska. Istnieje też gra zwana „zamrożonym berkiem” polega na tym, że osoba złapana przez berka staje w rozkroku i nie może się ruszyć dopóki inna z osób nie przejdzie jej pod nogami. Jeżeli berkowi uda się złapać (zamrozić) wszystkich – wygrywa. Pochodzenie nazwy od gwarowego określenia berek oznaczającego niski, krępy, wytrzymały koń nie jest dostatecznie poświadczone. Wśród alternatywnych etymologii należy wskazać znaczenie słowa berek jako tego, kto bierze. Znaczenie to poświadczone jest w pamiętnikach z I poł. XVIII w. ( z Wikipedia )

                                                                                                              


Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura