leniuch102 leniuch102
109
BLOG

Niedawno temu w Ameryce

leniuch102 leniuch102 Technologie Obserwuj notkę 2
Zastanawiam się, czy w polskich mediach są jeszcze dziennikarze, tacy piszący własnoręcznie wiadomości.

Słychać powszechne narzekania na kłamliwe i debilne media.  Dowiadujemy się na przykład z TVN, że jest źle i będzie tylko gorzej, z TVP, że jest świetnie, a będzie jeszcze lepiej, zaś z Polsatu, że "Matka zjadła dwójkę dzieci".
Szczególnie ostatni, sensacyjny news przyjmowany jest z niedowierzaniem i potępieniem, jako żerowanie na, a może i preparowanie sensacji.
Preparowanie?  Niekoniecznie. Z jednej strony jest nas na planecie coraz więcej, z drugiej, jesteśmy coraz lepiej skomunikowani. Sytuacje kiedyś rzadkie, obecnie zdarzają się - za sprawą wielkich liczb - niemal regularnie.
Co więcej, kiedyś np. objawienie się Matki Boskiej, z natury rzeczy nieczęste, z trudem przebijało się do świadomości ogółu. Dzisiaj na samym tiktoku MB manifestuje się na tostach kilka razu dziennie, codziennie. I wszyscy o tym od razu -niestety - wiemy.
Zgodnie z prawem wielkich liczb niedawno przed jeden z setek milionów domów wylazła jedna z kilku miliardów bab, na którą jak raz spadł upuszczony przez jastrzebia wąż. Chwilę później spadł na nią sam jastrząb, próbujący odzyskać węża, który jednakowoż już zdążył się owinąć babie wokół nadgarstka.

Zdjęcie pokiereszowanej baby wkrótce pokazało mi niezawodne BBC.

Opis powyższego nieprawdopodobnego zdarzenia wydał mi się na tyle ciekawy i złożony, że użyłem go do przetestowania googlowskiej sztucznej inteligencji, mieszkającej pod adresem bard.google.com.
Bard miał wyśpiewać mi ów opis po polsku. Następnie o przetłumaczenie tego samego opisu poprosiłem tradycyjnie oprogramowanego translatora.
No cóż, nowe nie zawsze oznacza lepsze, translator swobodnie zmiażdżył barda. Tłumaczenie było w zasadzie bez zarzutu. Zastanawiam się, czy w polskich mediach są jeszcze dziennikarze, tacy piszący własnoręcznie wiadomości.
Jeśli rzeczywiście istnieją, to jeśli właściciel medium ma choć ciut oleju w głowie, powinien natychmiast ich pogonić i zastąpić prostym skryptem przepuszczającym newsy ze światowych źródeł przez tłumacza.
Wyjdzie taniej i z korzyścią dla odbiorców, którzy przeczytają sobie news o babie z podrapanym ryjem wolny od błędów gramatycznych i komentarza politycznego.

https://www.bbc.com/news/world-uimages-canada-66446697

leniuch102
O mnie leniuch102

treści "osobiste": https://leniuch.home.blog/

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie