Rozkaz nr 1. Fot.archiwum
Rozkaz nr 1. Fot.archiwum
Piotr Jakubiak Piotr Jakubiak
78
BLOG

Wyzwolenie Małopolski

Piotr Jakubiak Piotr Jakubiak Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

  31 października 1918 roku powstał  w Krakowie pierwszy niezależny rząd polski pod nazwą Polskiego  Komitetu Likwidacyjnego, zwanego potem Polską Komisją Likwidacyjną. Zadaniem Komisji była likwidacja monarchii austro-węgierskiej na obszarze narodowym polskim, wchodzącym do tej pory w skład byłej monarchii. Komisja objęła więc swoją władzą Galicję i Księstwo Cieszyńskie. Nie rozciągała tej władzy na obszar byłej okupacji austro-węgierskiej w Królestwie Polskim, gdyż za właściwą dla Królestwa władzę polską uznawała istniejącą w Królestwie Radę Regencyjną. Z ramienia Komisji władzę wojskową objął pułkownik Bolesław Roja, który z datą 1 listopada wydał rozkaz w języku polskim i niemieckim:

Polska Komenda Wojskowa w Krakowie
                                                           Rozkaz Nr. 1.
                                                                                                Kraków, dnia 1 listopada 1918.
Objęcie Komendy wojskowej
Z rozkazu Polskiego Komitetu Likwidacyjnego objąłem z dniem dzisiejszym Komendę Wojskową w Krakowie na obszarze galicyjskim od polnego zbrojmistrza Ekscelencyi hr. Benigniego.
Najstarsi rangą oficerowie polskiej narodowości mają przy oddziałach, zakładach itd. natychmiast objąć komendę – i odpowiadają osobiście za utrzymanie karności i porządku.
W braku oficerów polskiej narodowości obejmują komendę oficerowie innej narodowości słowiańskiej. Oficerowie niepolskiej narodowości, którzy nie chcą przy armii polskiej pozostać, mają przedłożyć wypełnione dokumenty podróżne Komendzie wojskowej (oddział mobilizacyjny) w celu potwierdzenia.
Żołnierzy obcej narodowości pouczyć, że skoro tylko stosunki komunikacyjne na to pozwolą, będą natychmiast do swoich komend uzupełniających odesłani, jakoteż uspokojająco na tychże wpłynąć i przed samowolnem opuszczaniem oddziałów przestrzec.
Zakazuje się jak najsurowiej wszelkich wykroczeń przeciw publicznemu porządkowi (rabunków – kradzieży – zdzierania rozetek z czapek wojskowych itp.)
                                                         Pułkownik Roja, m.p., Brygadyer.


Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura