b-Lech-blo-G.
Jestem, więc myślę. Myślę, by poznać. Poznaję, aby zrozumieć. Jestem.
5 obserwujących
285 notek
78k odsłon
488 odsłon

Paweł, Apostoł Chrystusa-książka/film( DVD)-recenzja

Okładka - książka i DVD z filmem
Okładka - książka i DVD z filmem
Wykop Skomentuj

Prolog

* Gdy zbliżał się już w swojej podróży do Damaszku, olśniła go nagle światłość z nieba. A gdy upadł na ziemię, usłyszał głos, który mówił: „Szawle, Szawle, dlaczego Mnie prześladujesz?” „Kto jesteś Panie?” – powiedział. A On: „Ja jestem Jezus, którego ty prześladujesz. Wstań i wejdź do miasta, tam ci powiedzą, co masz czynić”. Ludzie, którzy mu towarzyszyli w drodze, oniemieli ze zdumienia, słyszeli bowiem głos, lecz nie widzieli nikogo. Szaweł podniósł się z ziemi, a kiedy otworzył oczy, nic nie widział. Wprowadzili go więc do Damaszku, trzymając za ręce. Przez trzy dni nic nie widział i ani nie jadł, ani nie pił *. Oto opis nawrócenia, czy też powołania Św. Pawła zawarty w Dziejach Apostolskich, trzeciej i piątej księgi  Nowego Testamentu, których autorem jest Łukasz Ewangelista – lekarz,  oddany towarzysz i  brat w wierze i  pracy misyjnej Pawła Apostoła, któremu towarzyszył w wielu podróżach.  Szaweł , czy też Saul urodził się w Tarsie ( Cylicja) w żydowskiej rodzinie, posiadającej, co istotne,  rzymskie obywatelstwo. Był synem faryzeusza z pokolenia Beniamina i z wielkim przekonaniem  prześladował chrześcijan. Po opisanym zdarzeniu, tak porażającym, przejmującym, że brakuje słów, gdy zwrócił się do Niego sam Zbawiciel, stał się w sposób radykalny kimś innym.  Przez trzy dni nic nie widział i ani nie jadł, ani nie pił, przywrócony do przytomności przez wysłannika Pana,  został ochrzczony  w Damaszku przez Ananiasza, aby przez trzy lata w synagogach głosić, że Jezus Chrystus jest Mesjaszem. Potem zdarzyło się tak wiele:  odbył trzy wielkie podróże misyjne, wywarł ogromny wpływ na wczesnochrześcijańską doktrynę, będąc zwolennikiem rozszerzenia misji z  Dobrą Nowiny na pogan ( stąd zwany także Apostołem Pogan), nastawano wielokrotnie na jego życie, zaś On parł  ciągle do przodu w imię Chrystusa.  To tylko zarys drogi Świętego  Pawła. Można tylko w wielkim skrócie podsumować Jego działalność:  Apostoł Narodów, choć nie należał do grona dwunastu apostołów Jezusa Chrystusa towarzyszących Synowi Człowieczemu w czasie jego publicznej działalności. Czczony razem ze Św. Piotrem Apostołem. Autor listów wchodzących w skład Nowego Testamentu. Wymieniany w modlitwie eucharystycznej Kanonu rzymskiego. Prawdziwie w ogromie swej niezwykłości Boża to Postać.   W 64 roku Rzym nawiedził pożar, a winą za jego spowodowanie  lud  obarczył Nerona. Ten, chcąc uwolnić się od oskarżeń, jako winnych wskazał chrześcijan. Święty Paweł zginął w Rzymie  za panowania Nerona. Został skazany na śmierć i ścięty. „Wiem teraz, że wy wszyscy, wśród których po drodze głosiłem królestwo, już mnie nie ujrzycie” (Dz 20,25; por. Dz 28,23 i 31; Dz 14,22; 1 Tes 2,12).

image

Ścięcie św. Pawła - Joseph Martin Kronheim - Martyrdom of St.Paul

Recenzja

Ich wiara była wyzwaniem dla Imperium!

Film Paweł, Apostoł Chrystusa  jest  fabularną opowieścią o Świętym Pawle, którego  działalność apostolska po jego niepojętym nawróceniu, czy też  powołaniu  stanowi  dowód na działanie łaski Boga. Ale także jej widocznych skutków w postaci: niezłomności, konsekwentnego  głoszenia Prawdy, trwania w odważnej postawie, mądrości głoszonego Słowa, rozumu, rady, męstwa...Obraz filmowy ( wyreżyserował go Andrew Hyatt) ,  koncentruje się na ostatnich dniach Pawła ( gra go znakomicie James Faulkner), który znajduje się  w więzieniu i  oczekuje w celi na egzekucję. Uznany został za przywódcę chrześcijan, sprawców - co zgodnie z  socjotechnicznym zabiegiem  na miarę owych czasów rozgłoszono na polecenie Nerona -  podpalenia Rzymu. Odwiedza go  przyjaciel, towarzysz na dobre i złe, apostoł, spisujący  dzieje Pawłowych doświadczeń i słowa jego nauk, lekarz - Łukasz ( w tej roli Jim Caviezel, znany z niezapomnianego przedstawienia postaci Jezusa Chrystusa w filmie Mela Gibsona - Pasja). Paweł  jest cały czas pilnie obserwowany przez  Mauritiusa (Olivier Martinez), prefekta więzienia, który stara się zrozumieć, czy prawdą jest, iż ten umęczony człowiek w sile wieku mógł stanowić  zagrożenie dla Rzymu. Wyrok na Pawle zostanie wykonany. Zanim do tego dojdzie,  zobaczymy  wiele  scen, sytuacji, zaskakujących swym realizmem, ludzkich upadków i uniesień, zmuszających do  szczerej refleksji,  pokazanych z wielkim kunsztem i artystyczną perfekcją  przez wszystkich  autorów obrazu  Paweł, Apostoł Chrystusa*Chcieliśmy stworzyć film, na który rodzice będą mogli zabrać pięcio-, sześcioletnie dzieciaki, aby i one mogły dowiedzieć się czegoś o historii Pawła – opowiada  reżyser Andrew Hyatt – Ale nie chcieliśmy, by historia była niewiarygodna poprzez uproszczenia, by dramat tych prześladowanych ludzi nie został spłaszczony. Zależało mi przede wszystkim na tym, by widzowie wyszli z kina z przekonaniem, że pierwsi chrześcijanie zachowali wiarę w czasach mroku i brutalnych, straszliwych prześladowań. Że siła ich wiary przeprowadziła ich przez ten dramat, że się nie ulękli.*

Potwierdzam. Taki jest ten film. Polecam.

Książka do której załączono DVD jest  bogato ilustrowana zdjęciami kadrów z filmu Paweł, Apostoł Chrystusa, a także zawiera mnogość informacji związanych  z tematem obrazu, a przede wszystkim kulisami jego realizacji. Warto dodać, że autorem muzycznej ilustracji filmu jest Jan A. P. Kaczmarek.

Lech Galicki

Tytuł:     Paweł Apostoł Chrystusa + DVD
Autor:     Opracowanie zbiorowe
Wydawnictwo:     Dom Wydawniczy Rafael
Język wydania:     polski
Język oryginału:     angielski
Numer wydania:     I
Forma:     książka + DVD


image

Statua świętego Pawła w Watykanie przy Bazylice św. Piotra ( autor - Adamo Tadolini)
Wykorzystano fotografie i fragmenty informacji z Wikipedia

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura