Lech-Blo-G.
Jestem, więc myślę. Myślę, by poznać. Poznaję, aby zrozumieć. Jestem.
12 obserwujących
520 notek
182k odsłony
  282   0

,,Nikczemność i Honor. Stan wojenny w stu odsłonach" Recenzja książki z Białego Kruka

Okładka książki,, Nikczemność i Honor. Stan wojenny w stu odsłonach". Autorzy: Wojciech Polak, Sylwia Galij-Skarbińska, ks. Michał Damazyn. Wydawnictwo Biały Kruk, 2021.
Okładka książki,, Nikczemność i Honor. Stan wojenny w stu odsłonach". Autorzy: Wojciech Polak, Sylwia Galij-Skarbińska, ks. Michał Damazyn. Wydawnictwo Biały Kruk, 2021.

                                                                                                           

Autor: Lech Galicki

   Stan wojenny w Polsce to jeden z trzech obowiązujących w Polsce stanów nadzwyczajnych. Oprócz niego, może zostać wprowadzony stan wyjątkowy i klęski żywiołowej. Wprowadzenie stanu wojennego wpływa na ograniczenie  praw i swobód obywatelskich.  Artykuł 230. Konstytucji: stan wojenny może zostać wprowadzony w razie zagrożenia konstytucyjnego ustroju państwa, bezpieczeństwa obywateli lub porządku publicznego. Stan wojenny wprowadza prezydent RP na wniosek rządu.
W razie zewnętrznego zagrożenia państwa, zbrojnej napaści na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej lub gdy z umowy międzynarodowej wynika zobowiązanie do wspólnej obrony przeciwko agresji, Prezydent Rzeczypospolitej na wniosek Rady Ministrów może wprowadzić stan wojenny na części albo na całym terytorium państwa - art. 229, rozdział XI Konstytucji.
    Dlaczego 13 grudnia 1981 roku nagle, jak grom z jasnego nieba, w sposób nikczemny ogłoszono w Polsce stan wojenny? Czy dzisiaj w czterdziestą rocznicę tego mrocznego zdarzenia należy zadawać takie pytania? Tak. Do tej pory są w Polsce siły zła, w sprzyjających im okolicznościach usiłujące zakłamywać historię, czarne określać białym... W latach 1980- 1981 (apogeum), z biegiem lat, z biegiem miesięcy, biegiem dni uwikłani w ten zbrodniczy proceder ludzie bez honoru uderzyli w rodzącą się w  Naszym Kraju Wolność i Demokrację i pod presją Moskwy odebrali Polakom Nadzieję. Skarb największy po latach zaborów, wojen i terroru komunistycznego. Stan wojenny wprowadził generał  Wojciech Jaruzelski stojący na czele powołanej ad hoc Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego ( ,, WRONA ORŁA nie pokona" - zawołanie walczących ze złem podczas stanu wojennego).        Zdecydowano w ten sposób zatrzymać działalność Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, który zdobywał w Polsce coraz większe wpływy, szacunek robotników i zniewolonego w każdej sferze życia społeczeństwa. Po wielkim Sierpniu Strajków w walce o prawa  robotników - 24 października 1980 roku, pod presją strajku generalnego, Sąd Wojewódzki zarejestrował statut NSZZ „Solidarność”. Od tego momentu organizacja została oficjalnie wpisana do rejestru legalnych ugrupowań społeczno-politycznych. Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce nastąpiły masowe aresztowania/internowania działaczy Solidarności, wprowadzono godzinę milicyjną, zmilitaryzowano zakłady pracy, działaniami agresywnymi nałożono kaganiec depresji i beznadziei etc. na polskie, umęczone restrykcjami społeczeństwo. Stan ekonomiczno- gospodarczy pogarszał się z dnia na dzień. Solidarnościowa opozycja zeszła do podziemia z hasłem,, zima wasza, wiosna nasza". Czy dzisiaj w czterdziestą rocznicę tego mrocznego zdarzenia należy zadawać związane z nim pytania? Oto  książka - odpowiedz wydana przez wydawnictwo Biały Kruk,, ,,Nikczemność i Honor. Stan wojenny w stu odsłonach" autorstwa Wojciecha Polaka, Sylwii Galij-Skarbińskiej i  ks. Michała Damazyna.Oto analiza i głęboka refleksja tego nieszczęścia, które 13 grudnia 1981 roku dotknęło Polskę.

Książkę tę z wielkim przekonaniem polecam wszystkim szukającym odpowiedzi na pytania dotyczące anormalnego stanu z 13 dnia grudnia 1981 roku.


                                                                                                                                                                                                                    image
                                                                                                               image                       https://bialykruk.pl/ksiegarnia/ksiazki/nikczemnosc-i-honor-stan-wojenny-w-stu-odslonach                                                                                                           image

        image

            ,, Nikczemność i honor. Stan wojenny w stu odsłonach"


   
Autorzy: Wojciech Polak, Sylwia Galij-Skarbińska, ks. Michał Damazyn
liczba stron:     584
format:     16,5 cm x 23,5 cm
papier:     offset
oprawa:     twarda
data wydania:     30.09.2021
ISBN:     ISBN 978-83-7553-324-8

                                                                                                                                                                                                                                          

Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura