Lech-Blo-G.
Jestem, więc myślę. Myślę, by poznać. Poznaję, aby zrozumieć. Jestem.
13 obserwujących
505 notek
174k odsłony
  204   0

Duet *Leo and Lucy*, czyli Wielkie Spełnienie

Duet Leo and Lucy - DKiPZS E.Romera-Szczecin
Duet Leo and Lucy - DKiPZS E.Romera-Szczecin

                                                                        imageWdzięczni słuchacze ( Pan pierwszy z prawej strony ma 102 lata i jest w doskonałej formie)

   To wszystko nie jest takie proste do wytłumaczenia i opowiedzenia. Jest tyle niezwykłych objawów bycia po byciu tak zwanym     * wykorzystanym od żłobka do zniedołężniałej starości*,  symptomów  bycia i życia na marginesie normalnej dynamiki społeczności normalnej, przeciętnej, w prozie egzystowania od pierwszego do pierwszego dnia miesiąca. W Polsce jest wiele takich domów jak ten. Dom Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej, ul Eugeniusza Romera 21-29 w Szczecinie.  Dom Pomocy Społecznej. Są rozmaite, różnią się i podobieństwa szczególne mają, tak jak ludzie, którzy je zamieszkują. A są oni zwykle starzy, samotni, niedołężni, niepełnosprawni, zwykle opuszczeni przez najbliższych. Niepotrzebni - jak przedmioty.
    W niepamięć poszło normalne życie, przeżywane  wśród innych przeciętnych ludzi, najbliższych, także tych dalekich, gdy pojawią się, zwykle bardzo:  od czasu do czasu, radość nadzwyczajna, prawdziwa na opuszczonych człowieczych wyspach wykwita. Rzecz w tym, że kiedyś mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej byli kimś, nawet gdy nie piastowali nadzwyczajnych urzędów, byli po prostu...a to znaczy: mieli własne mieszkania, prywatne adresy, rodziny kochające się lub nie, zawsze jednak byli ( to be or not to be? - Szekspir puka do drzwi) częścią swojego świata, a nie: mieszkańcami i tyle.Na starość, czy gdy dopadły ich niesprawności rozmaite i stałe, znowu trafili do żłobków, przedszkoli, bo jak inaczej nazwać ich sytuację.

                                                                                                                  


     Idzie o to, aby w miarę możliwości wbrew wszystkiemu wrócić do pracy twórczej, kreatywnej, spełnić się i być docenianym. Totalne lekarstwo na odrzucenie. Sprawdza się.

     Drogi Czytelniku, wracamy w swym wędrowaniu wspomnieniowym po eventach kulturalnych, teatralnych ( Teatr Empatia),  czy muzycznych  Ewka.O ( niewidoma wokalistka Ewa Szadujko), zespół wokalny Sing Sing, Zespół Bigbitowy Dum Dum, etc.,  i...

  Lucy - Lucyna Chojnacka - niepełnosprawna osoba, malarka i wokalistka zespołu -duetu *Leo and Lucy*,

                                                                                                        


bo zdarzyło się tak, że  w historii Domu Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej przy ulicy Eugeniusza Romera 21 - 29 w latach 2012-2016 *zakwitło* wielu artystów amatorów, którzy spełnili się i dali radość  kulturalnych przeżyć artystycznych mieszkańcom tego Domu i zdobyli nagrody na ważnych przeglądach wykonawców - amatorów, którzy w swych działaniach kierowali się bardzo profesjonalnymi motywacjami i technikami.  Na początku była muzykoterapia, w przypadku pani Lucyny Chojnackiej – indywidualna, ze względu na jej talent muzyczny i dolegliwości, które ją dotknęły, co wymaga wobec niej szczególnej troski. A że jest  także osobą konsekwentną i pozytywnie upartą, uczestniczyła także w lekcjach języka angielskiego dla seniorów, co sprawiło, że razem z Lechem Galickim - moderatorem kultury     ( gitara)  zaczęła śpiewać piosenki w języku angielskim. Powstał zespół - duet *Leo and Lucy *. Ćwiczenia, próby, jakość wykonawcza. Jej zwiastunem był sukces wykonawczy zespołu *Leo and Lucy *( Lucyna Chojnacka) 18 .10.2018 na przeglądzie w Gryfinie. Artyści muszą czuć wolność i pewność w trakcie tworzenia,  nieskrępowany spokój w akcie kreowania i przedstawiania tego co powstało.  22 maja 2019 o godzinie 10.30 duet piosenki angielskiej wystąpił w Dziennym Domu Pomocy mieszczącym się przy ul. Łukasiewicza. Zaproszenie wystosowała pani Małgorzata Wróblewska, kierownik DDP.  W sali Domu zgromadziło się około czterdziestu podopiecznych.* Leo and Lucy *zaprezentowali ponadgodzinny program muzyczny, m.in. piosenki: Scarborough Fair, Amazing Grace, Oh, Susannah,  ale także muzyczne standardy: Love me tender ( Elvis Presley ), My Melody of Love, Michelle, Girl ( The Beatles ) i wiele innych utworów. Brawa były rzęsiste, tak jak wiosenny,  deszcz za oknem. Oklaski. Per aspera ad spełnienie. Resztę niech dopowiedzą zdjęcia i zapisy filmowe.

Lech Galicki

                                                                                                                


       Post Scriptum:   poniżej - I jeszcze wcześniejszy występ Leo and Lucy na scenie Przeglądu Powiatowego w Gryfinie

                                                                                                     

   

   PS.  Widz, przystojny 102 - latek pragnie zatańczyć w trakcie występu  Leo and Lucy ( Michelle). Muzyka czyni energetycznym.

                                                                                                                

  I JESZCZE JEDEN CLIP                                                     


                                                                                                               

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo